Rekordinis užsieniečių medikų skaičius – ir šalyje, ir Mažeikiuose

Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies parapijos „Carito“ reikalų vedėja Danutė Komovienė (antra iš kairės) ligoninėje
dirbančius medikus užsieniečius neatlygintinai moko lietuvių kalbos. Nuotr. iš Regioninės Mažeikių ligoninės archyvo

Medicinos sektoriuje 2022-ieji užfiksuoti kaip rekordiniai metai – lyginant su ankstesniais metais, pernai Lietuvoje praktiką pradėjo keliolika kartų daugiau užsieniečių medikų. Didžioji dalis jų atvyko iš kariaujančios Ukrainos.
Prie Regioninės Mažeikių ligoninės personalo prisijungė 8 nauji komandos nariai. Pusė jų – ukrainiečių tautybės. Vietiniai medikai stengiasi, kad kolegų adaptacija Lietuvoje ir mūsų regiono ligoninėje būtų sėkminga.

Augimą lėmė karas Ukrainoje

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, pernai užsienio piliečiams buvo išduotos 226 licencijos, leidžiančios Lietuvoje teikti įvairias su medicina susijusias paslaugas.
Anksčiau per metus tokių licencijų būdavo patvirtinama kur kas mažiau – 2021 m. užsienio piliečiams išduotos 46 licencijos, 2020 m. – 34.
Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas pagrindine šio pokyčio priežastimi įvardija karą Ukrainoje.

„Tokį spartų augimą lėmė išaugęs medicinos personalo iš Ukrainos srautas – trys iš keturių užsieniečių, pradėjusių darbą Lietuvoje, buvo iš šios valstybės. Ukrainiečių pasirinkimą lėmė ir geografinis artumas, ir bendros palankios socialinės sąlygos, sudarytos pabėgėliams“, – akcentavo viceministras.
Akreditacijos tarnyba pernai išdavė 119 licencijų gydytojams, 68 – odontologams, 39 – slaugytojoms. Nors daugelis atvykusiųjų – iš Ukrainos, Lietuvoje praktiką taip pat pradėjo specialistai iš Rusijos, Baltarusijos, Sirijos, Egipto, Afganistano ir kitų užsienio šalių.

Ligoninėje – aštuoni medikai iš kitų šalių

Pernai prie Regioninės Mažeikių ligoninės medikų komandos prisijungė 8 gydytojai: 4 ukrainiečiai, 2 baltarusiai, 2 rusai ir 1 slaugytojo padėjėja ukrainietė. Nors anksčiau ligoninėje dirbo užsienietis gydytojas ortopedas-traumatologas, toks didelis specialistų iš užsienio skaičius Mažeikiuose fiksuojamas pirmą kartą.

Ligoninės direktorius Sigitas Kaktys „Santarvei“ sakė, kad reikšmingų kultūrinių skirtumų, naujokų motyvacijos dirbti ar inovatyvumo stokos jis nepastebėjęs.
„Atvykę medikai yra skirtingo amžiaus, skirtingos darbo patirties, todėl kiekvieną vertiname pagal tai, ką jis žino ir kokių įgūdžių turi“, – pažymėjo ligoninės vadovas.

S. Kaktys apibendrino: nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ligoninė dirba pagal ES standartus, ji nuėjo tikrai ilgą kelią gerindama sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, todėl darbas šioje įstaigoje užsieniečiams turi akivaizdžios naudos – leidžia kelti jų kvalifikaciją.

Adaptacijai – specialios programos

Ligoninės vadovas akcentavo, kad gydytojai mažeikiškiai supranta atvykusių kolegų sunkumus ir stengiasi jiems padėti, kad tiek profesinė, tiek socialinė kultūrinė adaptacija būtų greitesnė, sklandesnė ir lengvesnė.
„Parengėme specialią Mažeikių rajono savivaldybės remiamą mentorystės programą, kuri trunka apie 6 mėnesius. Manome, kad atvykusiems gydytojams šio laikotarpio užteks prisitaikyti prie mūsų darbo sąlygų bei atitikti visus sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugų kokybės standartus“, – teigė S. Kaktys.

Ligoninė, bendradarbiaudama su Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies parapijos „Carito“ savanoriais, sudarė sąlygas užsieniečiams mokytis lietuvių kalbos. Pasak S. Kakčio, darbuotojai, ligoninėje lankantys parapijos organizuojamus lietuvių kalbos kursus, sparčiai daro pažangą.

Būtina pateikti dokumentus

Ligoninės vadovas pažymėjo, kad ir šiuo metu vis dar sulaukiama užsieniečių prašymų priimti į darbą. Beveik visiems pavyksta susitvarkyti reikalingus dokumentus ir įdarbinimo procedūrą baigti sėkmingai. Deja, nutrūko rudenį vestos derybos su dviejų ukrainiečių gydytojų anesteziologų šeima.
„Dėl licencijos neatitikimo negalėjome vieno iš jų įdarbinti. Derybos nutrūko. Jie pasirinko kitą gydymo įstaigą“, – komentavo S. Kaktys.

Norint verstis medicinos praktika Lietuvoje, trečiosios šalies užsienio pilietis pirmiausia turi kreiptis į Akreditavimo tarnybą dėl užsienyje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimo, pateikdamas reikalingus dokumentus, patvirtinančius asmens tapatybę, išsilavinimą (įgytą profesinę kvalifikaciją) ir darbo stažą.
Jei nereikia papildomai tikslinti pateiktų dokumentų, tarnyba per tris mėnesius priima sprendimą dėl profesinės kvalifikacijos pripažinimo. Tuomet asmuo gali kreiptis dėl licencijos išdavimo ir privalo pateikti sveikatos pažymą, darbo stažo, kvalifikacijos tobulinimosi dokumentus.

Be to, anksčiau įsidarbinimui buvo būtina išlaikyti valstybinės kalbos egzaminą ir pateikti pažymėjimą, tačiau Ukrainos piliečiams, kuriems suteiktas laikinas prieglobstis Lietuvoje, taikoma išimtis.
Karolina BALČIŪNAITĖ

13 Atsakymų į “Rekordinis užsieniečių medikų skaičius – ir šalyje, ir Mažeikiuose”

 1. valdas parašė:

  Hipokrato priesaika sie zm pamirso ,jiems ,kad ir pas velnia ,maskovitai sie begliai zemaiciai gal ir be ju pagalbos izgyvens a

 2. Jolantai parašė:

  O kodėl tamsta vis Jolanta prisistatote? Asmenybės susidvejinimas? Juk iš tikrųjų esate toks stipriai patrešęs, viskuo nepatenkintas, visur savco trikgrašį kišantis diedas.

 3. Dědė su " golfu" parašė:

  nebijojo tolimos kelionės,jau metuose žmoga.

  1. Anonimas parašė:

   Ar čia jus apie Kaktį? :)))

 4. Jolanta parašė:

  Vel ruskiu kalba. Jau galvojau 1990 kad nebegirdesiu sitos kalbos ir vel tukstaniai atsibeldusiu ja kalba.
  As nenoriu rusiskai kalbeti, o juk visi ukrainieciai ir kalba rusiskai, nes ukrainietiskai niekas nemoka.
  O poziuris ju baisus i darba. Vilniuje kavinesr ju pilna, tai elgesys ir aptarnavimas kaip sovietmeciu. Man verkti norisi.

  1. Nelyginkite parašė:

   Keista, kad galite sau leisti Vilniuje į kavines eiti, kai viskas taip pabrango … Eikite Mažeikiuose – ir kainos dar ne tokios aukštos, ir aptarnauja lietuviškai :) O jei rimtai, tai gydytojai nei Vilniuje, nei Mažeikiuose kiek žinau, kavinėse nedirba, nėra ko lyginti gydytojų ir kavinės darbuotojų išsilavinimo ir kultūros lygio. Ir lietuvių padavėjų yra visokių.

  2. ja ja parašė:

   ko tau rusų kalba nepatinka fifute nenori nekalbėk niekas tavęs neverčia

   1. Anonimas parašė:

    patinka zmoniu zudymas ukrainoje patinka ,kad rusai zudo kitus rusus patinka kad visi butu ubagais kaip ir turtingi rusai kur Protingi Rusai

 5. Ar rimtai parašė:

  Carito aktyvistė net medicininius terminus supranta,tai bent visų galų meistrė.

 6. Be vardo parašė:

  Tai labai gera žinia Mažeikiams. Gydytojų užsieniečių visai kitoks požiūris į darbą. Yra pagarba pacientui, neatidėliotina, skubi apžiūra ir visi reikalingi tyrimai, nelaukiant vokelio į kišenę.

  1. Neblogai parašė:

   jau ukrainiečiai užsieniečiais vadinami?

   1. Anonimas parašė:

    O kas, anot jūsų, jie yra?

  2. Pritariu parašė:

   gydytojai šaunūs!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto