
Nepaisant nuolatinio technologijų tobulėjimo, rašymo ranka ir popierinių knygų skaitymo nauda išlieka nepakeičiama. Tradiciniai rašymo ir skaitymo metodai aktyvina mūsų smegenis bei lavina pažintinius gebėjimus, tokius kaip atmintis ar kūrybiškumas.
Remdamasi įvairiais moksliniais tyrimais, rašymo ranka ir popierinių knygų skaitymo naudą komentuoja Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto mokslų daktarė Violeta Kravčenkienė.
Viena pagrindinių rašymo naudų žmogui yra tokia, kad rašymas ranka padeda įsiminti informaciją ir prisideda prie kūrybiškumo ugdymo. Pasak V. Kravčenkienės, remiantis atliktu moksliniu tyrimu, studentai, kurie rašė ranka, geriau įsiminė ir vėliau atpažino informaciją nei tie, kurie rašė kompiuteriu (Mueller ir Oppenheimer, 2014). Šiame moksliniame tyrime kalbama apie tai, kad užrašams naudojamas kompiuteris gali trukdyti mokytis, nes tokiu būdu informacija apdorojama lėčiau. Rašymas ranka padeda atrinkti svarbiausią informaciją, o tai leidžia efektyviau mokytis. Tikėtina, kad, naudojantis kompiuteriu, informacija perrašoma gausiai, o tai nesuteikia naudos.
Be to, rašymas ranka skatina gilesnį informacijos apdorojimą ir ilgalaikį įsiminimą (Pennebaker ir Lightner, 2014), kūrybiškesnį mąstymą ir problemų sprendimą (Dineen ir Scott, 2017), pagerina idėjų generavimą ir tekstų rašymo kokybę (James ir James, 2012).
Anot mokslininkės, popierinių knygų skaitymas padeda sutelkti dėmesį ir įsiminti informaciją.
Žmonės, skaitantys popierines knygas, mažiau blaškosi ir lengviau sutelkia dėmesį nei tie, kurie skaito elektronines (Mangen ir kt., 2013).
Popierinių knygų skaitymas skatina gilesnį informacijos apdorojimą ir supratimą (Ophir ir kt., 2009). Įsitikinta tuo, kad įprastinių knygų skaitytojai geriau įsimena informaciją nei tie, kurie tai daro elektroniniu būdu (McCarthy ir kt., 2012). Be to, popierinių knygų skaitymas skatina ilgalaikį informacijos išsaugojimą atmintyje (Yue ir kt., 2014).
„Be šių tyrimų, reikėtų paminėti ir tai, jog rašymas ranka bei popierinių knygų skaitymas gali turėti ir kitų teigiamų poveikių, pavyzdžiui: pagerinti smulkiąją motoriką, sumažinti stresą, padidinti motyvaciją, pagerinti miego kokybę. Taigi, nors technologijos sparčiai tobulėja, rašymas ranka ir popierinių knygų skaitymas vis dar turi daug privalumų“, – pastebi V. Kravčenkienė.
Nuotr. ir inf. Kauno technologijos universiteto
Na taip. Šiais laikais jau visos dovanos tampa tik spausdintinės.