
Šaulių darbui paruoštas gaisrinės automobilis „Dodge“ laukia naujo ekipažo. Autoriaus nuotr.
Šauliai moka viską. Taip būtų galima nusakyti šiuo metu atgimstančią savanorių ugniagesių koncepciją – dar prieš daugiau kaip devyniasdešimt metų Mažeikių šaulių rinktinėje pradėjo steigtis šaulių ugniagesių komandos.
Įvesti reikalavimai
Mažeikių šaulių rinktinėje pirmosios šaulių ugniagesių komandos pradėjo steigtis 1928 metais, kai jos susikūrė Mažeikiuose, Sedoje, Viekšniuose, Akmenėje. Po ketverių metų visoje šalyje jau buvo 1265 šauliai ugniagesiai, Mažeikių apskritis buvo viena iš pirmaujančių – jų čia buvo 553, tarp kurių septynios – moterys.
1934 metais įvyko nemažų pertvarkymų šios sąjungos ugniagesybos reikaluose: šaulių ugniagesių komanda privalėjo turėti ne mažiau nei 16 narių ir bent vieną rankinį siurblį, todėl mažesnės komandos arba neturinčiosios vandens siurblio nuo tų metų kovo buvo reformuojamos į šaulių ugniagesių skyrius.
Dar po metų Šaulių sąjungos įstatymas įpareigojo šaulius suteikti gyventojams pagalbą gaisrų, potvynių ir kitų stichinių nelaimių metu ir tai šaulių ugniagesių komandoms suteikė tvirtą juridinį pagrindą.
Ugniagesių komandų netrūko
Tarpukariu Mažeikiuose iš viso veikė keturios ugniagesių komandos: savanorių gaisrininkų, žydų, geležinkelio stoties ir šaulių, kurių būstinė buvo Bažnyčios gatvėje.
Tuo metu šaulių ugniagesių komandos veikė ne tik apskrities centre Mažeikiuose, bet ir Viekšniuose, Akmenėje, Vegeriuose, Laižuvoje, Ylakiuose, Klykoliuose, Židikuose, Leckavoje, Pikeliuose, Žemalėje, Sedoje. Pastarojo miestelio komandos šaulių ugniagesių skyriai buvo įkurti Grūstėje ir Ketūnuose. Apskrities ugniagesiai šauliai 1937 metais turėjo du motorinius ir 15 rankinių vandens siurblių bei vieną sunkvežimį.
Aptiko metalo lauže
1997 metais Seimo priimtame Lietuvos Respublikos Šaulių sąjungos įstatyme tarp kitų sąjungos tikslų ir uždavinių numatyta, kad šauliai teikia pagalbą policijai ir Civilinės apsaugos tarnybai avarinių ir stichinių nelaimių atvejais, kai gresia pavojus žmonių gyvybei ir turtui.
2014 metais Žemaitijos 8-osios rinktinės Mažeikių 801 kuopoje buvo atkurtas šaulių ugniagesių būrys.
„Viename metalo supirkimo punkte pastebėjome gaisrinės automobilį, kuris jau buvo priduotas į metalo laužą. Jį atpirkome, sutvarkėme, suformavome aštuonių šaulių komandą, praėjome mokymus ir nuo tų metų vadinomės šauliais ugniagesiais bei turėjome teisę gesinant gaisrus talkinti profesionalams. Mūsų gretose buvo ugniagesiu gelbėtoju dirbęs šaulys, kuris gerokai padėdavo patarimais“, – prisiminimais apie pirmuosius žingsnius šioje srityje dalijosi kuopos vadas Pranas Trakinis.
Viena iš pirmųjų mažeikiškių šaulių ugniagesių išvykų buvo parodomasis gaisro gesinimas Telšių apskrities Žemaitijos šaulių rinktinės jaunųjų šaulių stovykloje.
Tikisi atgaivinti iniciatyvą
Buvo suburta apmokyta struktūra, tačiau dabar liko tik gaisrinės automobilis – amerikietiškas „Dodge“, kuris turi pusantros tonos talpos vandens cisterną bei tvarkingą ir galingą siurblį. Pasak P. Trakinio, iš šaulių pasitraukė ugniagesys, šios iniciatyvos nebeliko, o juk čia – specifinė sritis: būtinos žinios, bendravimas ir praktika su profesionaliais ugniagesiais.
„Aš vienas šios srities imtis negaliu, juk reikia ir techniką prižiūrėti, valstybinę techninę apžiūrą pereiti ir panašiai. Nors automobilis yra visiškai paruoštas – dar neseniai jį išbandėme, gaisrus galima gesinti“, – sakė kuopos vadas.
P. Trakinis išlieka optimistu: yra planų atgaivinti šaulių ugniagesių komandą, galbūt tai pavyks padaryti, kai ateis jaunų šaulių ir parodys iniciatyvą.
Savanorių institucija – būtinybė
Kalbėdamas apie savanorius ugniagesius, P. Trakinis buvo kategoriškas – ši institucija yra labai reikalinga: juk kariai savanoriai, pavojaus atveju galintys stoti ginti Tėvynę, yra labai svarbūs, tokia pat savanorių pagalba svarbi ir gaisro pavojaus atveju – juk gaisras gali įvykti bet kada ir bet kur.
„Anksčiau buvo priešgaisriniai stendai, kuriuose – paprasčiausias priešgaisrinis inventorius – smėlis, kastuvas, kirvis ir panašiai, dabar kiti laikai ir kitos galimybės.
Manau, kad kiekvienas žmogus bent jau nuosavame name ne tik privalo žinoti, ko griebtis gaisro atveju, bent ir pirminiais veiksmais, kol atvyks ugniagesiai gelbėtojai, malšinti ugnį, turėti tam bent minimalias priemones. Ir ne tik pačiam apsisaugoti, bet ir būti pasiruošusiam suskubti į pagalbą kaimynui“, – mintimis apie savisaugą dalijosi šaulių kuopos vadas.
Subūrė prieš trejus metus
Nuo 2016 metų sausio buvo sukurta savanorių ugniagesių teisinė bazė, nustatyta kompensacija už darbą gaisre. 2016 metų balandį Mažeikių rajone 26 savanoriams ugniagesiams buvo įteikti savanorių pažymėjimai.
Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Audrius Tupikas pastebėjo, kad šių žmonių pagalba gaisrų vietose – labai naudinga ir svarbi.
„Per šį laikotarpį jau užregistravome 5 gaisrus, kai mums aktyviai pagelbėjo savanoriai. O jų pagalba tokiuose gaisruose, kai dega miškas, pernykštė žolė ar durpynai, yra būtina – juk pirminiam gesinimui atvyksta du ugniagesių komandos vyrai, o reikia ir rankoves padėti sutampyti, ir degančią žolę plakti.
Atsimenu ir gaisrą žiemos metu Svirkančiuose, kai savanoris ugniagesys labai pagelbėjo. Pavojus kilo prie užšalusio vandens telkinio, tad į gaisravietę reikėjo vežioti vandenį, gaisro vietoje kiekvienas ugniagesys buvo būtinybė“, – pastebėjo Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas.
Skuba kolegoms į pagalbą
Šiuo metu jau yra sukurta savanorių iškvietimo į gaisrą sistema, dažniausiai kviečiamas tas iš jų, kuris gyvena arčiausiai gaisravietės. Tiek atvykimas, tiek gaisre išbūtas laikas yra kompensuojamas.
Kol kas gyventojai prie savanorių ugniagesių jungiasi nenoriai, visi jie yra Mažeikių rajono sukarintų padalinių pareigūnai ir ugniagesių komandų darbuotojai. Šie žmonės savanoriauja laisvu nuo tarnybos metu.
„Tokių žmonių, kurie dirba ugniagesių gelbėtojų darbą, praktiškai ir raginti nereikia – jau esame pastebėję: jeigu kyla gaisras ir apie tai sužino šalia gyvenantis savanoris, jis paprasčiausiai pats atskuba kolegoms į pagalbą“, – savanorių aktyvumu džiaugėsi PGT viršininkas.