Savaitė su krašto paveldu: ką dar spėjame pamatyti ir sužinoti?

Į Pikelių Švč. Trejybės bažnyčioje surengtą mokslinę konferenciją apie Pikelių seniūnaitijos paveldą renkasi klausytojai.

Domintis, ką Europos paveldo renginiai šiais metais pristatys Žemaitijos gyventojams, teko nustebti – beveik visose Telšių regiono savivaldybėse ši proga pažymėta vienos dienos veiklomis: ekskursija po Telšių senamiestį, lauko fotoekspozicija ir apskrito stalo diskusija Rietave, Plungėje – pranešimais, ekskursija ir edukacija „Kryždirbystė Plungės krašte“.

Tik Mažeikių rajono savivaldybė skelbia apie per du savaitgalius išsidėsčiusius įvairius renginius.
Nuo to ir pradėjome mūsų pokalbį su Europos paveldo dienų Mažeikių rajone koordinatore, Savivaldybės administracijos paveldosaugininke Rūta KONČIUTE-MAČIULIENE.

Rūta Končiutė-Mačiulienė. Nuotr. iš asmeninio archyvo

– Gerbiama Rūta, Europos paveldo dienos (EPD) Mažeikiuose – iš tiesų dienos, o ne diena. Lyginant su kaimyninėmis savivaldybėmis, mūsų rajone gausu renginių, jie vyksta įvairiose vietose. Kas lėmė tokį EPD formatą?
– Renginių gausą lemia mūsų krašto žmonių pagarba kultūros paveldui, jo vertės suvokimas, aktyvus domėjimasis, dalyvavimas ir naujų idėjų generavimas. Jeigu anksčiau Europos paveldo dienas organizuodavo tik savivaldybės paveldosaugininkės, tai dabar organizatorių komanda yra gerokai padidėjusi.

Kultūros paveldo departamentui teikia paraiškas ir jau kelinti metai finansavimą savo projektams įgyvendinti gauna Pikelių bendruomenė, vadovaujama Danieliaus Gedučio, kuris yra subūręs kūrybingai dirbančią intelektualių žmonių komandą.

Renavo dvaro sodybos darbuotojai taip pat jau ne pirmą kartą teikia paraiškas, gauna joms finansavimą, organizuoja įdomias, intelektualias veiklas, pritraukiančias ir akademinę bendruomenę, ir paveldu besidominčius gyventojus.
Džiaugiuosi, kad esame „užsiauginę“ savo veiklų dalyvių ir lankytojų ratą, o dar labiau džiugina tai, kad buvę lankytojai tampa dar didesnį ratą žmonių suburiančiais organizatoriais.

– Paveldui aktualizuoti pasirinktos trys rajono vietovės: Pikeliai, Viekšniai, Renavas. Kodėl būtent jos?
– Pikelių bendruomenė drauge su parapijos klebonu ir Renavo dvaro sodybos darbuotojai Europos paveldo dienas organizuoja savarankiškai. Mano, kaip tų renginių rajone koordinatorės, pagalbos jiems reikia nedaug. Viekšniuose Europos paveldo dienos rengiamos dėl to, kad vasarą čia vyko savaitę trukęs sakralinio meno ir paveldo simpoziumas ,,Versmės“. Tradiciškai, jau nebe pirmus metus, baigiamasis „Versmių“ renginys vyksta per Europos paveldo dienas.

Labai norėtųsi, kad Viekšniuose veikiančios įstaigos ir organizacijos ateityje pačios, savarankiškai organizuotų Europos paveldo dienas, nes šis miestas turi daug autentiško, išskirtinio paveldo, turtingą istoriją, iš čia kilusių ir daug nuveikusių žmonių.
Matau šiame mieste daug potencialo ir galimybių gauti finansavimą.

– Kol kas yra įvykęs vienas iš penkių numatytų susitikimų su mūsų krašto paveldu – EPD atidarymas ir mokslinė konferencija Pikeliuose. Kaip jūs pati vertinate šį renginį, skirtą giliau ir įvairiais pjūviais išanalizuoti vieną rajono vietovę? Ar sumanymas pasiteisino?
– Sumanymas pasiteisino su kaupu.
Kadangi kartu su pikeliškiais rinkome ir kvietėme lektorius, visų jų veiklas, darbus jau žinojau iš anksčiau, tai net nekilo abejonių, kad kažkas gali būti negerai.
Įdomūs pranešimai, naujos žinios apie Pikelių seniūnaitijos kultūros ir gamtos paveldą buvo tarsi įžanga į pikeliškių svajonę – išleisti knygą – straipsnių rinkinį apie savo kraštą, turtingą jo istoriją, iš čia kilusius menininkus, mokslininkus, kariškius, kitus žymius žmones.

Šios konferencijos pranešimai – tik nedidelė būsimos knygos dalis. Suburtas autorių kolektyvas dar pildomas. Rengiami straipsniai apie ypač vertingą ir išskirtinę Pikelių Švč. Trejybės bažnyčią, jos istoriją, architektūrą, altorius ir kitus meno kūrinius, apie vertingiausius Pikelių kapinių paminklus.
Nebus pamiršta ir miestelio mokykla, biblioteka, čia gyvavusi žydų bendruomenė, veikusios visuomeninės organizacijos ir t. t.
Renginys baigėsi, darbai vyksta toliau.

– Mažeikiškiai dar turi galimybę tapti EPD dalyviais. Trys dienos – trys renginiai. Pristatykite, kokios įdomybės laukia tų, kas domisi mūsų krašto istorija, kultūra.
– Renginiai vyks tris dienas – nuo šio penktadienio iki sekmadienio.
Rugsėjo 16 d. 17 val. prasidės pažintinis pasivaikščiojimas po senąsias Viekšnių kapines. Į Viekšnius atvykusius žmones lydės Danutė Končienė, Bronislovas Kerys, o taip pat – kalviai Česlovas Pečetauskas ir Virgilijus Mikuckis, kurie pristatys per vasarą restauruotus antkapinius kryžius.
Rugsėjo 17 d. 11 val. įtraukiantis susiėjimas, kuriame bus gausu veiklų, prasidės Renavo dvaro sodyboje. Bus įdomu pasiklausyti ilgametės praktinės patirties sukaupusių lektorių, patiems pakiloti (o tai nėra taip paprasta!) senovines plytas, daugiau sužinoti apie koklines krosnis, kurios puošia rūmų menes, patiems pasidalyti istorijomis apie savo namuose tebesaugomas senąsias krosnis ar tas, kurios „gyvos“ tik mūsų atsiminimuose.

Lankytojai išgirs apie baronų Rionė puoselėtas mokslo, kutūros, gamtos vertybes, pasigėrės istorinių šokių plastika, o tie, kas nebijo rankų moliu susitepti, dalyvaus edukacijoje.
Rugsėjo 18 d. 10 val. Viekšnių bažnyčioje vyks baigiamasis sakralinio meno ir paveldo simpoziumo ,,Versmės“ renginys.
Čia išvysime vilniečio fotomenininko Klaudijaus Driskiaus fotografijų parodą ,,Maldos namai Viekšniuose. Šventės ir kasdienybė“. Nuotraukose užfiksuotos šventinės ir kasdienybės akimirkos Viekšnių bažnyčioje ir cerkvėje.

Bus įdomu pamatyti grafikės Astos Norkutės, kuri į simpoziumą vasarą buvo atvykusi iš Švedijos, sukurtą atvirukų rinkinį „Viekšnių miesto sakralinis paveldas“, išgirsti Viekšnių bažnyčios choro atliekamas giesmes ir išklausyti choro vadovo Vitalio Lizdenio paskaitą apie Viekšnių bažnyčios vargonus.
Taip pat visi drauge dalyvausime šv. Mišiose, o po jų klausysimės valstybinio ansamblio „Lietuva“ atliekamos sakralinės muzikos programos „Jo valia“. Renginio metu matysime ir vasarą dailininkų sukurtus kūrinius, dėkosime „Versmių“ bičiuliams.

Manau, neklysiu sakydama, kad EPD organizatoriai šiemet ypač pasistengė, kad renginius pamatytų kuo daugiau žmonių.
– Šiemet į visus renginius važiuojame nemokamai, už Mažeikių rajono savivaldybės ir Kultūros departamento lėšas užsakytais autobusais.

Baigiamasis ,,Versmių“ renginys bus transliuojamas tiesiogiai per Mažeikių krašto kultūros paveldo „Facebooko“ paskyrą. Čia galima rasti ir visų vasarą vykusio simpoziumo paskaitų vaizdo įrašų archyvą.
Tiesiogine transliacija šiemet pasirūpino ir Pikelių bažnyčioje vykusio renginio organizatoriai. Paskaitų vaizdo įrašą galima rasti „Facebooko“ paskyroje: Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapija.
Organizuojant renginius, manau, svarbi yra ir kokybiška jų reklama.
Stengiamės, kad Europos paveldo dienų reklaminio paketo grafinis dizainas būtų patrauklus, skoningas, estetiškas. Visada norisi, kad reklamoje subtiliai būtų pavaizduojamos kultūros vertybės arba jų fragmentai.
Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Santarvė“ primena, kad visi, kurie nori iš Mažeikių nuvykti į Europos paveldo dienų renginius, turi iš anksto užsiregistruoti.
Į rugsėjo 16 d. ir 18 d. renginius Viekšniuose registracija vyksta tel. 8 682 35 027 arba el. paštu mazeikiupaveldas@gmail.com
Į rugsėjo 17 d. renginį Renave – tel. 8 620 37 506 arba el. paštu vilvze@gmail.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto