
ES paskelbė sankcijas 21 pareigūnui iš Rusijos ir Ukrainos. EPA-ELTA nuotr.
Sekmadienį Krymo pusiasalyje vykusio referendumo, kuriuo buvo nuspręsta prisijungti prie Rusijos, negalima pripažinti teisėtu, sako vyriausioji Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja užsienio klausimais Jovita Neliupšienė ir tikisi, kad tarptautinė bendruomenė niekada nepripažins šio balsavimo.
Neįsileido stebėtojų
„Žinoma, kad ne“, – interviu „Žinių radijui“ sakė J. Neliupšienė, klausiama, ar referendumo rezultatai gali būti pripažinti teisėtais.
Pasak Prezidentės atstovės, Lietuva laiko kovo 16 d. „balsavimą“ Kryme neteisėtu ir jo rezultatus negaliojančiais, šis balsavimas iš esmės prieštarauja Ukrainos konstitucijai, pažeidžia šios šalies teritorinį vientisumą bei tarptautinę teisę.
„Esu įsitikinusi, kad tarptautinė bendruomenė niekada nepripažins balsavimo, į kurį žmonės ėjo su į nugarą įremtais automatais“, – kalbėjo J. Neliupšienė.
Jos vertinimu, kad balsavimas buvo neteisėtas, rodo tai, kad Rusija neįsileido nepriklausomų tarptautinių stebėtojų.
„Šitą vadinamąjį referendumą galima vadinti iš principo šalies teritorijos aneksija“, – pabrėžė Prezidentės D. Grybauskaitės patarėja užsienio klausimais.
Nusprendė įvesti sankcijas
Per Kryme vykusį referendumą 96,77 proc. visų sekmadienį atėjusių balsuoti žmonių pritarė pusiasalio prisijungimui prie Rusijos.
Kijevo ir Vakarų šalių vyriausybės referendumą pusiasalyje atmetė kaip neteisėtą ir antikonstitucinį, tuo tarpu Maskvos atstovai tvirtina, kad krymiečiai, kurių daugumą sudaro etniniai rusai ir rusakalbiai, turėjo teisę apsispręsti dėl savo pačių likimo.
Pirmadienį į Briuselį susirinkę Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai ėmėsi kraštutinių priemonių – sankcijų Ukrainos Krymo regiono administracijai ir Rusijos pareigūnams.
ES šalių užsienio reikalų ministrai po sekmadienį Kryme surengto referendumo dėl pusiasalio atsiskyrimo nuo Ukrainos ir prisijungimo prie Rusijos Federacijos nusprendė 21 pareigūnui iš Rusijos ir Ukrainos įvesti sankcijas.
Pareigūnų, kuriems ES ministrai paskelbė sankcijas, sąrašas bus paskelbtas oficialiajame ES leidinyje, kuris leidžiamas kiekvieną darbo dieną. Tačiau diplomatai jau užsiminė, kad 13 pareigūnų yra iš Rusijos ir aštuoni – iš Ukrainos Krymo regiono.
Baisu, kad lietuviai lenda ten, kur jiems mažiausiai turėtų rūpėti. Ne vieną vasarą esu atostogavusi Kryme – puikūs, draugiški, paslaugūs žmonės. Tik nepavyko sutikti nė vieno ukrainiečio ar bent ukrainietiškai šnekančio žmogaus. Visi kalba rusiškai, užrašai rusų kalba. Tai gal tikrai geriau, kad Krymas priklausytų Rusijai?
Ponia Neliupsiene issake savo nuomone, Krymo gyventojai – savo. Beje, tarptautiniai stebetojai ten buvo, dideliu pazeidimu nenustate. O pasakas apie iremtus i nugaras automatus ponia Neliupsiene gales pasakoti savo anukams pries miega.