Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime perskaitė ketvirtąjį metinį pranešimą

D. Grybauskaitė: sėkmės Lietuvą kuriame patys. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, antradienį Seime skaitydama metinį pranešimą, pažymėjo, jog mažutė Lietuva virsta neeilinių gebėjimų šalimi: nepriklausomybės vaikai žengė ant aukščiausių pakylos laiptelių, įtvirtindami Lietuvą sporto, mokslo ir technologijų pasaulių žemėlapiuose. Tačiau ji neapėjo valstybės problemų, negailėjo kritikos valdantiesiems.


Lietuva pasikeitė ir sustipėjo

„Praėję metai buvo pažymėti auksinių akimirkų (…) Pristatėme Lietuvą pasauliui ir atradome daugiau jos savyje. Sėkmė mus lydėjo ten, kur neabejodami ėmėmės atsakomybės ir ryžtingų veiksmų, suprasdami, kad niekas kitas, tik mes patys, galime tai padaryti. Visose srityse jau užaugo talentingų ir pilietiškų kūrėjų karta. Tikrai yra kam kurti skaidrią, saugią ir modernią valstybę. Todėl šiandien būtent ir noriu pakviesti mus visus tapti tikrais savo valstybės šeimininkais“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo šalies vadovė.
D. Grybauskaitė pažymėjo, jog Lietuva labai pasikeitė ir sustiprėjo. Jos manymu, šalies gyventojai pajuto, ką reiškia gyventi kitaip, būti europiečiais, spręsti patiems.
„Po daugybės mums tekusių išbandymų mus vėl lydi sėkmė. Šiemet Lietuvos vardas ne kartą skambėjo tarp Europos geriausiųjų – ekonomikos, sporto, inovacijų, investicijų ir kitose srityse. Europa ir pasaulis įvertino mūsų žmonių pastangas“, – teigė Prezidentė.
Šalies vadovė atsižvelgė ir į geopolitinius procesus: dėl geografinės padėties ir dydžio Lietuva buvo ir yra Rytų ir Vakarų interesų zonoje, todėl už galimybę patiems kurti savo valstybę reikia kovoti nuolat.


Sėkmės Lietuvą kuriame patys

Prezidentė D. Grybauskaitė, kviesdama visus atviro pokalbio apie Lietuvos vietą pasaulyje ir padėtį šalyje, pabrėžė pačių žmonių indėlį keičiant Lietuvą, pajudėjusias permainas ir atkreipė dėmesį į naujas grėsmes valstybės raidai.
„Kiekvienai kartai tenka savi išbandymai. Turime nepasiduoti įtakoms, neparsiduoti, išlikti laisvi, kritinėse situacijose rasti būtinus sprendimus, pasipriešinti ir ginti savo valstybės interesus. Turime būti stiprūs viduje, kad galėtume atsilaikyti prieš išorės grėsmes, kurios vis modernėja. Kiekvieno mūsų pasirinkimai gali būti lemtingi“, – teigė D. Grybauskaitė.
Šalies vadovė paragino visus tapti tikrais savo valstybės šeimininkais ir neleisti Lietuvoje tvarkytis svetimiems: „Jeigu kiekvienas ten, kur esame, pakeisime tai, ką galime, tuomet turėsime namus, kuriuose ir augti gera, ir pasenti nebaisu“.
Prezidentės teigimu, permainos pajudėjo ten, kur neabejodami ėmėmės atsakomybės ir ryžtingų veiksmų. Teismų sistemoje prasidėjo esminių pokyčių metas, kai patys teisėjai pradėjo netoleruoti aplaidžiai dirbančių kolegų.


Skaidrumo šalyje daugėja, nebaudžiamumo mažėja

 Prezidentė pastebėjo, kad Lietuvoje vis dar galima nusipirkti „infarktą“, bet tampa vis sunkiau „nusipirkti“ teisėją. Ir tik todėl, kad patys teisėjai nenori būti perkami. Pokyčiai teismuose tapo įmanomi tik tuomet, kai teisėjai prisiėmė atsakomybę už savo bendruomenę ir patys pradėjo netoleruoti aplaidžiai dirbančių ar kyšininkaujančių kolegų, teigė  Prezidentė. 
„Kai teismų savivaldos institucijos pradėjo veikti ne kaip savigynos organizacijos, o kaip reikli ir reali savivalda, padaugėjo drausmės bylų. Per ketverius metus atleista 13 teisėjo vardą pažeminusių asmenų – tiek, kiek per beveik visus dvidešimt nepriklausomybės metų.
Pakelta teisėjų profesionalumo ir etikos kartelė, įdiegtos naujovės objektyvesniam bylų skirstymui ir spartesniam jų nagrinėjimui. Į teismų sistemą per ketverius metus atėjo kone šimtas naujų žmonių, pasikeitė 35 įvairaus lygio teismų vadovai. Sujungus mažus teismus gerėja jų administravimas. Teismų reforma jau duoda rezultatų – bylos nagrinėjamos greičiau, civilinės netgi greičiausiai Europoje. Tačiau dar būtina rasti priemones teisminių procesų vilkinimui pažaboti“, – akcentavo valstybės vadovė.
Anot Prezidentės, kai kurie politikai dar vis bando teisėjus, prokurorus ar Specialiųjų tyrimų tarnybos tyrėjus „pakonsultuoti“ ar pagąsdinti įvairiomis komisijomis. Tačiau šalies teisėsauga išdrįso būti nepriklausoma nuo politikų ir tai yra didžiausias pačių pareigūnų pasiekimas.
Kovoje su korupcija neliečiamųjų neliko. Tikrinami visi įtartini sandoriai – be jokių išlygų. Merų, Seimo narių, ministerijų ir migracijos tarnybų, krepšinio čempionato organizatorių ir bankroto administratorių, žemėtvarkininkų ir teisėjų, bankininkų ir savivaldos pareigūnų.
Vis akylesnio teisėsaugos žvilgsnio sulaukia politinį užnugarį turintys sukčiai ir aferistai, nusitaikę į brangius, valstybei gyvybiškai svarbius – atliekų tvarkymo, energetikos projektus, viešuosius pirkimus ir ES finansinę paramą.
Teismus pasiekė pirmosios 20 baudžiamųjų bylų dėl neteisėto praturtėjimo. Vyksta dar 139 ikiteisminiai tyrimai. Bendra nustatyto įtartino turto vertė sudaro per 150 milijonų litų. Dviem teismų sprendimais jau konfiskuota turto už daugiau nei 2 milijonus litų. Tai daugiausia kontrabandos „karalių“ turtas ir pinigai.


Apie teisę žmonėms teisę patiems rinkti savo merus ir seniūnus

Prezidentė D. Grybauskaitė ragina suteikti šalies gyventojams teisę patiems rinkti savo merus ir seniūnus.
Šalies vadovė taip pat akcentavo, jog per du dešimtmečius Lietuva pagarbos žmogaus teisėms ir demokratijai, įstatymo viršenybei srityse pažengė tiek, kiek dauguma Europos Sąjungos šalių ėjo triskart ilgiau.
„Tačiau teisę į demokratiškus, sąžiningus ir laisvus rinkimus – pamatinę demokratijos sąlygą – pernai turėjome apginti iš naujo. Tai buvo precedento neturinti mūsų kova už skaidrumą ir atsakomybę. Skubios teisinės priemonės ir spontaniškai gimęs pilietinis judėjimas “Baltosios pirštinės” neleido mūsų šalyje prigyti apmokėtais kalinių balsais, brangesniais veršeliais, alumi ir provokacijomis perkamai demokratijai“, – džiaugėsi D. Grybauskaitė.
Ji pažymėjo, jog politinė branda ateina nelengvai, o pirmieji rinkimai be tiesioginės priklausomybės nuo verslo pinigų šalies partijoms padėjo sumažinti politinės korupcijos riziką ir išsivaduoti nuo oligarchinių grupių įtakos.
“Deja, postų dalybos dar ir po šių parlamento rinkimų virto ne kompetencijų, o partinių interesų varžytuvėmis. Dėl kurių šią žiemą Seimo darbotvarkėje dominavo teisinių imunitetų klausimai. O šildymo sąskaitos toliau skurdino žmones. Galiausiai neliečiamybės imta siekti net partijoms, o šalies gyventojams svarbūs sprendimai marinami darbo grupėse“, – kritikos Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei pažėrė D. Grybauskaitė.


Vyriausybei pats laikas pradėti dirbti

„Nuo Vyriausybės priesaikos praėjo jau 6 mėnesiai – po ilgo pasirengimo dirbti jau pats laikas pradėti dirbti. Jeigu norime gyventi geriau, turime dirbti greičiau ir daugiau. Politinės valios stoka, sudėtingas sprendimų mechanizmas, negebėjimas operatyviai reaguoti, laiko gaišimas darbo grupėse – gali būti labai nuostolingi ir net pragaištingi valstybei“, – teigė Prezidentė.
Anot Prezidentės, Lietuvos žmonės gali daug. Tačiau mūsų pažangos stabdžiu tampa riboti valdžios gebėjimai. „Neatidėliotinos svarbos klausimams turi rastis greiti sprendimai. Politinės valios stoka, sudėtingas sprendimų priėmimo mechanizmas, negebėjimas operatyviai reaguoti, laiko gaišimas darbo grupėse – gali būti labai nuostolingi ir net pragaištingi valstybei. Šiandieniniame pasaulyje laimi ne didesnis, o greitesnis ir sumanesnis. Būti įžvalgiems ir veržliems yra vienintelis mūsų šansas“, – antradienį Seime skaitydama metinį pranešimą kalbėjo šalies vadovė.
D. Grybauskaitė pasidžiaugė asmenine Lietuvos žmonių iniciatyva: per metus šalyje įsteigta beveik 15 tūkst. naujų įmonių, o savarankiškai dirbančių žmonių skaičius šalyje pasiekė 125 tūkst.
„Mūsų ekonomikos, pramonės ir žemės ūkio konkurencingumą lems informacinių technologijų plėtra. Todėl būtina investuoti į žmonių gebėjimus. Neturime gausių gamtos išteklių, bet didžiuojamės išsilavinusia visuomene, aukštos kvalifikacijos specialistais, kurie reikalingi inovacijomis, originaliais sprendimais ir žiniomis grįstiems verslams plėtoti“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.
Pažeidžiamus mus daro ir energetinė priklausomybė.
Šalies vadovės teigimu, kol nesutardami ir neapsispręsdami blaškomės kurdami jau septintą Nacionalinę energetikos strategiją, už mus sprendžia slapti „Rosatom“ vizitai, paslaptingi „Gazprom“ memorandumai ir pseudožaliųjų kuriami filmukai.
„Vien ties ekonominės naudos formulėmis ir kainų skaičiuokle užstrigę politikai gali iš energetinio saugumo kelio išsukti valstybei pragaištingu vienadienės naudos takeliu. O tai reiškia, kad energetinis savarankiškumas ir laisvė gali tapti mainų objektu, kaip valdančiosios koalicijos politinių susitarimų įkaite jau tampa lietuvių kalba“, – sakė šalies vadovė.
Pasak Prezidentės, geopolitiniai interesai lemia ir mūsų užsienio politikos kryptis. Todėl Lietuvos žmonių saugumui svarbius signalus turi gebėti fiksuoti ne tik žvalgybos, bet ir diplomatų radarai. Taip pat svarbu atsirinkti – kur siūlomas tikrai broliškas petys, o kur draugystė iš išskaičiavimo.
Kalbėdama apie šalies saugumą Prezidentė atkreipė dėmesį į internetinės erdvės pažeidžiamumą.
„Pirmoji vieša ataka prie Lietuvos internetinę erdvę – rimtas įspėjimas, kad būtina stiprinti savo gynybinius gebėjimus. Tokią ataką įvardyčiau tarptautinio terorizmo apraiška. Todėl turime pirmiausia patys ginti savo valstybę visose srityse“, – teigė valstybės vadovė.
Prezidentė taip pat pabrėžė kokybiško visuomenės informavimo svarbą, nes suklaidinta ir supriešinta tauta lengviau manipuliuoti.
„Valstybės institucijos savo veiklos viešinimui kasmet išleidžia apie 60–70 milijonų litų, tačiau gauti objektyvią ir suprantamą informaciją šiandien žmogui tampa tikru iššūkiu. Patikimų faktų stoka ir klaidinančių pranešimų gausa, interesų grupių pinigų iškreipiamos žinios atima iš mūsų žmonių teisę rinktis ir spręsti patiems. Farsu paverčia net tautos referendumą“, – sakė Prezidentė.


Pirmininkavimo metu reikės ieškoti geriausių sprendimų 

Po mėnesio Lietuva pirmą kartą pirmininkaus Europos Sąjungos Tarybai – reikės ieškoti ne tik mums, o jau 28-ioms ES šalims geriausių sprendimų, akcentavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Ši pareiga mums tenka sudėtingu laikotarpiu – Europai išgyvenant istorinius išbandymus. Pirmininkavimas pareikalaus sumanaus veiksmų koordinavimo ir tarpininkavimo ieškant geriausių išeičių globaliems iššūkiams atremti. Uždelsus ir laiku nepriėmus būtinų sprendimų, pasekmes gali pajusti visos ES šalys – 500 mln. Europos piliečių“, – kalbėjo šalies vadovė.
Vis dėlto D. Grybauskaitė pažymėjo, jog Lietuva pasitiki ir tarptautinės rinkos, ir tarptautinės institucijos, o šalies ekonomikai prognozuojamas didžiausias augimas visoje ES.
„Per du dešimtmečius atlaikėme ne vieną ekonominį šoką. Patys savo galva, be išankstinių receptų, laiku ėmėmės reikiamų priemonių, įveikėme sunkmetį ir tapome finansinės atsakomybės pavyzdžiu Europai. Taip pat Lietuva turi vieną geriausių valstybės skolos rodiklių – esame mažiausiai prasiskolinusių ES valstybių šešetuke“, – teigė Prezidentė.


Devyneri narystės ES ir NATO metai 

Devyneri narystės Europos Sąjungoje ir NATO metai – tvirtas užnugaris, tačiau ne amžina duotybė, pažymėjo Prezidentė D. Grybauskaitė.
„Išlikti savarankiška valstybe geopolitinių interesų draskomame pasaulyje nėra paprasta. Šiandien aplink Lietuvą vėl vyksta daugybė nenuspėjamų dalykų“, – kalbėjo šalies vadovė.
Prezidentė pažymėjo, jog pernai NATO viršūnių susitikime Čikagoje Lietuva pasiekė realių gynybos planų, o šiemet regioninėse pratybose išbandoma, kaip kolektyvinės gynybos scenarijai veikia praktikoje.
„Tačiau didžiųjų valstybių interesai gali pakoreguoti ir priešraketinės gynybos sistemą. Todėl 55-erius metus taikos žemynu buvusi Europa rimtai grįžta prie gynybos ir saugumo klausimų. Saugumo sąvoka išsiplėtė. Šiandien, kalbėdami apie saugų gyvenimą, turime galvoti ne tik apie karinį, bet ir apie energetinį, ekonominį, informacinį, socialinį, finansinį ir ypač apie kibernetinį saugumą“, – pažymėjo šalies vadovė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*