Premjeras: turime sutarimą, kad PVM tarifas nebūtų mažinamas

ELTOS nuotrauka

Premjeras Algirdas Butkevičius nepritaria siūlymams, reaguojant į Rusijos paskelbtą embargą lietuviškai produkcijai, mažinti pridėtinės vertės mokesčio tarifą (PVM) daržovėms ir mėsai.
„Turime bendrą sutarimą, kad PVM tarifas nebūtų mažinamas“, – trečiadienį po susitikimo su Seimo Pirmininke Loreta Graužiniene žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Vartotojų mokestis nieko nekeičia?

Aiškindamas tokio apsisprendimo motyvus, Vyriausybės vadovas sakė, kad PVM yra vartotojų mokestis.
„Vis dėlto tai yra vartotojų mokestis. Jeigu manoma, kad tai duotų didžiulę paramą perdirbėjams ar žemės ūkio produkcijos gamintojams, aš manau, tai būtų tik dalinė parama. Reikia suprasti, kad Lietuva yra maža atvira šalis, ir į mūsų šalį yra eksportuojamos ir iš kitų šalių prekės, kaip maisto produktai, pieno produktai, ir čia yra vartotojų mokestis“, – sakė Premjeras, su Seimo Pirmininke aptaręs galimas priemones, kuriomis pavyktų užkirsti kelią neigiamoms pasekmėms Lietuvos ūkiui dėl Rusijos įvestų importo apribojimų.

PVM tarifo mažinimas – kraštutinė priemonė

Seimo Pirmininkė L. Graužinienė mano, kad PVM tarifo mažinimas yra ne šios dienos klausimas, ir tai galėtų būti kraštutinė priemonė.
„Mes sutarėme, kad pirmiausia stengsimės išnaudoti dabar esančią įstatyminę bazę – per avansinius mokėjimus, per PVM atskaitos greitesnį grąžinimą, o PVM tarifo mažinimas – tikrai ne šios dienos klausimas“, – sakė parlamento vadovė.
Žurnalistams pastebėjus, kad „darbiečių“ deleguota ministrė Virginija Baltraitienė teikia siūlymą mažinti PVM tarifą kai kuriems maisto produktams, L. Graužinienė atsakė, kad „nėra tokio teikimo“.
„Mes diskutavome su ministre, ji taip pat turi visokių nuomonių, sakė, kad tarsis Vyriausybėje, čia buvo daugiau perdirbėjų prašymas. Manau, kad reikia išnaudoti dar kitas priemones prieš priimant šią priemonę, jinai turėtų būti kraštutinė“, – sakė L. Graužinienė.

Reikia memorandumo

Seimo Pirmininkė, kalbėdama apie priemones, kurios sumažintų Rusijos sankcijų poveikį Lietuvos ūkininkams, perdirbėjams ir darbuotojams, sakė, kad pirmiausia Vyriausybė turi pasirašyti memorandumą su gamintojais, perdirbėjais ir prekybininkais.
Parlamento vadovė siūlo gerai apgalvoti ir pasverti priimamus sprendimus, kad nuo sankcijų poveikio būtų maksimaliai apsaugoti gamintojai, perdirbėjai ir įmonių darbuotojai.
„Siekdami padėti gamintojams, turime svarstyti subsidijavimo galimybę, subsidijas reikėtų skirti ūkininkams, nes tai padėtų jiems išsaugoti esamus ūkius ir bandas. Subsidijuojant gamybą taip pat būtų sumažinta ir perdirbamų produktų savikaina“, – teigia Seimo Pirmininkė.

Laisvesnis disponavimas lėšomis

Teikiant pagalbą perdirbančioms įmonėms, L. Graužinienė siūlo sudaryti sąlygas joms laisviau disponuoti savo apyvartinėmis lėšomis.
Seimo Pirmininkės teigimu, tai galima padaryti pasinaudojus šiuo metu galiojančiais įstatymais, kurie leidžia persvarstyti avansinio pelno mokesčio mokėjimą bei iki minimumo sutrumpinti PVM grąžinimo terminus.
„Natūralu, kad dėl Rusijos sankcijų nemaža dalis Lietuvos įmonių susidurs su finansiniais sunkumais ir pirmiausia su apyvartinių lėšų trūkumu. Galiojantis pelno mokesčio įstatymas leidžia atidėti avansinio pelno mokesčio mokėjimą. Taip pat būtina greitinti PVM grąžinimą įmonėms – tokiu būdu būtų atlaisvintos jų apyvartinės lėšos“, – sako Seimo Pirmininkė.

Siekis – išsaugoti darbo vietas

Siekiant maksimaliai apsaugoti nuo sankcijų nukentėjusiųjų įmonių darbuotojus, parlamento vadovė ragina kaip galima greičiau parengti socialines programas, kurios padėtų išsaugoti darbo vietas perdirbimo ir kitose įmonėse.
Tačiau, pasak Seimo Pirmininkės, negalima apsiriboti tik šiomis operatyviomis priemonėmis. Lygiagrečiai būtina rengti ilgalaikį priemonių planą. Tarp tokių ilgalaikių priemonių parlamento vadovė mini naujų rinkų paiešką, sutelkiant verslo ir politikų pastangas, taip pat valstybės garantijų teikimą perorientuojant verslą ir imant paskolas.

Viena iš priemonių

Antradienį Seimo Kaimo reikalų komitetas sprendė dėl galimų priemonių reaguojant į Rusijos sprendimą uždrausti daugumos maisto produktų importą iš Europos Sąjungos. Kaip viena iš priemonių buvo paminėtas ir galimas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas daržovėms ir mėsai, primena ELTA.
Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė po Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio nesiėmė atsakyti, koks galėtų būti lengvatinis PVM tarifas, tačiau teigė, kad yra augintojų prašymas 5 arba 7 proc.
Ministrės teigimu, šiuo klausimu turi būti priimtas politinis sprendimas.
Paklausta, nuo kada ji įsivaizduoja lengvatinio PVM įvedimą, ministrė sakė, kad tai galėtų būti nuo naujų metų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto