Rožė – dieviškosios paslapties simbolis

Vasarą galima išnešti į balkoną ar gėlyną. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pasak padavimo, gražiausia pasaulio moteris Lakšmi gimė prasiskleidusiame rožės žiede. Visatos sutvėrėjas Višnu, pabučiavęs merginą, ją prižadino, ir ji tapo jo žmona. Nuo šios akimirkos Lakšmi buvo paskelbta grožio deive, o rožė – dieviškosios paslapties, kurią ji saugo aštriais spygliais, simboliu.
Kambaryje auginamos bengalinės, poliantinės ir arbatinės rožės. Kaip ir dera dieviškam sutvėrimui, jos gana įnoringos ir tinkamai prižiūrėti gana sudėtinga. Pastaruoju metu galima įsigyti daugybės rūšių miniatiūrinių, nykštukinių rožių, kurių aukštis vos 30 cm. Siekiant dekoratyvumo, viename vazone kartais auginama po 3–5 krūmelius. Nykštukinės rožytės žydi įvairių spalvų ir atspalvių žiedais, daugelis jų skleidžia malonų, sodo rožėms būdingą aromatą.
Neretai šioms gėlėms vazonuose būna per ankšta (per drenažo skyles net matyti išlindusios šaknys), todėl trūksta maisto medžiagų. Ankštame vazone greitai perdžiūva šaknų žemė, ir rožės gali greitai žūti. Todėl kai tik pirktos kambarinės rožės praras dekoratyvumą, jas persodinkite į šviežią perpuvusio mėšlo, durpių ir smėlio (santykiu 2:2:1) mišinį. Vazonėlį įdėkite į polietileno maišelį, palaikykite kelias dienas, kad išliktų drėgmė, o vėliau vis dažniau vėdinkite. Kai kada, nepaisant visų pastangų, rožių lapai nuvysta, o jauni lapeliai pablykšta ir susiraukšlėja. Bandykite gelbėti taip: dirvožemį gausiai paliekite, o patį augalą 1–1,5 val. pamerkite į vandenį.
Rožes laikykite ant šviesiausios palangės, nes jos mėgsta tiesioginius saulės spindulius ir šviežią orą. Vasarą galima išnešti į balkoną ar gėlyną.
Jei rožės ima mesti lapus, verta sunerimti: arba apdžiūvo jų šaknų žemės gumulas, arba užpuolė kenkėjai, arba patalpose staiga pasikeitė oro temperatūra. Vegetacijos metu kambarines rožes kas savaitę patariama tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis (arba pakaitomis). Rožėms augant, ir ypač žydint, jas būtina gausiai lieti, kad neperdžiūtų šaknų žemė, ir kasdien purkšti. Nuo rugpjūčio lieti rečiau ir nustoti tręšti. Spalį rožės ima mesti lapus. Jei norite, kad žydėtų ilgiau, apšvieskite papildomai. Kai numes lapus, perneškite į vėsias, 3–10 °C šilumos patalpas, beveik nustokite lieti, bet jokiu būdu neleiskite perdžiūti šaknų žemei. Jei žiemą rožes ketinate laikyti šiltose patalpose, būtinai papildomai apšvieskite, tada jos kovą užaugins žiedpumpurius. Antrąjį kartą rožės žydi liepą ir rugpjūtį.
Norint, kad kambarinės rožės geriau augtų ir gausiau žydėtų, krūmelius būtina formuoti. Kovą baigiasi šių augalų ramybės periodas, todėl juos vėl reikia įnešti į kambarį, apipjaustyti ir persodinti į lygių dalių velėninės ir perpuvusios žemės bei smėlio mišinį. Jei manote, kad persodinti nebūtina, pakeiskite viršutinį žemių sluoksnį. Kad rožės žydėtų gausiau ir gražiau, patariama pirmuosius 2–3 žiedpumpurius nugnybti. Nepamirškite nuskinti nuvytusių žiedų, kad neužsimegztų vaisiai, kurie augalą labai susilpnintų.
Dauginti kambarines rožes patariama auginiais. Geriausiai įsišaknija žydintys, nestori, ką tik paruošti auginiai, įkurdinti durpių ir smėlio mišinyje. Oro temperatūra turi būti aukštesnė nei 18°C šilumos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto