Referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams tebekelia diskusijas

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas ketvirtadienį pritarė referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams datai – birželio 29-ajai, tačiau dar gali būti kreipiamasi šiuo klausimu į Konstitucinį Teismą.

Nuomonės nesutampa

Datos nustatymui pritarė 79 Seimo nariai, prieš balsavo 4, susilaikė 19 parlamentarų.
Už referendumo paskelbimą pasisakę Seimo nariai daugiausiai akcentavo tautos suvereno idėją.
„Esame istorinėje situacijoje, nes įvyko stebuklas, Lietuvoje buvo surinkta daugiau nei 300 tūkst. parašų. (…) Kaip reaguoja politikai? Manau, kad dalis politikų ar iš nesupratimo, ar iš piktos valios užsiima antikonstitucine veikla. Nes Konstitucijoje pasakyta – suverenas yra tauta“, – sakė frakcijos „Drąsos kelias“ narys Povilas Gylys.
Tuo tarpu priešininkai kalbėjo apie tai, kad šio referendumo rezultatas gali prieštarauti kitoms Konstitucijos nuostatoms.
„Mes nekvestionuojame surinktų parašų teisėtumo, tačiau neturime užmerkti akių ir turime kalbėti tiesiai, kokios būtų pasekmės? (…) Referendumo pasekmės – piliečių laisvė, prastesnė reputacija“, – sakė liberalas Gintaras Steponavičius.
Tuo tarpu opozicijos ir konservatorių lyderis Andrius Kubilius kėlė abejones ir dėl surinktų parašų skaičiaus. Esą Vyriausioji rinkimų komisija, jo įsitikinimu, taip pažeisdama Referendumo įstatymą, taip ir neįvardino, „kiek buvo surinkta įstatymą atitinkančių parašų“.

Kreipsis į Konstitucinį Teismą

Teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlė kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu išaiškinti, ar iniciatyva neprieštarauja Pagrindiniam šalies įstatymui.
„Gali susiklostyti tokia padėtis, kai referendumu priimtos Konstitucijos pataisos, jeigu jos būtų priimtos, vėliau Konstitucinio Teismo gali būti pripažintos prieštaraujančios Konstitucijai ir referendumas taptų beprasmiu“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Tai savo kalboje pabrėžė ir opozicijos lyderis A. Kubilius.
„Turime kelti labai tvirtai ir atsakingai klausimą, ar tikrai galima svarstyti Seime ir pritarti referendumui, kuriuo bus pažeista Konstitucija. Jeigu referendumo iniciatyva, kaip paskelbė ekspertai, prieštarauja Konstitucijai, tai Seimas, nusiplaudamas rankas ir palaimindamas tokį referendumą, ant Lietuvos žmonių pečių užkrauna didžiulę atsakomybę, pats jos vengdamas“, – sakė A. Kubilius.
Politiko vertinimu, „siūlymas priiminėti referendumo sprendimus, kurie prieštarauja Konstitucijai, yra sudarymas galimybės pasikėsinti į pamatinį valstybės įstatymą, tuo pačiu tai yra leidimas pasikėsinti į pamatinius konstitucinės santvarkos principus“.
Seimas yra pritaręs konservatorių Jurgio Razmos ir Stasio Šedbaro bei liberalų Eligijaus Masiulio ir Gintaro Steponavičiaus pasiūlymui dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą (KT) su prašymu išaiškinti, ar neprieštarauja Konstitucijai toks teisinis reguliavimas, kai įstatymo leidėjui nesuteikiama teisė spręsti dėl referendumo skelbimo, nors ekspertų grupė pateikia išvadą, kad teikiamas sprendimo tekstas gali neatitikti Konstitucijos. Būtent toks yra svarstymo Seime dėl referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams atvejis.

Lietuva yra įsipareigojusi ES

Leisti parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams Lietuva įsipareigojo siekdama narystės Europos Sąjungoje (ES) ir pasirašydama stojimo sutartį. Joje buvo numatytas septynerių metų pereinamasis laikotarpis, leidęs draudimą taikyti iki 2011 metų gegužės. Vėliau Lietuva pasiekė sutarimą su Europos Komisija pratęsti draudimą iki 2014 metų gegužės, primena ELTA.
Tokiam sprendimui nepritarianti iniciatyvinė grupė surinko daugiau nei 300 tūkst. parašų referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams inicijuoti.
Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, kad įstatymų reikalavimus atitinkančių parašų pakanka, ir išsiuntė klausimą į Seimą. Sprendimas buvo apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, bet šis jo nenagrinėjo.
Ketvirtadienį Seime dar bus svarstoma dėl saugiklių, kurių tikslas – užkirsti kelią spekuliacijai žeme po to, kai baigs galioti draudimas parduoti žemę užsieniečiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto