Rinkliavos iš tėvų – neteisėtos?

Nuotrauka iš redakcijos archyvo (Eltos)

Viešoje erdvėje, socialiniuose tinkluose pasirodžius pranešimams apie rinkliavas vaikų lopšeliuose- darželiuose, kuomet tėvams buvo išdalinti sąrašai, kuriuose nurodyta, ką reikia nupirkti – kanceliarinių ir higienos priemonių, kilo diskusijos, teisėta tai ar ne.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vadovybė teigia, kad tėvų prisidėjimas prie vaikų ugdymo gerinimo gali būti tik savanoriškas, o rašteliai su nurodytomis konkrečiomis priemonėmis yra neteisėti.
Kita vertus, teigiama, jog Švietimo skyrius nėra gavęs nė vieno tėvų nusiskundimo ar kitokio įrodymo, kad tokios rinkliavos išvis egzistuoja.

Prašė išsiaiškinti situaciją

Darželinukų tėvų pasipiktinimas papildomomis priverstinėmis rinkliavomis kai kuriuose miesto lopšeliuose-darželiuose kilo dėl to, kad tėvai kiekvieną mėnesį ir taip moka po 2,90 euro, kuris pagal 2013 pavasarį Mažeikių rajono savivaldybės Tarybos priimtą sprendimą yra skirtas ugdymo reikmėms (medžiagoms, trumpalaikiam turtui bei kitoms su ugdymo proceso organizavimu susijusiomis priemonėms įsigyti).
Tėvų teigimu, jei grupėje yra dvidešimt vaikų, tai beveik 60 eurų, gaunamų per mėnesį, turėtų užtekti viskam. Be to, tėvai įsitikinę, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos nemažai lėšų susirenka ir iš savanoriško tėvų prisidėjimo – lėšų, skirtų darželinukų grupių fondams, bei jų skirtų 2 procentų pajamų mokesčio.
Dar labiau mažeikiškius nustebino tai, kad vienose ikimokyklinio ugdymo įstaigose tokie būtinų įsigyti priemonių sąrašai pateikiami, o kitose – ne. Anot jų, peršasi išvada, kad ne visi vaikų lopšeliai-darželiai sugeba tinkamai panaudoti gaunamas lėšas.
Keli ikimokyklinukų tėvai per vieną iš savivaldybės Tarybos narių Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui pateikė prašymą išsiaiškinti situaciją.
Buvo kreiptasi dėl dviejų lopšelių-darželių: „Linelio“ ir „Delfino“, kur esą yra organizuojamos rinkliavos vaikų ugdymo ir higienos reikmėms pirkti.

Tik savanoriškas prisidėjimas

Gavus tėvų prašymą, buvo pateiktas ir Švietimo skyriaus atsakymas, kad bet kokios piniginės rinkliavos iš ugdytinių tėvų Savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra uždraustos ir netoleruojamos.
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus „Santarvei“ sakė, kad ugdymo proceso sėkmingam įgyvendinimui galima ir savanoriška tėvų parama, tačiau tai yra įstaigos pedagogų ir tėvų susitarimo reikalas.
„Tėvai turi teisę prisidėti prie ugdymo proceso gerinimo savanoriškai – visi tarpusavyje bendrai sutarę. Tačiau darželio auklėtoja ar administracija neturi jokios teisės sakyti, kad reikia nešti kažkam pinigus ar kažką nupirkti“, – tvirtino Švietimo skyriaus vedėjas.
A. Stonkus mano, kad savanoriškas prisidėjimas yra tuomet, kai tėvai patys klausia, ko reikia, kai iniciatyva eina iš jų, o ne iš ikimokyklinės įstaigos.
Tačiau skyriaus vedėjas neatmetė galimybės, kad ikimokyklinėse ugdymo įstaigose visko gali būti.
„Per trylika tokių įstaigų pasitaiko visko. Kiekvienoje įstaigoje yra po septynias, aštuonias ar dešimt darželinukų grupių, kuriose dirba po dvi auklėtojas. Prie kiekvienos juk nestovėsi ir nežiūrėsi, kaip dirba“, – svarstė A. Stonkus.

Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.

6 Atsakymai į “Rinkliavos iš tėvų – neteisėtos?”

 1. Senjora parašė:

  Mielos mamos, ar jūs neinat į parduotuves…2,95 Eur, ar jūs galite savo vaiką aprūpinti visomis ugdymo priemonėmis per mėn., manau ne. Dėl 2 proc.. Pvz. jei jūs mokate VMI kas mėn po 26 Eur, metinė suma susidarys 312 Eur ir nuo tos sumos 2 proc., kuri sudarys 6,24 Eur( tai metinė jūsų suma), o jei dirbate 0,5 et, tai mokesčių visai nemokat. Tai tų įstaigų darbuotojų dėka yra didžioji dalis surenkama. Komentaras buvo teisingas skiriami proc. ne tik ikimokyklinėm įstaigom… Jei įstaiga gauna nuo 1000-300 Eur metinių pajamų, ar tai didelė suma, kai jūsų biudžetas mėnesinis toks gali būti

 2. taip tikra tiesa parašė:

  jei tėvai ir taip sunkiai sukas tai jie nei tų 2 proc. nesusuka Ir jei manote ,kad darželiai surenka milijonus per 2 procentus labai klystate,dauguma tėvų patys naudojasi savivaldybės teikiamomis lengvatomis ir moka už darželį pusę kainos ,tai tokia šeima nei tų procentų neuždirba,o juk ne vien darželiams skiriama .vieni bažnyčiai,kiti kolektyviniam sodui ir t.t. kiekvieno pasirinkimas.O be to kiekvienos įstaigos darbuotojai ir darbuotojų pažįstami dažniausiai praveda savo įstaigai . Taip ,kad nereikia galvoti,kad čia vien tėvų nuopelnas tie 2proc. O kad į vaiką reiks investuoti, reikėjo galvoti prieš gimdymą.Pagimdei ,vaikas ir turi gimimo dieną ir visas pasaulis ją švenčia Tai gal auklėtojai priklauso Jūsų vaikui iš savo atlyginimo dar ir dovanas pirkti. O seniu šalčiu gali ir jūsų vyras pabūti ,auklėtoja yra pedagogas ,o ne Kalėdų senis.

 3. Kita Mama, mamai parašė:

  Tai Jūs savo darželyje susitarkit, kad gimtadienių nešvęsit, geriau namuose su tėveliais, gal vaikui bus įdomiau, mažiau vargo auklėtojai. O Jūsų laikų senio, šiuolaikiniai vaikai išsigąstų, be to ne vieno tėvelio neprisišauksi, kad juo pabūtų. Ką jau bekalbėti, kad organizuojant talką ateina broliukai, sesutės arba vaikas iš vis į darželį neatvedamas. Kad darželiuose brangu ir blogai, tai samdykit aukles bus ir pigu ir gerai. Ir Kalėdų seniu mama ar tėtis pabus…

 4. to pilietei parašė:

  Ar Jūs iš medžio iškritote? Darželis ne Maxsima ir į dėžutes informacijos niekas nemėtys. Kiekvieno darželio svetainėje yra talpinama visa informacija ,,nuoroda ,,Mokestis už vaiko išlaikymą įstaigoje“ ,ir ten net atskiromis eilutėmis nurodomas skaičiuojamas mokestis,kiek už pusryčius ,kiek už pietus,kiek už vakarienę, kiek maisto gamybai ,kiek ugdymui.Tai kokios informacijos Jums trūksta , reikia pasidomėti ,o ne rašyti kas į galvą šauna.Pasirodo kiek tėvai domisi įstaigų svetainėse talpinama medžiaga.Be to , jeigu jau žinote sprendimo metus ir numerį galite ir savivaldybės tinklapyje susirasti tą informaciją. Bet lengviausia ,kad tik pliurpti bele ką .

 5. mama parašė:

  Anais metais, tik spėjom ateiti į darželį ir prasidėjo tai reikia atnešti flomasterių, tai kartono lapų, tai pinigus renkame vaikų dovanėlėms, kai būna jų gimtadieniai (o jei kito vaiko gimtadienis vasara, jis nieko negauna ir taip…). Tai “Kalėdų seniui“, kuris atvyksta iš kažkur (kai mano laikais Kalėdų senis būdavo iš darželio, patys žinome kas). Ir dar pilna priežasčių, kam reikia duoti pinigų. O jei tėvai ir taip sunkiai sukas iš kur gauti dar papildomai darželiams. ???

 6. Pilietė parašė:

  „Tėvai kiekvieną mėnesį ir taip moka po 2,90 euro, kuris pagal 2013 pavasarį Mažeikių rajono savivaldybės Tarybos priimtą sprendimą yra skirtas ugdymo reikmėms (medžiagoms, trumpalaikiam turtui bei kitoms su ugdymo proceso organizavimu susijusiomis priemonėms įsigyti)“ Iš tiesų nė karto neteko girdėti ir niekas per tokį ilgą laikotarpį (nuo 2013 m) neinformavo ir dabar neinformuoja tėvelių, kad jie ir taip jau sumoka už ugdymo reikmes po 2.90 eur., todėl Švietimo skyrius ir negavo skundų, nes visuomenei trūksta informacijos viešumo. Tokios informacijos teikimu tėveliams turėtų pasirūpinti Švietimo skyrius, nes ugdymo įstaigos tikrai neinformuos ir neinformuoja, kad tėveliai „legaliai“ jau ir taip sumoka už ugdymo priemones (kuris ugdymo įstaigos vadovas girsis, kad nesusitvarko su gaunamomis lėšomis?).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto