Sausio 13-osios brolija Viekšniuose žadina gyventojų patriotiškumą

Bronislavą Kolbergienę ir Teofilį Januškevičių viekšniškiai pažįsta kaip didelius Lietuvos patriotus. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Rytoj Sausio 13-ajai – Laisvės gynėjų dienai – skirtus renginius Viekšniuose organizuoja mieste jau 22 metus veikiantis Lietuvos Nepriklausomybės gynėjų Sausio 13-osios brolijos Viekšnių skyrius.

Dabar ši  organizacija  užsiima kultūrine, švietėjiška veikla.


Priklausė Akmenei

Sekmadienio vidurdienį viekšniškiai rinksis į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią: čia Laisvės gynėjų dienai paminėti bus aukojamos šv. Mišios, po to koncertą surengs Viekšnių jaunimas. Bibliotekoje jau veikia Sausio 13-osios įvykiams skirta paroda, kurioje eksponuojama Sausio 13-osios brolijos surinkta medžiaga.
 „Tai ir viskas, ką mes galime viekšniškiams pasiūlyti, bet mums ta diena labai brangi. Ji – savotiškas mūsų gimtadienis, nes po Sausio 13-osios išgyvenimų mes lyg pradėjome gyventi iš naujo“, – teigė brolijos Viekšnių skyriaus pirmininkė Bronislava Kolbergienė.
Tokios brolijos Mažeikių rajone šiandien gal ir neturėtume, jei Viekšniai nebūtų vėliau perėję mūsų rajono žinion.
Ankstų sausio 12-osios rytą iš Akmenės rajono į Vilnių važiavo didžiulis autobusas, kuris surinko žmones iš Akmenės, Viekšnių, Ventos ir Papilės.
Vilniuje akmeniškių autobusą susirado jų rinktas tuometinės Aukščiausiosios Tarybos deputatas Klemas Inta, sudarė viekšniškių laisvės gynėjų sąrašiuką ir perdavė jį Sausio 13-osios brolijos įkūrėjai Jadvygai Bieliauskienei.


Trys pirmininkai

Trylika iš šio sąrašo – prie Aukščiausiosios Tarybos, Televizijos ir radijo komiteto bei televizijos bokšto tomis dienomis budėję žmonės – bei dar keturi aktyvūs viekšniškiai ir tapo Sausio 13osios brolijos Viekšnių skyriaus nariais. Ir dabar brolijoje aktyviai dirba Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Viekšnių skyriaus pirmininkas Teofilis Januškevičius.
„Aš į Vilnių su tremtiniais buvau išvažiavęs visa para anksčiau, nei važiavo autobusas iš Akmenės. Tad kai kuriuos sostinės įvykius stebėjau jau namuose“, – prisiminė T. Januškevičius. Viekšniškis, būdamas Vilniuje, fotoaparatu fiksavo įvykius.

Prieš dvidešimt trejus metus prie Lietuvos radijo ir televizijos pastato toks vaizdas buvo įprastas. Teofilio JANUŠKEVIČIAUS nuotr.

Sausio 13-osios brolijos įkūrėjas buvo ir penkerius metus Viekšnių skyriui vadovavo Kazimieras Grabys. Po jo skyriaus vairą į savo rankas perėmė Anapilin jau išėjusi mokytoja Janina Riaukienė, o kai ji tapo Caritas vadove, Sausio 13-osios brolijai Viekšniuose vienuolika metų vadovauja B. Kolbergienė.


Vienija patriotizmas

Šiuo metu Sausio 13-osios brolijos Viekšniuose liko tik dešimt narių, trys iš jų dėl sveikatos būklės skyriaus veikloje nebedalyvauja. 
„Mes nesame kokia nors politinė organizacija, nesijungiame su jokiomis partijomis, mus vienija patriotiniai jausmai. Užsiimame labiau švietėjiška veikla, lankomės mokyklose, pasakojame apie tai, ką išgyvenome tą naktį prieš dvidešimt trejus metus. Ir dabar, jeigu reikėtų, pagal išgales gintume Lietuvos nepriklausomybę“, – tikino B. Kolbergienė.
Brolijos nariai stebi šalies politinius įvykius, juos aptaria, įvertina, prireikus padeda žuvusių laisvės gynėjų šeimoms, organizuoja rinkliavas. Lėšų reikia jau mirusiems brolijos nariams pagerbti, Laisvės dienos gynėjų renginiams.
„Šiaip išsilaikome savo jėgomis, jokio valstybės išlaikymo mums nereikia“, – teigė pašnekovai.


Jaunimas neprisijungia

B. Kolbergienė apgailestauja, kad brolijos gretų nepapildo jaunimas: jiems dabar yra svarbesnių vertybių.  
„Kas kita didieji miestai – Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Klaipėda: ten brolijoje yra šimtai narių, įsijungia ir jaunų žmonių“, – teigė brolijos vadovė.
Brolijos Viekšnių skyriuje – daugiausia buvusių pedagogų, kultūros darbuotojų. Pati B. Kolbergienė su vyru keturiasdešimt metų Viekšniuose rūpinosi kino teatro reikalais, o kai kino Viekšniuose neliko, keturiolika metų išdirbo Viekšnių muziejaus vaistažolių sodo prižiūrėtoja.
T. Januškevičiaus darbinė veikla buvo susijusi su žemės ūkiu, jis dirbo Viekšnių profesinėje technikos bei vidurinėje mokyklose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto