Šalies vadovai raginami nepritarti įstatymo projektui, ginančiam asmens sveikatą nuo pradėjimo momento

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinė grupė kartu su 19 nevyriausybinių organizacijų kreipėsi į Prezidentę, Seimą ir Vyriausybę, kviesdamos nepritarti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo papildymui, kuris nustato asmens teisę į sveikatą prieš gimimą.


Tokio įstatymo neįmanoma įgyvendinti?

Kreipimesi atkreipiamas dėmesys, kad Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas, 1995 m. Pekino Moterų konferencijos deklaracija, Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika suponuoja, jog visuomet turi būti teikiamas prioritetas moters gyvybei ir sveikatai prieš vaisiaus interesus, o įstatymo papildymu siekiama nepateisinamai suvaržyti nėščios moters teises ir laisves, pažeisti teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir moters kūno vientisumą.
Akcentuojama, kad teikiamose įstatymo pataisose nereglamentuojama, kada atsiranda teisiniai santykiai, nes yra neįmanoma teisės aktais apibrėžti, nuo kada vaisius įgyja teises, kadangi konkretaus vaiko pradėjimo momento neįmanoma nustatyti. Pasak kreipimosi iniciatorių, nesant galimybės nustatyti teisinių santykių atsiradimo pradžios, įstatymo nebus įmanoma įgyvendinti.
„Įstatymo papildymas suteikia teises subjektui, kuris iš principo neturi teisnumo, ir jį įgyja tik nuo gimimo momento. Kadangi negimęs vaikas (vaisius) negali egzistuoti atskirai nuo motinos, jo teisės, įskaitant teisę į sveiką ir saugią aplinką, gali būti užtikrinamos tik teikiant nėščiai moteriai sveikatos priežiūros paslaugas.
Tai pabrėžiama Jungtinių Tautų Vaiko teisių apsaugos konvencijoje, kuri vaiko sveikatos apsaugą iki gimimo reglamentuoja kaip paslaugų nėščioms moterims teikimą. Pats vaikas pagal šios Konvencijos 7 straipsnį įregistruojamas ir teises įgyja nuo gimimo momento“, – rašoma kreipimesi.


Papildomų lėšų prireiks

Kreipimesi nurodoma, kad įstatymo pataisos autoriai klaidina visuomenę, jog šio įstatymo įgyvendinimui neprireiks papildomų lėšų. 
„Teisės į sveiką aplinką suteikimas vaisiui sukurtų neproporcingą administracinę naštą valstybei, kadangi Vaiko teisių apsaugos kontrolierius privalėtų tirti, ar kiekvieno negimusio ar gimusio negyvo vaiko atveju nebuvo pažeista teisė į saugią ir sveiką aplinką. Atsižvelgiant į išaugsiantį darbo krūvį, tektų skirti papildomas lėšas įstatymo įgyvendinimui“, – pabrėžia kreipimosi autoriai.
Kreipimąsi pasirašė Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinė grupė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Moterų informacijos centras, Lygių galimybių plėtros centras, Lietuvos moterų lobistinė organizacija, Kauno moters užimtumo ir informacijos centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Žmogaus teisių centras, Nacionalinis socialinės integracijos institutas, Marijampolės moters veiklos centras, VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“, Lietuvos etninių grupių moterų verslininkių draugija, Lietuvos estų draugija, Tolerantiško jaunimo asociacija, NVO „Branda“, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija, Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras, Marijampolės apskrities moterų namai – krizių centras, Panevėžio moterų užimtumo ir informacijos centras.


Įstatymo pataisas svarstys lapkritį

Seimas po pateikimo jau pritarė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisoms, kuriose siūloma įteisinti, kad „vaiko teisė būti sveikam garantuojama nuo pradėjimo momento“. 
Už tokį Seimo nario konservatoriaus Rimanto Jono Dagio pateiktą projektą balsavo 46 Seimo nariai, 15 buvo prieš, susilaikė 23 parlamentarai.
Toliau plenariniame posėdyje šias įstatymo pataisas planuojama svarstyti lapkričio 19 d.
Pasak R. J. Dagio, valstybė gali ir turi prisiimti pareigą paisyti vaiko prigimtinį interesą būti sveikam nuo pradėjimo momento, sudaryti sveiką ir saugią aplinką ir dirbtiniu būdu neapriboti vaikui šios galimybės.
Taip pat valstybė neturi teikti prioriteto suaugusiųjų teisėms bei interesams tais atvejais, kai suaugusiųjų teisių ar interesų tenkinimas apribotų vaiko galimybes. Įstatymo projektu siekiama aiškiau apibrėžti vaiko teisės į sveikatą apimtį bei sukurti teisines prielaidas rūpintis vaiko sveikata iki jo gimimo momento“, – sako R. J. Dagys.
Jo teigimu, taip pat siekiama Lietuvos teisės sistemoje labiau įgyvendinti Jungtinių tautų Vaiko teisių konvencijoje deklaruojamus siekius.
R. J. Dagio nuomone, šiuo metu galiojančio įstatymo nuostatos nepakankamai aiškiai apibrėžia, nuo kada vaikas turi teisę į sveiką ir saugią aplinką, bei kitas sveikatos garantijas, o tai mažina jo galimybes sveikai augti ir vystytis.

One Reply to “Šalies vadovai raginami nepritarti įstatymo projektui, ginančiam asmens sveikatą nuo pradėjimo momento”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Idomu,ir kokia gi cia nasta Valstybei? Greiciau,kad papildomas mokestis gyventojams? Juk mes patys uz viska susimokame…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto