Prezidentė apžvelgė trečiuosius kadencijos metus

Prezidentė pristatė trečiųjų veiklos metų rezultatus ir ketvirtųjų prioritetus. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Apžvelgdama trečiųjų kadencijos metų rezultatus Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad Lietuva, suvaldžiusi finansinę situaciją, užsitikrino ekonomikos augimą ir žengė realius žingsnius į šalies energetinį savarankiškumą.

Apie politinį ir ūkinį stabilumą

Prezidentės teigimu, sėkmingai tolesnei šalies raidai ir žmonių gerovei užtikrinti būtinas politinis ir ekonominis stabilumas. Tai taps iššūkiu ir politinio brandumo patikrinimu visoms politinėms jėgoms.
„Turime sparčiausiai augančią ekonomiką Europos Sąjungoje, tačiau dar anksti atsipalaiduoti. Antros sunkmečio bangos akivaizdoje finansinis populizmas nepateisinamas. Ratifikavome fiskalinės drausmės sutartį ir turime jos laikytis bei atsakingai formuoti ateinančių metų biudžetą“, – sakė Prezidentė ketvirtadienį savo kadencijos trejų metų proga surengtoje spaudos konferencijoje.

Apie socialinės paramos ir pensijų reformą

Šalies vadovės teigimu, atsigaunant ekonomikai reikia labiau pasirūpinti sunkiausiai besiverčiančiais šalies gyventojais, todėl būtina socialinės paramos ir pensijų reforma. Efektyvesnių priemonių reikia ir nedarbui mažinti. Minimalus mėnesinis atlyginimas ateinančiais metais vėl turi būti didinamas.
Pasak šalies vadovės, keičiantis valdžioms būtina užtikrinti energetinių projektų tęstinumą: pastatyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, nutiesti elektros jungtis su Švedija ir Lenkija, įgyvendinti Visagino atominės elektrinės projektą, kad gyventojai už dujas ir elektrą mokėtų konkurencines, o ne monopolines kainas.

Apie šilumos ūkio ir teismų pertvarką

Šilumos ūkio pertvarka ir konkurencijos užtikrinimas, pasak Prezidentės, yra vienas svarbiausių darbų šiai ir ateinančiai Vyriausybei. Pertvarka turi vykti nepaisant interesų grupių ir kai kurių savivaldybių administracijų pasipriešinimo.
Prezidentės teigimu, būtina tęsti pertvarką ir teismuose. Per trejus metus iš viso paskirti 159 teisėjai. Dar šiemet vyks 30 įvairaus lygmens teismų vadovų atranka. Dėl korupcinių veikų prieš keturis teisėjus pradėti ikiteisminiai tyrimai. Vienas svarbiausių iššūkių yra nestabdyti pradėtų reformų ir neleisti politizuoti teisėsaugos institucijų.

Apie kovą su korupcija

Pasak šalies vadovės, prasidėjo reali kova su korupcija ir neteisėtu praturtėjimu, nedaroma jokių išlygų nei pozicijai, nei opozicijai. Pasitelkus naujus įrankius, pradėta 90 ikiteisminių tyrimų.
Dėl neteisėto praturtėjimo turi būti tikrinami ir politikai, todėl dar ši Vyriausybė turi išplėsti rizikos grupei priklausančių ir tikrinamų asmenų sąrašą.

Apie užsienio politiką

Prezidentės teigimu, užsienio politika ir toliau turi tarnauti Lietuvos žmonėms ir ginti jų interesus. Pavyko pasiekti konkrečių NATO saugumo garantijų – turime gynybos planus ir neribotam laikui pratęstą oro policijos misiją, NATO akredituotą Energetikos saugumo centrą. Taip pat sulaukėme ES paramos aukščiausius branduolinės saugos reikalavimus taikyti visoms atominėms elektrinėms bei panaikinti energetinę šalies izoliaciją. Konkretūs ekonominės diplomatijos rezultatai – konteineriniai traukiniai „Saulė“ ir „Vikingas“.
Pasak šalies vadovės, nauji užsienio politikos iššūkiai yra derybos dėl naujos finansinės perspektyvos 2014–2020 m. ir pirmininkavimas ES Tarybai 2013 m., kuris gali tapti galimybe įrodyti šalies patikimumą ir įgyvendinti nacionalinius projektus, ypač energetikos srityje.

Apie partijų finansavimą

Siekiant skaidresnės politinės sistemos, įtvirtinta nauja partijų finansavimo tvarka, kad partijos rinkimuose konkuruotų idėjomis, o ne pinigais.
Vyriausioji rinkimų komisija turi sustiprinti partijų finansavimo kontrolę, kad nebūtų piktnaudžiaujama ir ieškoma naujų landų finansuoti rinkimų kampaniją.
Šalies vadovė pakvietė šalies žmones aktyviai dalyvauti Seimo rinkimuose ir atsakingai apsispręsti, kam patikėti šalies valdymą ateinantį rudenį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto