Reitingavime mažeikiškių ūkiai – devyniolikti

Pagal savivaldybių teritorijoje esančių ūkių veiklos efektyvumą Mažeikių rajonas yra devynioliktas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija pirmą kartą atliko rajonų reitingavimą pagal savivaldybių teritorijoje esančių ūkių veiklos efektyvumą.
Tarp 49-ių reitingo dalyvių Mažeikių rajonas yra devynioliktas.

Naudojo surašymo duomenis

Nustatant savivaldybių ūkių eiliškumą, panaudotas Statistikos departamento neseniai išleistas leidinys apie visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatus.
Asociacijos prezidentas ir Visuotinio žemės ūkio surašymo komisijos narys Jeronimas Kraujelis pabrėžė, kad reitingavimo autoriai nepretenduoja į besąlygišką objektyvumą, tačiau akcentavo, kad toks surikiavimas padeda geriau suprasti, kas esame, kur esame ir kodėl būtent ten esame.
Duomenų, charakterizuojančių tiek konkrečių ūkių, tiek apskritai rajonų ūkių veiklą, yra daug – naudojamos ir nenaudojamos žemės plotai, jos kokybė, pasėliai, augalų derlingumas ir derliai, gyvulių skaičius, produktyvumas, bendroji produkcija, technikos skaičius ir jos galingumas, žemės ūkyje dirbančių žmonių skaičius, sąnaudos ir t. t. Tačiau buvo pasirinkti du rodikliai – standartinė produkcija ir sąlyginis darbuotojų skaičius.
Standartinės produkcijos vertė apskaičiuota dauginant produkcijos vienetą iš supirkimo kainos.
Anot reitingavimo autorių, skaičiuoti produkciją tik fiziniams darbuotojams žemės ūkyje yra netikslu, nes skirtingo dydžio ir specializacijos ūkiuose žmonių darbo laiko panaudojimas skirtingas. Todėl produkcija buvo skaičiuota sąlyginiam darbuotojui. Sąlyginis darbuotojas – tai per metus standartinį darbo laiką (2036 val.) dirbantis žemdirbys.

Mažeikiškiai – antrame dešimtuke

Skaičiuojant standartinę produkciją (išskyrus paukštynų), tenkančią 1 ha naudojamos žemės, intensyviausi yra Pakruojo, Kėdainių, Marijampolės, Panevėžio, Šakių, Pasvalio, Joniškio, Šiaulių rajonų savivaldybių ūkiai. Tai geriausią žemę turinčių rajonų ūkiai. Mažiausiai produkcijos iš 1 ha gavo Zarasų, Ignalinos ūkiai.
Skirtumas tarp daugiausiai ir mažiausiai gaminančių 1 ha yra didesnis nei 3 kartus, tuo tarpu standartinės produkcijos, tenkančios 1 sąlyginiam darbuotojui, skirtumas šokteli net daugiau kaip 6 kartus.
Reitingų lentelėje Mažeikių rajonas yra devynioliktoje vietoje, mūsų kaimynai: Akmenės rajonas – aštuntoje vietoje, Telšių – 30, Plungės – 32, Skuodo rajonas – 32 vietoje.
Mažeikių rajone vienas sąlyginis žemės ūkio darbuotojas per metus pagamina standartinės produkcijos už 38 tūkstančius litų. (Reitingo dešimtuke šis rodiklis yra nuo 40 iki 70 tūkstančių litų.) Vidutinis ūkio dydis rajone beveik 16 hektarų. Vienam hektarui pagaminama produkcijos už 1572 litus. Vienam sąlyginiam darbuotojui tenka 2,72 fizinio darbuotojo.
Asociacijos prezidentas J. Kraujelis, apibendrindamas reitingavimo rezultatus, pastebėjo, kad kuo mažesni ūkiai, tuo viename ūkyje daugiau darbuotojų, tuo jų daugiau tenka vienam sąlyginiam darbuotojui. Be to, kuo žemė geresnė, tuo daugiau standartinės produkcijos tenka vienam sąlyginiam darbuotojui.

3 Atsakymai į “Reitingavime mažeikiškių ūkiai – devyniolikti”

 1. ir as amerika maciau parašė:

  Kaimynai nebesiklauso,tai nusprende cia pasigirti:D

 2. liuks parašė:

  nu,malacius,seniuk!tokia pasaka sukurei!!!atrodo,vis del to neisgaravo noras IKALT KO NORS STIPRESNIO!!!TAIP IR TOLIAU!Juk mes iprate pasakom misti!

 3. Albis parašė:

  Man 72. Nei mano seneliai, nei tėvai čia tikrai nematė gero gyvenimo. Aš esu tos prarastosios, prasigėrusios kartos tipiškas atstovas. Nuo pat vaikystės mums bolševikai žadėjo šviesią ateitį, žadėjo, žadėjo, taip ir nesulaukėm. O mes gėrėm, gėrėm darbe, gėrėm
  po darbo, gėrėm restoranuose, alaus baruose, pamiškėse ir pakrūmėse, su progom ir be
  anų. Vogėm, nešėm, kombinavom, chaltūrinom ir gėrėm. Mano draugeliai jau beveik visi guli gražiai išsirikiavę kapuose, o aš ? Nors ir turėjau du aukštuosius, vistiek buvau pijokas.
  Ir vieną gražią dieną likimas papasavo mano tokį šansą, kad blaiviai pagalvojęs, nutariau, jog tai vienintelis šansas įprasminti save. Išleidau vienturtę šešiolikmetę į JAV privačią milijonierių vaikų mokyklą metams pasimokyti priešpaskutinėje klasėje, o pamačiau ją tik tik po ilgų, ilgų šešerių metų, kai su žmona nuvykome į JAV į dukros bakalauro diplomo įteikimo ceremoniją. Per tuos šešerius metus ariau, kaip niekada gyvenime iki tol ir
  net nepastebėjau, kaip iš alkoholiko tapau normaliu žmogumi. Ir tikrai džiaugiuosi, kad mano dukra ten surado laimę, turiu tris anūkus, nes žentas palikuonis tų, autoriaus
  bendraamžių dipukų. Džiaugiuosi neapsakomai, kad mano anūkai turi šimtaprocentines garantijas ir perspektyvas. Dar noriu pridurti, kad ir dukra, ir žentas dar vis negali atsigauti po Obamos perrinkimo, nes dabar žentui papildomai reikės mokėti
  $ 100 000 į metus mokesčių ir bus sunkiau gyventi. Ką aš į tai? Siūlau jam uždirbinėti
  dvigubai mažiau, mažiau reikės mokėti. Nesiūlau jiems jokių būdu grįžti į Lietuvą, nors aš čia jaučiuosi laimingas su savo 750 litų pensija. Visu rimtumu galiu pasakyti, kad mes esame genetiškai suluošinta tauta, žmogaus orumas čia paskutinėje vietoje, visi pikti ir pagiežos pilni, perspektyvos liūdnos. Tik mes, prie to pripratę senukai ir tegalime jaustis
  puikiai šiame mėšlyne. Tankiai būnu ten, JAV ir galiu palyginti. Bet… tai mano tėvynė, be jos aš negaliu gyventi. Visos vasaros gamtoje, uogaujant, grybaujant. Bėgioju ramiai kas rytrą 5 km krosus, važinėju dviračiu, Amerikoje tuo pačiu užsiimu su anūkais, o kai jie vieši čia, taip pat laiką leidžiame turiningai. Se lia vi, ponai. Neteisk, ir nebūsi teisiamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto