Renovuotuose namuose šildymas pigesnis

Brangstant darbams ir statybinėms medžiagoms, renovuojamų namų sąrašas gali sutrumpėti. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Stringant daugiabučių namų renovacijai ir brangstant remonto darbams, vis daugiau mažeikiškių abejoja jos reikalingumu ir nauda. Tačiau renovuotų namų gyventojai vienu balsu tvirtina: tai daryti būtina, nes jų sąskaitose už šilumą – kelis kartus mažesnės sumos.

Daug mažesnės sumos

Gavę pirmąsias sąskaitas už šilumą renovuotų namų gyventojai buvo maloniai nustebinti.
Mažeikių Sodų g. 10-ojo namo bendrijos pirmininkė Nijolė Šiliauskienė „Santarvei“ sakė, kad sunku net patikėti, jog lapkričio mėnesį vieno kvadratinio metro šildymo kaina buvo vos 56 centai, kai tuo tarpu miesto vidurkis yra 2,24 Lt.
„Mano 44 kvadratinių metrų dydžio bute termometras rodo dvidešimt tris laipsnius šilumos, o už lapkričio mėnesį sunaudotą šilumos energiją sumokėjau tik šešis litus ir dvidešimt šešis centus.
Neįtikėtina, bet tai tiesa“, – džiaugėsi N. Šiliauskienė.
Pirmininkės teigimu, žemai kainai įtakos turėjo ir tai, kad gruodžio viduryje dalis gyventojų savo butuose vis dar nebuvo įsijungę šildymo.

Taiko dvejopą atsiskaitymą

Vos po litą su trupučiu už kvadratą už lapkričio mėnesį sunaudotą šilumos energiją mokėjo ir kito renovuoto namo – Laisvės g. 40 gyventojai.
„Mūsų atsiskaitymas už šilumos energiją šiek tiek skiriasi nuo įprasto. Visi kaimynai esame sutarę, kad už suvartotą šilumos energiją mokėsime dvejopai. Tai yra 60 proc. mokame pagal butuose sumontuotų prietaisų rodmenis, o  40 proc. – pagal buto kvadratūrą. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad niekam nebūtų skriaudos. Norime išvengti pykčių. Nes kai lauke minusinė temperatūra, namo viduryje esančių butų gyventojai šaltį jaučia kur kas mažiau, nes dalį šilumos pasiima iš kaimynų“, – aiškino buvęs Laisvės g. 40-ojo namo savininkų bendrijos pirmininkas A. Rimkus.

Skiriasi kelis kartus

N. Šiliauskienė sakė sulaukianti ir kandžių pašaipų iš aplinkinių, kurie skeptiškai vertina namų renovaciją ir sako, esą tai nereikalingas pinigų švaistymas, nes šilumos kainos auga, ir iš renovacijos jokios naudos ateityje nebus.
„Nežinau, kodėl žmonės tokie pikti ir netiki gerais dalykais, nes kad ir kiek brangtų šiluma, mes vis tiek mokėsime mažiau nei tie gyventojai, kurie gyvena nerenovuotuose namuose“, – įsitikinusi bendrijos pirmininkė.
Jos žodžius patvirtina ir internetinėje erdvėje UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ skelbiamas šilumos energijos suvartojimas ir jos kainos atskiruose miesto namuose.
Rekordus muša Laisvės g. 32-asis namas. Čia 1 kv. metro šildymo kaina siekė 4,05 Lt, nors viso namo plotas daugiau nei 100 kv. m mažesnis nei aukščiau minėto Laisvės g. 40-ojo namo. Beveik keturis kartus skiriasi ir sunaudotos šilumos energijos kiekis.

Laisvės g. 40-ojo namo gyventojai džiaugiasi, kad atlikus renovaciją ne tik sutaupoma šilumos, bet ir namo išorė tapo daug patrauklesnė. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Būtina renovacija iš pagrindų

Renovuotų namų gyventojai įsitikinę, kad tokio šilumos taupymo efekto pasiekti padėjo tik visiška namų renovacija. Dalinė renovacija esą tokio rezultato neduotų, nes neužtenka namo „apvilkti“  paltu, aplipdyti sienas ir pakeisti lauko duris. Namą būtina atnaujinti iš pagrindų.
„Mūsų name yra atlikti visi būtini darbai. Net ir tie, kurių valstybė nekompensavo. Tai yra pakeisti visi namo langai, balkonai, lauko durys, vamzdynai. Privesta dvivamzdė šildymo sistema su individualia kiekvieno buto šildymo apskaita. Prie radiatorių pritaisyti termostatai, kurie reguliuoja šilumą. Atliktas fasado, stogo, cokolio šiltinimas“, – pasakojo namo bendrijos pirmininkė N. Šiliauskienė.
Visa tai atlikta ir Laisvės g. 40-ajame name.

Prisidėjo savo lėšomis

Renovuotų namų gyventojai normaliai vertina patirtas išlaidas. Sodų g. 10-ojo namo 1 kv. metro renovacija kainavo 125 Lt.
N. Šiliauskienė paaiškino, kad į šią sumą įskaičiuoti ir atlikti valstybės neremiami darbai. Savo lėšomis gyventojai parengė ir namo techninį projektą.
Iki dviejų šimtų litų už kvadratą mokėjo ir Laisvės g. 40-ojo namo gyventojai. Ir tai esą tikrai nedidelė kaina, palyginti su patiriama nauda.
„Renovacijos esmė ta, kad kiekvienas butas nebūtų priklausomas nuo kito buto, ir šilumos energijos sunaudotų tiek, kiek jam reikia. Niekas namuose nenori vaikščioti su vatinėmis kelnėmis ir megztiniais. Juk kiekvienam smagiau grįžti į jaukius ir šiltus namus, už šiuos patogumus nemokant  beprotiškų pinigų“, – teigė A. Rimkus.

Broko išvengti nepavyko

Namų renovacijos darbus prižiūrėjo ir patys gyventojai, ir samdyti specialistai. Tačiau ir tai neapsaugojo nuo netinkamai atliktų darbų, t. y. broko.
„Laikui bėgant pasirodo vietos, kur netinkamai buvo atlikti darbai. Tačiau mes kol kas dėl to nesukame galvos, nes rangovas yra įpareigotas matomus darbus prižiūrėti penkerius metus, o „paslėptus“ – net dešimt metų“, – komentavo A. Rimkus.
Abiejų renovuotų daugiabučių namų pirmininkai, tiek A. Rimkus, tiek N. Šiliauskienė, įsitikinę, kad dar daugiau problemų dėl broko turės šiuo metu renovuojamų namų gyventojai. Esą dabartinėmis oro sąlygomis lauko darbai turėtų būti sustabdyti, tačiau jie vyksta visu pajėgumu.

Atliekami ne  tie  darbai

Renovuojamų namų techninių projektų autorius Kazys Čepys spėjo, kad visas brokas pasirodys pavasarį. Esą ir jam pačiam teko matyti, kaip šiuo metu yra tinkuojamos šiltinimo sistemos, o to tikrai negalima daryti.
„Laikantis reikalavimų, spalio antroje pusėje tinkuoti fasadų negalima, nes žiemos metu neįmanoma tinkamai išdžiovinti tinko sluoksnio. Vadinasi, nebus galima jo ir nudažyti. Tačiau daug kas susigundo pliusine žiemos temperatūra ir darbus tęsia, net nesusimąstydami, kokios pasekmės laukia ateityje. Jei šiuo metu tinkuojamuose fasaduose pavasarį nepasirodys brokas ir nereikės jo ištaisyti, tai rangovai galės manyti, jog yra gimę po laiminga žvaigžde“, – replikavo K. Čepys.
Visai kitas dalykas esąs ten, kur namo fasadas šiltinamas dengiant plokštėmis, nes akmens vata, kuria šiltinami pastatai, drėgmės nesugeria. Todėl plokštes galima montuoti bet kokiu oru.

Arūnas Knystautas informavo, kad gali pritrūkti lėšų, ir kai kurie namai gali likti nerenovuoti. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Renovacijai skiriami  milijonai

Mažeikių mieste daugiabučių namų renovacija vykdoma dviem etapais. Renovuojamų namų projektų vadovas Savivaldybės statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas teigia, kad per pirmąjį etapą, kuris baigiasi šių metų gruodį, numatyta renovuoti 27 daugiabučius namus. Jie yra įtraukti į Regiono plėtros tarybos patvirtintus sąrašus. Tam bus skiriama per 26 mln. litų.
Du projektai įgyvendinti, devyni vykdomi šiuo metu.
„Likusiai daliai daugiabučių namų artimiausiu metu bus nupirkti rangos darbai, penkiems namams dar rengiami techniniai projektai“, – informavo A. Knystautas.

Gali pritrūkti pinigų

Antrajam renovacijos etapui numatyta skirti 21 mln. litų. Šis etapas jau prasidėjo – pasirašytos trys finansavimo sutartys. Antrasis etapas tęsis iki 2015 m. ir apims 14 namų, plius trys daugiabučiai yra rezerviniai – jie bus tvarkomi, jei liks sutaupytų pinigų.
Tačiau A. Knystautas abejoja, ar iš viso pinigų liks, nes pastaruoju metu vis garsiau kalbama, kad renovacijai jų stinga. Lėšų stygius atsirado pabrangus rangos darbams ir statybinėms medžiagoms.
„Todėl gali nutikti ir taip, kad anksčiau sąraše numatyti namai liks nerenovuoti, nes sumažėjus finansavimui, Vidaus reikalų ministerija, kuri skirsto lėšas renovacijai, gali nuspręsti sutrumpinti numatomų renovuoti namų sąrašą“, – samprotavo A. Knystautas.

11 Atsakymų į “Renovuotuose namuose šildymas pigesnis”

 1. Rokas parašė:

  Faktas, kad renovuoti namai pigiau šildomi, todėl, kad tiesiog šildai ne lauko orą, o savo kambary. Net ir paprastai namo šiltinimas poliuretanu nemažai pinigų sutaupo, o ką kalbėti apie visapusišką renovaciją.

 2. namams24.lt parašė:

  Tai aišku renovuotuose namuose pigiau šildymas, nes paprasčiausiai neišeina karštis pro sienas, reikia mažiau kūrenti. Kai kurie turi namuose židinius, jiems šildymas atsieina dar pigiau.

 3. Sodų 10 parašė:

  Mažeikių šilumos tinklų puslapio statistinėse lentelėse pateikiama vidutinė 1 m2 kaina. Sodų 10 namui taikomas ŠILUMOS ŠILDYMUI PASKIRSTYMO DALIKLIAIS METODAS Nr. 6, nes kiekvienas butas individualiai reguliuoja šildymą prie radiatorių pritvirtintais dalikliais. taigi ir 1 m2 kaina kiekvienam butui gaunasi skirtinga. Šilumos tinklai apmokestina šio namo įvadinio skaitiklio kiekį, paskirstymą butams atlieka pati bendrija.

 4. Komentatorius parašė:

  Aišku, kad pensininkai visada trukdys bet kokiam modernizavimui. Geriausiai iliustruojantis situaciją komentaras (ne Mažeikių mieste):
  Prieš trejus metus renovavome daugiabutį ir sąskaitos už šildymą dabar retą mėnesį didesnės už gyvatuko mokestį.
  O dėl pensininkų… Jie, aišku, priešinosi iš visų jėgų (gerai, kad jų buvo mažuma), bet už renovaciją visą sumą sumokėjo iš karto, be jokių paskolų!

 5. DAIVA ŠIDEIKIENĖ parašė:

  Pagal UAB,, Mažeikių šilumos tinklai‘‘ 2009 m. vasario mėn. (- 2,4 C) pateiktą statistiką mažiausiai už šilumą mokėjo šių nerenovuotų ir nemodernizuotų namų gyventojai: P. Vileišio g.4 ( 3,50 Lt/m²), Gamyklos g.3 (3,53 Lt/m²), Sodų g. 10, (4,12 Lt/m²), Gamyklos g.15( 4,26 Lt/m²), P.Vileišio g .3( 4,40 Lt/m²), Vasario -16-osios g.7( 4,54 Lt/m²), Mindaugo g. 20 ( 4,57 Lt/m²) , Laisvės g. 23 ( 4,62 Lt/m²), Naftininkų g.8 ( 4,62 Lt/m²) , Naftininkų g.28 ( 4,64 Lt/m²).

  Visi šie nurodyti namai , mokantys mažiausiai už šilumą ( išskyrus ,ko gero, tik Vasario -16-osios g. 7, Mindaugo g. 20. ) bus renovuojami ( aišku ,kad keli jau yra renovuoti) pagal priemonę VP3- VP3-1.1-VRM-03-R „DAUGIABUČIŲ NAMŲ ATNAUJINIMAS PIRMIAUSIA DIDINANT JŲ ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMĄ“.

  Aišku, kad pasitikėti tokia, 2009m. vasario mėn. UAB ,, Mažeikių šilumos tinklai‘‘ pateikta statistika nelabai gali , nes toje pačioje pateiktoje suvestinėje yra nurodoma, jog Mažeikiuose yra net 2 Naftininkų g. 28 gyvenamieji namai : viename yra 51 vnt. butų skaičius , šildymo kaina 1kv.m. ploto šildyti ( su PVM ) – 4,64 Lt./m²., o kitas namas Naftininkų g.28 jau yra 64 vnt. butų skaičius su šilumos kaina ( su PVM ) 4,80 Lt./m².

  Remiantis UAB,, Mažeikių šilumos tinklai‘‘ pateiktą 2009m. vasario mėn. (- 2,4 C) mokėjimo už šildymą statistika, dabar po modernizacijos ir visos kitos renovacijos Sodų g.10 namas Mažeikiuose tapo vienvaldis lyderis mokantis mažiausiai už šilumą , aplenkdamas tik du gyvenamuosius namus t.y. Vileišio g.4, Gamyklos g.3. Įdomu, kas Mažeikiuose mokės mažiausiai už šilumą , kai bus renovuoti šie namai: Vileišio g.4, Gamyklos g. 3 ir kai oro temperatūra bus + 6 C ?

  Labai neaišku, kaip lapkričio mėn. gyvenamajame name Sodų g. 10, už 44 kv. m. buto šildymą buvo galima sumokėti tik 6,26 Lt., jeigu 2011 m. lapkričio mėn. UAB,, Mažeikių šilumos tinklai‘‘ pateiktoje statistikoje yra nurodoma , jog, Sodų g. 10 , mokėjimai už šilumą 60 kv. m ploto buto šildymui ( su PVM ) yra 33,42 Lt / mėn.?

 6. DAIVA ŠIDEIKIENĖ parašė:

  ,, Renovuojamų namų techninių projektų autorius Kazys Čepys spėjo, kad visas brokas pasirodys pavasarį. Esą ir jam pačiam teko matyti, kaip šiuo metu yra tinkuojamos šiltinimo sistemos, o to tikrai negalima daryti.“

  Ar tik neatsitiks taip. kad namai suirs ,pinigai ištirps , statybos firmelės ,,bankrutuos“ , o gyventojai bus gimę po nelaiminga žvaigžde ?

 7. to Blondie parašė:

  Kad rašyti tokius komentarus pirmiausia reikia būti susipažinus su šilumos ūkiu, šilumos gamyba, sąnaudomis, kainos skaičiavimoi metodika….Gerai, kad pasivadinta “ Blondie“, nes pavadinimas atitinka intelekto lygį

 8. petras parašė:

  renovacija naudos duos,bet iki tol kol nebus surenovuota kokia 60 proc namu,po to kaip blondine minejo bus kaina dirbtinai pakelta.

 9. Komentatorius parašė:

  Pavadinimas visiškai niekam tikęs.

 10. Blondie parašė:

  Kaip kažkada Jurkaus žmonės „prasinešė“ pro miestą ir suskaičiavo, jog plastikinius langus jau yra įsidėję daugiau nei 70 proc. gyventojų ir dėl to galima sumažinti tiekiamos šilumos kiekį vėliau proporcingai ją branginant, taip ir dabar bus – suskaičiuos, kad jau pakankamai žmonių „susirenovavo“ namus, tada ir bus galima padidinti sumažėjusias pajamas už šilumą – gi šilumos ūkis ekplatacines išlaidas + pelnas turi susirinkti. Rezultate gausis taip, kad per žiemą žmonės gyvens viename kambaryje kitą užkonservavę, o pinigus mokės kai „iki renovacijos“.

 11. pieva parašė:

  Šiaip už apšiltintą namą ir turėtų būti mažesnės šildymo išlaidos.Tas ir durniui aišku. Pakels kainą, tai proporcingai mažiau mokės. Tik labai įdomu,kas moka už žaliuojančią pievą tarp PC „Ąžuolas“ ir PC „IKI“ ir tolyn.Juk „europietiškai“ rekonstravo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto