Prie katedros – du statybos projektai: istorinės durys ir koplyčia

„Telšių ŽINIOS“ domėjosi, kokie darbai atliekami šalia Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros.

Koplyčia bus statoma iš aukotojų lėšų

„Telšių ŽINIOMS“ pradėjus domėtis, kokie darbai vyksta šalia Telšių katedros, iki šiol niekur neviešinta informacija pasirodė Telšių vyskupijos feisbuko paskyroje ir interneto puslapyje.

Vyskupijos kurijos informacija, jog pradedama koplyčios statyba, pasiekė ir „Telšių ŽINIAS“: „Telšių vienuolyno ir katedros sakraliniam kompleksui 2024-ieji yra išskirtiniai metai, nes sukanka 400 metų nuo bernardinų vienuolyno pastatymo (1624 m.), taip pat 230 metų nuo Šv. Antano bažnyčios (dabartinės katedros) konsekravimo (1794 m.). Ta proga norima atverti istorines duris į šventovę – buvusią Loreto Švč. Mergelės Marijos koplyčią, kurią po savo skliautais „priglaudė“ katedra.

Vienu metu planuojama vykdyti du projektus: atverti seniausių Telšiuose istorinių durų angą ir rekonstrukcijos būdu pastatyti 47 kv. m koplyčią, kuri tarnautų kaip uždaras prieangis. Pastato dydį diktuoja esantis inžinerinis statinys, kurio paskirtis keičiama į religinės paskirties statinį – koplyčią.“

Idėja įgyvendinti šį projektą buvo kilusi dar 2008 metais, kai vykdant katedros vidaus restauravimo darbus buvo rasta istorinių durų anga. Nuo to laiko projektą vystė prof. Algirdas Žebrauskas. Projektui pritarė katedros parapijos pastoracinė taryba ir kitos institucijos.

Planuojama per keletą metų įvykdyti šį sumanymą ir papildyti sakralinį kompleksą naujais architektūriniais akcentais.

Telšių vyskupijos kurijos kancleris kan. Haroldas Šneideraitis patikino, kad visi būtini statybos leidimai yra sutvarkyti. Be to, jis pabrėžė, kad koplyčia iškils aukotojų dėka – jie savo lėšomis prisidės prie projekto įgyvendinimo.

Atrasta senųjų koplyčios durų vieta

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių–Tauragės teritorinio skyriaus vedėja Aurelija Ričkuvienė informavo, jog koplyčios statytojos ir užsakovės yra Telšių vyskupijos kurija ir Telšių Šv. Antano Paduviečio parapija. Vykdomas projektas – „Kitos paskirties inžinerinio statinio Katedros a. 2, Telšių m., rekonstravimas keičiant paskirtį į religinę paskirtį“, kurį parengė UAB „Architekto studija“. Leidimas išduotas 2023 m. Telšių rajono savivaldybės.

„2012–2013 m. vykdant Telšių katedros aplinkos tvarkymą buvo atlikti archeologiniai tyrimai. 2012–2013 m. šioje vietoje įgyvendinant 2011 m. projektavimo studijos „Katedra“ parengtą „Šv. Antano Paduviečio katedros ir šventoriaus tvarkybos darbų“ projektą buvo pastatytas kitos paskirties inžinerinis statinys – pamatai. Šis inžinerinis statinys buvo įrengtas dėl numatytos koplyčios statymo. Vykdomas Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus beatifikacijos procesas, todėl būtina pradėti pasirengimo darbus. Koplyčios architektūrinė išraiška, stilistika, medžiagiškumas derinamas prie katedros ir Vyskupų rūmų stilistikos“, – informavo A. Ričkuvienė.

2023 m. UAB „Architekto studija“ buvo parengtas Telšių bernardinų vienuolyno ir Kunigų seminarijos statinių komplekso Šv. Antano Paduviečio katedros tvarkybos darbų (Loreto Švč. Mergelės Marijos namelio durų atstatymo) projektas, pagal kurį Kultūros paveldo departamento Telšių–Tauragės teritorinis skyrius 2023 m. rugpjūčio 17 d. išdavė leidimą atkurti istorinę durų angą. Pagal šį projektą ovalinis langas bus išsaugotas ir integruotas į naująją koplyčią, durys pagamintos iš kietmedžio, analogiškos durims į zakristiją.

Telšių vyskupui V. Borisevičiui atminti

Projektus nustatyta tvarka parengęs UAB „Architekto studija“ architektas, nacionalinės premijos laureatas, paveldosaugos ekspertas prof. A. Žebrauskas pasakojo: „Daugeliui yra žinoma iškili Telšių vyskupo V. Borisevičiaus, sovietų nukankinto ir nužudyto Vilniuje, asmenybė, Vatikane pradėtas jo paskelbimo palaimintuoju procesas… Mintis tinkamai pagerbti ir iškelti į Altoriaus garbę vyskupą kankinį vysk. A. Vaičiaus iniciatyva pradėta brandinti 1991 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Ją tęsė vysk. J. Boruta, kurio vyskupavimo laikotarpiu 2012–2013 m. rengiantis Žemaičių krikšto 600 m. jubiliejui pagal nustatyta tvarka parengtą Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros šventoriaus tvarkybos darbų projektą sutvarkytas katedros šventorius, įrengti pamatai nedidelei 47 kv. m koplyčiai prie vakarinio katedros fasado. Vieta koplyčiai pasirinkta nesant galimybių įrengti naują altorių katedroje ir atsižvelgiant į galimybę katedros ir koplyčios vidaus ryšiui panaudoti architektūrinių katedros tyrimų metu atrastas dar 1762–1765 m. užmūrytas Loreto Švč. Mergelės Marijos mūrinės koplyčios duris. Vyskupo K. Kėvalo, o vėliau ir vyskupo A. Jurevičiaus rūpesčiu surinkus gausią medžiagą Vatikane pradedamas vyskupo V. Borisevičiaus paskelbimo palaimintuoju procesas. Tai ir 2026 m. artėjantis Lietuvos bažnytinės provincijos įkūrimo ir Telšių katedros 100 m. jubiliejus paskatino vyskupą A. Jurevičių imtis iniciatyvos tęsiant anksčiau pradėtus darbus ant esamų pamatų parengti koplyčios prie vakarinio katedros fasado projektą.“

Architekto teigimu, statybą leidžiantys dokumentai gauti 2023 m. antrąjį ketvirtį. Statybos darbų pradžia numatyta 2024 m. antrąjį ketvirtį, pabaiga – 2025 m. trečiąjį ketvirtį. Lėšas koplyčios statybai skiria Telšių vyskupija. Statytojas – UAB „Renato statyba“ su subrangovais specialiesiems darbams.

Aurelija SERVIENĖ

One Reply to “Prie katedros – du statybos projektai: istorinės durys ir koplyčia”

  1. Jovita parašė:

    Super. Visi rekonstrukcijų ir atnaujinimo darbai labai svarbūs ir miestui ir jos gyventojams. Apdailos darbai duoda didelius rezultatus ne tik namams, bet ir miestui Plytelių Guru

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto