Reivyčių apylinkėje – reitingavimo neatitikimai ***PAPILDYTA 09.40***

Nemažų balsavimo rezultatų neatitikimų nustatyta Reivyčių apylinkėje. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vyriausioji rinkimų komisija šiuo metu perskaičiuoja dalį reitingavimo balsų. Mažeikių apygardos komisijai teko patikrinti dešimties rinkimų apylinkių balsavimo kai kuriuos rezultatus. Nemažų neatitikimų nustatyta Reivyčių apylinkėje.

Vertins Vyriausioji rinkimų komisija

Mažeikių apygardos rinkimų komisijai teko perskaičiuoti dešimties apylinkių penkiolika sąrašų.
Komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius informavo, kad neatitikimų rasta vienintelėje – Reivyčių rinkimų apylinkėje. Biuletenių skaičius, kuris buvo įrašytas į apylinkės komisijos protokolą, atitiko, tačiau skyrėsi pirmumo balsai.
Nors bendra reitingavimo paklaida tik keturi, tačiau kai kurių partijų sąrašuose pirmumo balsai po perskaičiavimo gerokai pasikeitė – vieniems sumažėjo, kitiems padidėjo – ir ne po vieną ar du balsus. Kitaip tariant – ne rinkėjai, o balsus skaičiavusi komisija vienus kandidatus „pamylėjo“, juos iškeldama į priekį, kitus, atvirkščiai, nustūmė žemiau.
R. Milevičius nenorėjo vertinti, kiek esminiai šie pažeidimai – esą duomenys perduoti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK), ji ir tars savo žodį.
Komisijos pirmininko pavaduotojas nemano, kad biuleteniai suklastoti, esą pirmą kartą rinkimų apylinkės buvo kompiuterizuotos, galbūt buvę sunku perprasti sistemą, be to, darbas virė visą naktį, komisijos nariai pervargo.

Akiratyje – tik daugiamandačių sąrašai

Rinkimų duomenys šiuo metu atrankos būdu perskaičiuojami visoje šalyje. Seimo rinkimų įstatyme numatytas modelis, kaip tai turi būti atliekama.
Vyriausioji rinkimų komisija nustatyta tvarka burtais parinko rinkimų apylinkę, jose – sąrašus, už kuriuos atiduoti balsai ir kurių kandidatų gauti pirmumo balsai turi būti perskaičiuojami.
„Pati kompiuterinė sistema atrinko tris sąrašus, kurie buvo sudėti į vokus, ir tada ištrauktas vienas“, – atrankos tvarką išsamiai paaiškino R. Milevičius.
Ir per ankstesnius rinkimus vykdavo dalies balsų perskaičiavimas atrankos būdu, tačiau šį kartą užsimota iš naujo peržiūrėti apie 5 proc. balsavusiųjų biuletenių – tačiau tik daugiamandatėse, t. y. partijų sąrašus.

Medžiaga perduota teismui

R. Milevičius, su „Santarve“ kalbėdamas apie balsavimo rezultatus, pasidžiaugė, kad mūsų rajonas išvengė skandalų. Skundų, dėl kurių būtų atliekami ikiteisminiai tyrimai, negauta. Vyriausiąją rinkimų komisiją kol kas pasiekė tik vienas skundas.
Kandidatas Virginijus Sungaila kreipėsi dėl UAB „Bodendorf“ leidinio „Didmiestis“ pirmajame puslapyje paskelbtos politinės reklamos. VRK nustatė, kad buvo pažeisti Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo kai kurie punktai ir kreipėsi į Mažeikių apygardos rinkimų komisiją, kad šį spręstų dėl atsakomybės.
R. Milevičiaus teigimu, pati komisija neturi galių taikyti nuobaudų. Surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas ir medžiaga perduota teismui. Jis ir nuspręs, kokią baudą (nuo vieno iki penkių tūkstančių litų) taikyti leidėjui.

Skundai – neesminiai

Kaip pastebėjo R. Milevičius, nemažai pranešimų gauta rinkimų dieną dėl agitacinių  plakatų prie prekybos centro „Grūstė“, autobusų stotelėse ir kitur. Tačiau Seimo rinkimų įstatymas leidžia nuolatinę vaizdinę agitaciją, jeigu ji iškabinta likus ne mažiau nei 48 valandoms iki rinkimų pradžios. Tik rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu jokių vaizdinių rinkimų agitacijos priemonių, išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija, negalėjo būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame ši įsikūrusi.
Vienas skundas iš jau minėto V. Sungailos gautas ir dėl balsavimo patalpų, kuriose vyko išankstinis balsavimas. Tam buvo parinkta Savivaldybės posėdžių salė, esanti šalia vicemero Kęstučio Bartkevičiaus, kuris taip pat buvo tarp kandidatų, kabineto. V. Sungaila mano, kad šitaip buvo sudaromos nelygios sąlygos kitiems kandidatams.
R. Milevičius pažeidimo neįžvelgė, nes įstatymas numato, kad išankstinis balsavimas turi vykti  „tinkamose patalpose, esančiose pastate, kuriame yra savivaldybės, kurios teritorijoje yra rinkimų apygarda, mero (administracijos direktoriaus) darbo vieta“.

Specialus telefonas – rinkimų pažeidimams

Nerimstant aistroms ir protestams dėl Seimo rinkimų pažeidimų ketvirtą dieną po rinkimų pradėjo veikti specialus telefonas, skirtas informuoti apie pažeidimus. Visą parą telefonu (8 5) 272 5372 tiesiogiai Policijos departamentui galima pranešti apie pažeidimus, susijusius su Seimo rinkimais.
Pareigūnai prašo informuoti apie rinkėjų papirkimus, neteisėtus rinkėjų vežimo atvejus, rinkimų dokumentų klastojimus ar pan. Specialus telefonas veiks visą spalio mėnesį, kol pasibaigs antrasis Seimo rinkimų turas.
Šiuo telefonu galima pranešti ir apie pareigūnų veiksmus, jų netinkamą reagavimą į gautą informaciją, kitą su rinkimais susijusią aktualią informaciją.
Policija atkreipia dėmesį, kad bet kokia informacija nuolat priimama ir bendruoju pagalbos tel. 112. Specialų telefono numerį 1855 turi ir Vyriausioji rinkimų komisija.

4 Atsakymai į “Reivyčių apylinkėje – reitingavimo neatitikimai ***PAPILDYTA 09.40***”

 1. Juokiasi parašė:

  puodas, kad katilas juodas…

 2. parašė:

  O aš nesuprantu, ką išvis veikia taryba, mokesčių našta auga, gyvenimas „gerėja“, todėl auga ir skundų skaičius. Reiktų pažiūrėti, kiek yra pagrįstų, kiek nepagrįstų skundų, o jau tada daryti išvadas:)

 3. Nerimsta parašė:

  Virgutis, negali susitaikyti su akivaizdziu pralaimejimu, bus dar ne vienas skundas, nes nieko kito zmogelis ir nemoka daryti… Kita vertus neaisku ka Taryboje veikia ir vienas lauke karys, tas pats skundu rasinejimas…

 4. kaimietis parašė:

  Ir vėl Kristutės bičiulis V.Sungaila perėjęs krūvą partijų:“ nuo zuikienės pas vižūną rašė raštą ant pareigūnų“kai pagalvoji,kokie drąsūs žmogeliai siūlosi į seimą,net nepadirbę nors eiliniu tarybos nariu,net dorai nesupratę ką tame seime reikės veikti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto