Pritarta idėjai Tirkšliuose pastatyti atminimo ženklą kraštiečiui

Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupė pritarė Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos siūlymui Tirkšliuose pastatyti atminimo ženklą kraštiečiui, Mažeikių XIII šaulių rinktinės Tirkšlių šaulių būrio šauliui savanoriui Antanui Ubavičiui. Jis žuvo 1923 m. Klaipėdos krašto sukilime ir yra palaidotas Klaipėdos miesto kapinėse.
Atminimo ženklą savo lėšomis pastatytų Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga.

Savivaldybės pagalba – minimali

Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė informavo, kad Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos prašymas buvo gautas kone prieš metus. Ne kartą Mažeikiuose lankėsi sąjungos Klaipėdos valdybos atstovai ir su jais buvo aptarta, kaip įgyvendinti idėją.

„Jie patys savomis lėšomis užsakytų, pastatytų atminimo ženklą su tradiciniu savanorių kryžiumi. Mums reikėtų tik paruošti vietą tam paminklui, padėti jį pastatyti“, – Įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje kalbėjo specialistė.
Kol kas nesuskaičiuota, koks būtų Savivaldybės finansinis prisidėjimas, tačiau manoma, kad pagalba nesiektų daugiau 10 tūkst. eurų.

„Reikia naudotis proga. Mūsų lėšų neprašo. Esame įpratę gauti pasiūlymus ir su grėsmingais pasakymais, kad jūs privalote pasirūpinti ir paminklo sukūrimu, ir pastatymu, o čia tik prašo padėti pastatyti“, – pastebėjo specialistė.

Įstrigo vietos parinkimas

Įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje prisiminta, kad bene gegužės mėnesį šis prašymas jau buvo svarstytas. R. Končiutė-Mačiulienė teigė, kad dar metų pradžioje buvo planuota Valstybės dieną, Liepos 6-ąją, su šauliais surengti renginį – atidengti, pašventinti paminklą. Tačiau įstrigo vietos parinkimas, vis kyla įvairių diskusijų, nesutarimų „dėl principų“.

„Teko išgirsti ir tokių pasisakymų, kad tirkšliškiai nežino, kas tas Ubavičius. Tai čia tų žmonių problema ir apsileidimas, jeigu tu nežinai, kas iš tavo miestelio kilęs“, – teigė specialistė.
Vis tik R. Končiutė-Mačiulienė išreiškė įsitikinimą, kad artimiausiu metu pavyks susitarti dėl vietos. Pritarimas iš bendruomenės jau gautas.
Įvaizdžio kūrimo darbo grupė pritarė, kad Tirkšliuose atsirastų atminimo ženklas kraštiečiui, ir nutarė siūlyti tvirtinamose biudžeto programose numatyti reikalingą pinigų sumą pažadėtiems darbams atlikti.

Palaidotas Klaipėdoje

A. Ubavičius gimė Spurganų kaime. 1910 m. jis baigė Tirkšlių pradinę mokyklą ir išvyko į Rygą mokytis batsiuvio amato. Po penkerių metų jaunuolis buvo pašauktas į Rusijos kariuomenę, o po trejų metų tarnybos sugrįžo į nepriklausomą Lietuvą. Iš pradžių kaip savanoris prisijungė prie Sedos komendantūros, vėliau tarnavo Mažeikių komendantūroje. Kai susikūrė Tirkšlių šaulių būrys, tapo jų vadu.

A. Ubavičiaus tėvas norėjo sūnaus palaikus parvežti į gimtinę. Būdamas neturtingas jis prašė valdžios prekinio vagono kūnui pervežti, bet šis prašymas nebuvo patenkintas. Tada tėvas sutiko, kad šaulio palaikai liktų uostamiestyje.

Žuvusio šaulio atminimui įamžinti dar 1926 m. buvo nuspręsta pastatyti paminklą Tirkšliuose. Vietos šauliai rinko jam aukas, tačiau ketinimams vėl sutrukdė pinigų stygius – surinkta tik apie 100 litų, o statybai reikėjo daugiau nei 700, tad sumanymo įgyvendinti nepavyko.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto