Riziką kartu su ūkininkais pasidalija ES ir valstybė

Neprognozuojamos ir permainingos klimato sąlygos visais laikais buvo didžiausias ūkininkų galvos skausmas. Niekada nenuspėsi, kokia laukia žiema ar vasara, todėl šalies ūkininkams verta prisiminti senolių išmintį – „roges ruošk vasarą, ratus – žiemą“.
Rizikos valdymas tampa vis svarbesniu veiksniu žemės ūkyje, o vienas iš efektyviausių būdų ją suvaldyti ir išvengti didelių nuostolių – tai augalų ir pasėlių draudimas.

Turi kreiptis į savivaldybes

Paprasčiausias būdas bent iš dalies sumažinti veiklos sąnaudas yra pasinaudoti ES ir valstybės parama augalų ir pasėlių draudimo įmokoms kompensuoti nuo įvairių nepalankių klimato reiškinių sukeliamų nuostolių.
Esminė sąlyga yra ta, kad ūkininkas privalo būti aktyviu žemės ūkio veiklos subjektu. Norintieji kompensuoti pasėlių ir augalų draudimo įmokas ūkininkai turi kreiptis į savivaldybes, kuriose yra įregistruota jų žemės ūkio valda.
Įmokos yra kompensuojamos iš dviejų finansavimo šaltinių: Europos Sąjungos lėšų (draudimas nuo iššalimo ir (arba) stichinės sausros padaromų nuostolių – 65 proc. paramos intensyvumas, neviršijant didžiausiųjų nustatytų draudimo įmokų įkainių) ir nacionalinio biudžeto lėšų (draudimas nuo audros, krušos, liūties padaromų nuostolių – 50 proc. paramos intensyvumas, neviršijant didžiausiųjų nustatytų draudimo įmokų įkainių). 2016–2020 m. laikotarpiui numatyta 30 mln. Eur paramos suma.

Paraiškas galima teikti iki gruodžio 30 dienos

Palyginti su iki šiol galiojusia sistema, žemdirbiui kompensuojama didesnė draudimo įmokų dalis, pavyzdžiui, apdraudus žieminius rapsus nuo iššalimo, krušos, audros, liūties ir sumokėjus 88 Eur/ha draudimo įmoką iki šiol grįždavo 44 Eur/ha įmokų, o dabar grįš nuo 44 Eur/ha iki 57,2 Eur/ha. Apdraudus analogiškomis sąlygomis žieminius kviečius ir sumokėjus 36 Eur/ha draudimo įmoką, anksčiau grįždavo 18 Eur/ha įmokų, dabar grįš nuo 18 Eur/ha iki 23,4 Eur/ha.
Viršijus žemės ūkio ministro įsakymu nustatytus didžiausiuosius nustatytus draudimo įmokų įkainius, paramos intensyvumas atitinkamai mažėja. Konkreti kompensuojamos sumos dalis priklauso nuo tiekėjo pasiūlytos draudimo paslaugos kainos.
Žemės ūkio ministerija primena, kad paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimo įmokos (pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimas)“ galima teikti iki šių metų gruodžio 30 dienos. Paraiškas gali teikti augalininkyste, sodininkyste ir daržininkyste užsiimantys ūkininkai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto