R. Lazutka: skeptišką gyventojų požiūrį į ekonomikos ateitį lemia geopolitinė padėtis

Socialinių mokslų profesorius, ekonomistas, Vilniaus universiteto dėstytojas Romas Lazutka. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Trys iš dešimties šalies gyventojų – 31 proc. respondentų – mano, kad per artimiausius metus ekonominė šalies padėtis pablogės.

Optimistų – tik 16 proc.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu balandžio 11–24 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, 16 proc. gyventojų tikisi, kad ekonominė padėtis Lietuvoje pagerės, o daugiausia – 46 proc. – mano, kad situacija išliks tokia pati.
Sociologų teigimu, pagerėsiant padėtį dažniau tikisi jaunimas iki 30 metų, miestų gyventojai, vadovai bei apklausti studentai ir moksleiviai, respondentai, uždirbantys daugiau nei 2 500 litų per mėnesį.
Kad ekonominė padėtis ateityje gali pablogėti, dažniau mano gyvenantys kaime, respondentai su viduriniu išsilavinimu, darbininkai ir ūkininkai.

Gali lemti ir naftos bendrovės problemos

Socialinių mokslų profesorius, ekonomistas, Vilniaus universiteto dėstytojas Romas Lazutka teigia, kad neigiamus žmonių ekonomikos lūkesčius lemia geopolitinė padėtis.
„Pirmas atsakymas, kuris ateina į galvą, yra susijęs su Ukrainos ir Rusijos krize. Vis kalbama, kad kils eksporto į šias šalis problemų. Taip pat skeptišką požiūrį gali lemti Mažeikių naftos perdirbimo bendrovės „ORLEN Lietuva“ padėtis. Tai, ką žmonės išgirsta viešai, tuo jie ir remiasi“, – komentuodamas apklausos rezultatus naujienų agentūrai ELTA sakė R. Lazutka.
Pasak jo, žvelgiant objektyviai, ekonominė situacija Lietuvoje tikrai nėra bloga.
„Nedarbo rodikliai gerėja, atleidimų nėra, kainų kilimo nėra. Tai tokie matomi procesai neturėtų daryti įtakos gyventojų nuomonei. Taigi čia turėtų būti susiję su politiniais neramumais“, – teigė jis.
Paklaustas, ar tų gyventojų, kurie tikisi ekonomikos pablogėjimo, nuomonei įtakos gali turėti kitais metais įvedamas euras, R. Lazutka teigė, jog greičiausiai jie laukia kainų šuolių.
„Nors valdžia tikina, kad kainos neturėtų augti, žmonės valdžia nepasitiki, todėl šis veiksnys taip pat gali turėti įtakos“, – sakė jis.

Tarp nepatenkintų – daugiausia vyresnio amžiaus gyventojų

Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė – 54 proc. – apklaustųjų mano, kad per pastaruosius du mėnesius ekonominė padėtis šalyje liko tokia pati. Tai, kad situacija pagerėjo, tiki 14, o kad pablogėjo – 28 procentai respondentų.
Panašios tendencijos buvo pastebimos ir kovo mėnesį bei praėjusių metų balandį. Kovą 13 proc. apklausos dalyvių teigė pastebį ekonomikos kilimą, 30 proc. – kritimą, o 53 proc. manė, kad padėtis nesikeičia.
2013 metų balandį 24 proc. respondentų ekonominę padėtį apibūdino kaip pablogėjusią.
Daugiausiai Lietuvos ekonomine situacija nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės, bedarbiai ir pensininkai bei tie, kurių pajamos per mėnesį yra mažiausios ir nesiekia 1500 litų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto