Prieš 26-erius metus Mažeikiuose vykusi futbolo šventė pritraukė dešimt tūkstančių žiūrovų

Šiais laikais Mažeikių centrinio stadiono tribūnos dažniausiai būna pustuštės. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Prieš dvidešimt šešerius metus Mažeikiuose vyko didžioji futbolo šventė, kurios kol kas žiūrovų masiškumu nepavyko pakartoti nė vienam Lietuvos futbolo klubui – eilines čempionato rungtynes stebėjo maždaug dešimt tūkstančių žiūrovų, vyko loterija, į dangų kilo oro balionai, iš lėktuvo šoko parašiutininkai.
Reportažą, pavadintą „Įspūdingoji futbolo diena“, iš šios šventės spausdino ir tuometinis rajono laikraštis „Pergalės vėliava“.

Rungtynės įstrigo ilgam

Tokia buvo 1993 metų rugsėjo 25-ąją Mažeikių centriniame stadione vykusios dvikovos tarp Mažeikių „ROMAR“ ir legendinio Vilniaus „Žalgirio“ atmosfera. Pastarąją komandą tada treniravo garsus šalies futbolo specialistas Benjaminas Zelkevičius, o jame žaidė tokie šalies rinktinės žaidėjai, kaip Darius Maciulevičius, Dainius Šuliauskas, Andrius Tereškinas, Ričardas Zdančius, Aidas Preikšaitis ir kiti.

1993 metų rugsėjo 25-ąją futbolininkus Mažeikių stadione pasitiko sausakimšos tribūnos, apie tai rašė tuometinis rajono laikraštis „Pergalės vėliava“.

Atkakli dvikova baigėsi mažeikiškių pergale rezultatu 1:0, įvartį iš vienuolikos metrų baudinio pirmajame kėlinyje pelnė jau daug metų jaunuosius mažeikiškius futbolininkus treniruojantis Nerijus Gudaitis.
„Tai buvo įspūdingos rungtynės – juk prieš mus stojo legendinė ekipa, dar ir dabar tebesaugau šių rungtynių vaizdo įrašą. Mano karjeroje tai buvo vienintelės rungtynės Lietuvoje, kurios sutraukė tokį būrį žiūrovų, šiuo metu gal tik mūsų futbolo lyderei Marijampolės „Sūduvai“ pavyktų surinkti tokį sirgalių būrį“, – sakė N. Gudaitis.

Loterijose – du automobiliai

Žmones patraukė ne tik rungtynės, bet ir pertraukos metu vykdyta loterija. Už tris litus buvo galima įsigyti bilietus (kurių buvo išplatinta daugiau kaip septyni tūkstančiai), tuometinio miesto mero Jono Jurkaus ranka lėmė laiminguosius, kurie iš stadiono grįžo su dulkių siurbliu, skalbimo mašina, televizoriumi ir šaldytuvu. Automobilis „Taurija“ šioje loterijoje atiteko komandos „Romar“ vartininko Vaido Žutauto žmonai Daliai.
1993–1994 metų sezonas baigėsi tuo, kad „ROMAR“ tapo Lietuvos čempionais.

Komanda išsiskirstė

Tokia šventė Mažeikių stadione buvo ne vienintelė – panašus sirgalių skaičius susirinko ir 1994 metų rugpjūčio 5-ąją, kai „ROMAR“ vėl susikovė su Vilniaus „Žalgiriu“. Mažeikiškiai nugalėjo varžovus rezultatu 5:2, tada vėl vieną įvartį pelnė N. Gudaitis, du – Rolandas Vaineikis, po vieną pridėjo Vidas Dančenka ir Rolandas Pocius. Ir tada vyko loterija, bilietas jau kainavo penkis litus. Ir tuomet loterijoje buvo lošiamas automobilis „Taurija“, burtai lėmė, kad jis atiteko jau anapilin išėjusiam tuometiniam rajono sporto vadovui Juozui Rozgai.
Tą sezoną „ROMAR“ iškovojo bronzos medalius ir po to ekipa, išvykus į Jungtines Amerikos Valstijas klubo prezidentui ir pagrindiniam rėmėjui Romui Marcinkevičiui, išsiskirstė.

Atsakomybės nesibaidė

Prisimindamas rungtynes ir lemiamą vienuolikos metrų baudinį, N. Gudaitis sakė, kad atsakomybė prieš tokią auditoriją buvo didžiulė, tačiau viskas pavykę automatiškai.

Šiuo metu jaunuosius mažeikiškius treniruojantis Nerijus Gudaitis pastebi, kad dabar į futbolo rungtynes surinkti tokį gausų sirgalių būrį, kaip prieš 26-erius metus, būtų sudėtinga. Nuotr. iš redakcijos archyvo

„Aš galvojau, kad darysiu viską taip pat, kaip „šlifuodavau“ mušdamas baudinius treniruočių metu – gaudysiu vartininką iki paskutinės akimirkos, kur jis nukris, ir tada spirsiu į kitą pusę, ir to plano nekeisiu. Jeigu ir neįmuščiau įvarčio, tačiau žinočiau – padariau viską, ką mokėjau“, – apie baudinį kalbėjo treneris.
Pasak jo, kas ką darys, buvo sprendžiama prieš varžybas, kai buvo analizuojamas varžovų žaidimas – tada treneris ir pasakydavo, kas „kels kampinius“, kas atliks baudos smūgius ir kas realizuos vienuolikos metrų baudinius. Dažniausiai ši atsakomybė tekdavo Nerijui arba Rolandui Vaineikiui.
Paklaustas, ar po tokių pergalių komanda švęsdavo, N. Gudaitis su šypsena atsakė: „Be abejo, šventėme“. Tiek žaidėjai, tiek klubo vadovybė rinkdavosi senamiestyje, tada buvusioje pirties pokylių salėje, tačiau ekipos prezidentas R. Marcinkevičius leisdavo tą šventę švęsti tik su viena intencija: „Šiandien laimėjote, šiandien švenčiate, šiandien „baliavojate“, tačiau vėliau visi dirbate treniruotėse, turime tikslą“.

Išsiskirstė po Europą

Po šių laimėjimų komandai susirinkti į susitikimą pavyko tik vieną kartą. Tai įvyko 2010 metais, kai kurių žaidėjų susibūrime nebuvo. Nuo komandos iširimo buvo praėję penkiolika metų. Tada surengta šventė „Ventos“ progimnazijos sporto salėje, sirgaliai galėjo atsiminti futbolininkų kovas iškilmingoje aplinkoje.
„Šią vasarą sutikau dabar Amerikoje gyvenantį klubo prezidentą Romą Marcinkevičių, kalbėjome, kad galbūt reikėtų ir vėl susitikti, dar kartą pagerbtume komandą, juk čempionų titulams šiemet sukako ketvirtis amžiaus. Tačiau ne visiems žaidėjams pavyksta suderinti savo darbus, kad grįžtų į Lietuvą, o ir dviejų – vyriausiojo trenerio Fiodoro Finkelio ir futbolininko Sauliaus Vilčiausko – jau nebėra, jie išėjo į amžinybę“ – sakė N. Gudaitis.
Šiuo metu vienintelis N. Gudaitis yra likęs Mažeikiuose, visi kiti išsibarstę po Lietuvą ir kitas Europos šalis: treneris Saulius Vertelis – Airijoje, Remigijus Pocius ir Darius Magdišauskas – Švedijoje, Rolandas Vaineikis – Norvegijoje, Egidijus Žukauskas – Danijoje, Tomas Kančleskis – Anglijoje, Šiauliuose – Darius Dilda ir Vitalijus Daniličevas, Vilniuje – Raimondas Žutautas ir futbolo akademijos „Žalgirietis“ įkūrėjas Gediminas Kontautas, Klaipėdoje – Saulius Mikalajūnas, Vidas Dančenka, Arūnas Šuika.

Lėmė toks laikmetis

Šiuo metu futbolo žaidimas yra komercinis, viską lemia finansai – norint surinkti tokį žiūrovų būrį, koks buvo susirinkęs į futbolo šventę prieš 26-erius metus, reikia skambių pergalių, gero žaidimo. Tokį žaidimą lemia geri žaidėjai, o šiuo klausimu situacija Mažeikiuose sudėtinga – esame šalies pakraštys, todėl norint prisivilioti aukšto lygio žaidėjus, reikia jiems mokėti gerokai didesnius atlyginimus. O ir žiūrovams dabar tiek renginių, toks pasirinkimas, kad sunku pasakyti, kaip juos būtų galima prisivilioti, – taip į klausimą, ar dabar būtų galima surinkti tokį skaičių sirgalių, atsakė N. Gudaitis.
„Kiekvienam laikmečiui yra savo herojai, savo įvykiai, bet yra, kaip yra, nostalgija praeičiai ilgai gyventi negalima, reikia eiti į priekį. Šiandien džiaugiamės tuo, ką turime, ir tuo, kad futbolo klubas „Atmosfera“ po truputį auga ir padeda jauniesiems mažeikiškiams susipažinti su futbolu“, – sakė treneris.

4 Atsakymai į “Prieš 26-erius metus Mažeikiuose vykusi futbolo šventė pritraukė dešimt tūkstančių žiūrovų”

 1. Zigis parašė:

  Arena pastacius krepsinis neatsiras,o koncertas kazin ar atvyks jei ziurovu bus tik 200:))

 2. Antanas parašė:

  Prisimenu kaip is Mažeikiu vykom palaikyti komandos i Klaipeda,mašinos važiavo dviem eilem iki Klaipedos !!!
  O ka dabar turime?Mazeikiai gilus užkampis nei futbolo nei krepšinio.Arenos ir tos nesugeba pastatyti,o tai ne tik sportui bet ir dideliems koncertams.Tai viska parodo kokia išsirenkame valdžia!

 3. Robertas parašė:

  Ponas Nerijau,pradėkime nuo sirgalių. Kad ir šiemetinis sezonas prasidėjo skambiai. Su nemažu sirgalių būriu,kurie tikėjo futbolo atgimimu Mažeikiuose ir fanais-Ventos bardakas.Jie jus lydėjo ir kelionėse. Nuo Jūsų nebendravimo su visuomene dauguma nusuko nugaras ir matote kokį sirgalių būrį beturite dabar… Apie komandą. Ar yra Mažeikių futbolo istorijoje buvę,kad miesto komanda būtų, kokiose tik lygose žaidusi ir likusi paskutinė? Rašote,kad sunku pasikviesti pajėgesnių žaidėjų. Kupiškis kažkur prie Latvijos sienos,5 tūkst. gyventojų ir randa pinigų ir žaidėjų,čia ne pasiteisinimas. Pernai,būdami 2 lygoje ir tai buvo pastiprinimas iš Ukrainos. Manyčiau,kad kažką netaip darote. Sėkmės šlovinant Mažeikių futbolą.

 4. :)) parašė:

  ..Automobilis „Taurija“ šioje loterijoje atiteko komandos „Romar“ vartininko Vaido Žutauto žmonai Daliai….
  Svesdavo,oj kaip svesdavo,masinos duzdavo ir mediku pagalbos reikedavo issiblaivymui:)))

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto