Referendumas dėl Visagino AE įneštų sumaišties?

Ignalinos AE pramoninės zonos infrastrukūra. Nuotrauka iš vae.lt

Seimo narių inicijuojamas referendumas dėl Visagino atominės elektrinės nepasitarnaus projekto tęstinumui, o atvirkščiai – gali įnešti daugiau sumaišties derantis su regiono partneriais. Tokią nuomonę išsakė Premjeras Andrius Kubilius.

Apkaltino politikavimu

„Referendumas nepadės Visagino AE projektui toliau būti plėtojamam ir jo tęstinumui – gali tik įnešti papildomai sumaišties derantis su regiono partneriais“, – ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ sakė Premjeras.
Ministro Pirmininko nuomone, Seimo narių iniciatyva yra „grynas politikavimas“. Jis pastebėjo, jog didžiausi tokio referendumo iniciatoriai yra mažų partijų ir Mišrios Seimo narių grupės nariai.
„Tokių, deja, šitame Seime yra, nepalyginamai su kitais Seimais, ypač daug – net 18. Galbūt jie, artėjant rinkimams, taip mato savo veiklos sureikšminimą“, – spėjo jis.

Spręs neeilinis posėdis

ELTA primena, jog Seimas po svarstymo pritarė, kad dėl  AE statybų būtų surengtas patariamasis referendumas.
Už tai siūlantį įstatymo projektą balsavo 64, prieš – 35, susilaikė 25 parlamentarai.
Pagal įstatymo projektą referendumo metu balsavimui bus pateiktas toks tekstas: „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje.“
Referendumas būtų surengtas kartu su Seimo rinkimais. Jis būtų patariamojo pobūdžio, taigi jo rezultatai neturėtų jokios teisinės galios.
Po svarstymo pritarus referendumo idėjai, Seimas liepos 16 d. turėtų rinktis į neeilinį posėdį, kurio metu įvyktų galutinis balsavimas dėl referendumo rengimo.

Projektui uždegė žalią šviesą

Birželio 21 d. Seimas po balsavimo priėmė Atominės elektrinės įstatymo pakeitimo projektą ir pasisakė už Koncesijos sutartį su strateginiu investuotoju „Hitachi“, taip uždegdamas žalią šviesą VAE projektui vykdyti.
Projekto vertė siekia 17 mlrd. litų. Lietuvos dalis sudarys apie 6 mlrd. litų. Planuojama, kad jėgainės statyba prasidės 2015 metais, o elektrinė veikti pradės 2020–2021 metais.
Skaičiuojama, kad elektrinėje vykdomos gamybos sąnaudos sudarys po 7–10 centų už kilovatvalandę, bet dar 10–15 centų už kilovatvalandę kainuos paskolų statyboms aptarnavimas. Paskola visiškai turėtų būti grąžinta iki 2038–2040 metų.

Dalyvauja Baltijos šalys

Gruodį iš atominės elektrinės projekto pasitraukus Lenkijai, joje toliau dalyvauja Lietuva, Latvija, Estija ir strateginis investuotojas – Japonijos „Hitachi“.
Numatoma, kad „Hitachi“ priklausys 20 proc. VAE akcijų. Latvijai teks taip pat 20 proc. akcijų, Estijai – 22 proc., Lietuvai – 38 proc.
Prognozuojama, kad statant Visagino AE Lietuvos įmonės gali sulaukti užsakymų, kurių vertė siektų iki 5 mlrd. litų, planuojama sukurti apie 6 tūkst. naujų darbo vietų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto