Sausio 25-oji – Pusiaužiemio šventė

Sausio 25-oji - pusiaužiemis. EPA-ELTA nuotr.

Laukdami bet kokių pirmųjų pavasario požymių, žmonės labai atidžiai stebėdavo gamtą. Nuo Pusiaužiemio ši tik po truputį, bet kol kas labai šykščiai parodo pirmuosius bandymus atbusti.

Pailgėja diena

Pirmoji žinia – nuo saulėgrįžos, kaip, anot etnologo Liberto Klimkos, sakydavo senoliai, diena pailgėjo per avinuko šuolį: prisidėjo viena valanda ir devynios minutės.
Sausio 25-ąją žadinama gamtos  gyvastis: reikia papurtyti apšarmojusias obelis, pabelsti į avilius, esą tada bitės visu kamuoliu persirita ant kito korio.
Pusiaužiemį ūkininkas žiūri, ar dar liko pusė pašaro gyvuliams, o šeimininkė stebi, ar užteks rugių duonai iki vasaros.

Sukrusdavo gyvūnai

L. Klimkos teigimu, pavasario ženklus rodo ir tai, kad Pusiaužiemį ant kito šono verčiasi meška ir pradeda žįsti kitą leteną, o oloje nubudęs barsukas iškiša galvą apsidairyti: jei šviečia saulė, išsigąsta savo šešėlio, smunka atgal į olą, tačiau ant nugulėto šono miegas bus prastas, tad ir sniegas greitai susmegs – bus ankstyvas pavasaris.
Jei oras apniukęs, barsukas pasivaikščiojęs po mišką kietai įminga, o tai reiškia, kad pavasario sulauksime negreit, jis bus vėlyvas ir šaltas.
Krituliai Pusiaužiemį lemia prastą javų derlių, smarkus vėjas pranašauja kažkokius sąmyšius ar neramumus tarp žmonių. Koks oras tą dieną po pietų – tokia būsianti ir antroji žiemos pusė.

Būta ir draudimų

Sausio 25-oji dar vadinama Kirmėline, tad nereikėtų imtis darbų, kuriems gali pakenkti kirminai: žemaičiai neverpė ir nekaršė vilnų: kandys drabužius išvarpys, nedirbdavo ir kirviu: medieną kirvarpos išvagos. Kad vasarą nekirmytų, dzūkai per Pusiaužiemį nevalgydavo bulvių, nevalia iš miško vežti malkų – vasarą į kiemą prišliaus gyvačių.
Stačiatikių kalendoriuje ši diena yra Tatjanos vardadienis. Šventąją Tatjaną savo globėja buvo išsirinkę studentai, nes tą dieną 1755 metais įsteigtas Maskvos universitetas.
Žiemos sesijos užbaigimo proga akademinis jaunimas rengdavo „kopūstienes“ – triukšmingus pasilinksminimus.

One Reply to “Sausio 25-oji – Pusiaužiemio šventė”

  1. Dėkui Dievui parašė:

    atsibodo ta žiema, bet barsukas tikriausiai bus pamatęs savo šešėlį – sulauksim ankstyvo pavasario. Ir atrodo neblogo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto