Savivaldoje bręsta dar vienas perversmas?

Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininke paskirta šiuo metu opozicinei konservatorių frakcijai
vadovaujanti Lina Rimkienė.
Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininku tapo Jonas Žičkus, buvęs šio komiteto
pirmininko pavaduotojas.

Praėjusią savaitę buvo sušaukti neeiliniai dviejų Savivaldybės tarybos komitetų posėdžiai – dėl pareikšto nepasitikėjimo atstatydintas Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Viktoras Bugnevičius bei Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komiteto pirmininkas Deivydas Vyniautas. Abu politikai priklauso socialdemokratų partijai.

Susivienijusios trys politinės jėgos, turinčios atstovų Taryboje: partijos Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, „Laisvė ir teisingumas“ bei visuomeninis rinkimų komitetas „Mažeikių pavasaris“ – užsimojo socialdemokratus bei „valstiečius“ išmesti ir iš kitų svarbių postų. Dėl kai kurių atstatydinimo jau pradėti rinkti parašai.
Tokios rokiruotės šią kadenciją vyksta ne pirmą kartą.

Politikų užmojus iš svarbių postų išmesti socialdemokratus ir valstiečius Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius pavadino keršto akcija, kuri gali privesti ir prie tiesioginio valdymo.

Komitetų vadovai kiti

Nors komitetų posėdžiuose nei jų pirmininkai, nei komitetų nariai, priklausantys socialdemokratų ir „valstiečių“ frakcijoms, nedalyvavo, tačiau neeilinį posėdį inicijavusių politikų balsų užteko atstatydinti pasitikėjimą praradusius V. Bugnevičių ir D. Vyniautą.
Svarbiausiam Ekonomikos, finansų ir vietinio komitetui nuo šiol vadovaus „Laisvės ir teisingumo“ atstovas Jonas Žičkus, buvęs komiteto pirmininko pavaduotojas. Šios pareigos dabar patikėtos „Mažeikių pavasario“ atstovei Onai Kelpšienei.
Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininke tapo Lina Rimkienė, konservatorių frakcijos seniūnė.

Išsakė argumentus

Švietimo komiteto posėdyje klausimą dėl komiteto pirmininko atšaukimo iš pareigų pristatė visuomeninio rinkimų komiteto lyderis Virginijus Sungaila. Tarybos narys ne kartą yra kritikavęs V. Bugnevičių dėl posėdžių vedimo, darbotvarkės sudarymo. Tų dalykų jis nepraleido ir šį kartą.

„Bugnevičius yra silpnas pirmininkas, jis atlieka tik vieną funkciją – perskaito darbotvarkės klausimą. Rajone vyksta didelės diskusijos dėl sporto komplekso, komitetas nesirinko, neanalizavo ir nepateikė nei merui, nei Tarybai, nei administracijai savo matymo, kaip būtų galima išeiti iš situacijos.
Daug kalbama apie Sodų pagrindinės mokyklos ateitį, bet mes nematėme Viktoro Bugnevičiaus kažkokių ryžtingų žingsnių, pasiūlymų, nesiimta jokių veiksmų, kad galėtume išeiti iš šito mirties taško. Ką kalbėti apie kultūrą, apie kurią komitete beveik nėra diskutuojama“, – atstatydinimo argumentus dėstė komiteto narys.

Su komiteto nariais nesitarta

D. Vyniautas Ekonomikos komiteto narių nepasitikėjimą užsitraukė po birželio mėnesį vykusio Tarybos posėdžio, kai buvo tvirtinami biudžeto pakeitimai. Sprendimo projektą svarstant komiteto posėdyje, buvo kilusi diskusija, liko daug neatsakytų klausimų, todėl komitetas nusprendė siūlyti projektą Tarybai teikti kaip pristatymą.

Tačiau toliau viskas vyko pagal kitokį scenarijų – Tarybos posėdyje svarstant biudžeto pakeitimus, teiktas tvirtinti projektas skyrėsi nuo to, kuris buvo pristatomas komitetų posėdžiuose: jame atsirado papildomi 75 tūkst. eurų trims pozicijoms.
Komiteto narius papiktino ir paties pirmininko veiksmai: D. Vyniautas pasiūlė į sprendimo projektą įtraukti dar du papildomus prašymus: dėl 15 tūkst. eurų skyrimo Sedos Vytauto Mačernio gimnazijai ir 30 tūkst. eurų papildomų lėšų miesto puošybai kalėdiniu laikotarpiu.

„Daugumos komiteto narių balsais buvo sutarta, kad klausimas dėl biudžeto bus tik pristatymas. Pats pirmininkas išreiškė nuomonę, kad blogas biudžetas, tačiau Tarybos posėdyje pateikti pakeitimai, kurie nebuvo suderinti. Tai politiškai nekorektiška“, – apie komiteto narių nuomonės ignoravimą kalbėjo sprendimą dėl D. Vyniauto atšaukimo iš pareigų pristačiusi O. Kelpšienė.
J. Žičkaus teigimu, komiteto pirmininkas vienašališku sprendimu pamynė komiteto principus, ignoruoja viso komiteto veiklą.
„Galima daryti prielaidą, kad čia yra asmeninių arba partinių interesų“, – spėjo politikas.

Daug tęstinų darbų

L. Rimkienė, sutikdama vadovauti Švietimo, kultūros ir sporto komitetui, sakė, kad dar šią kadenciją Tarybos laukia daug nebaigtų darbų ir nebaigtų projektų. Politikės teigimu, dvejų metų pandemija šiek tiek pakoregavo darbus, lėšas, tačiau, jos manymu, ne viskas padaryta, kiek leidžia Savivaldybės tarybos nario reglamentas ir Tarybos nario įsipareigojimai.

„Daug pradėtų darbų pamiršti, nes įsivėlėme į politinį bėgimą“, – situaciją komentavo politikė.
Tarp nebaigtų darbų ji minėjo sutarimą dėl Savivaldybės sporto strategijos. L. Rimkienė priminė, kad trys politinės bendruomenės (konservatoriai, „Laisvė ir teisingumas“ bei „Mažeikių pavasaris“) „frakcijų seniūnų lygmenyje“ yra pasirašiusios sporto bendruomenių prašymą padidinti joms skiriamą biudžeto dalį pustrečio karto. Ir tai bus siūloma patvirtinti jau rugpjūčio Tarybos posėdyje.

Planuojama grįžti prie 2019 metais parengto, tačiau iki šiol įstrigusio vaikų žaidimo aikštelių projekto, kuris apjungtų visą miestą, būtų atnaujintas aikštelių tinklas tiek daugiabučių namų kiemuose, tiek viešose erdvėse.
L. Rimkienė prisiminė ir „Mažeikio pavasario“ idėją dėl pirmokų krepšelio – kitais metais tėvai jau galėtų sulaukti tokios dovanos.
„Mes nefantazuojame. Mes turime tam tikrų susitarimų, savo matymą, kaip visa tai gali atrodyti. Visa tai, ką išvardijome, paremta biudžeto lėšomis. Ta pati Tarybos konstitucinė dauguma tvirtins ir kitų metų biudžetą ir suplanuos šiems poreikiams reikalingas lėšas“, – į „Santarvės“ repliką, ar tokiems planams užteks likusio kadencijos laiko, sureagavo naujoji komiteto pirmininkė.

Socialdemokratais nusivylė

Komitetų pirmininkų atstatydinimą inicijavusios politinės bendruomenės neslepia, kad jos bus naujas politinis darinys – be socialdemokratų ir „valstiečių“ .
„Mes neatėjome šiaip gelbėti „tvarkiečių“ iš tos balos, į kurią patys įkrito. Imamės atsakomybės užtikrinti stabilumą, nes matome, kaip prieš rinkimus desperatiškai taškomasi pinigais, nežiūrint į tai, kaip Savivaldybė gyvens po savivaldos rinkimų“, – kalbėjo šiuo metu opozicijoje dirbančios konservatorių frakcijos seniūnė L. Rimkienė.

Dėl tokios situacijos ji kaltino socialdemokratus, teigdama, kad jie užima dominuojančią poziciją, nesitaria, nediskutuoja su kitomis politinėmis bendruomenėmis, kurios Taryboje turi panašią procentinę išraišką: socialdemokratai turi septynis mandatus, partija „Laisvė ir teisingumas“ – tiek pat, konservatoriai – šešis, „valstiečiai“ – penkis.
Kritikos socialdemokratams negailėjo ir V. Sungaila, juos kaltino inicijavus ir kai kuriuos kitus ankstesnius atstatydinimus. Tarybos nario teigimu, ir šiuo metu socialdemokratų „permainų paketas“ buvęs numatytas nemažas. Esą buvo nusitaikyta ir į Savivaldybės administracijos direktoriaus, kai kuriuos mero patarėjų postus.

„Aš nenoriu būti bet kokios partijos įkaitas ir pasyviai stebėti, kaip viskas netvarkingai vyksta.
Todėl susitikau su kai kuriais partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovais ir jų paklausiau, ar jie ir toliau stebės ir vykdys socialdemokratų „permainų paketus“, toliau klausysis posėdžių metu „finansinių užgaidų koncertų“. Ar nežiūrint į kai kuriuos politinės kovos elementus, imsimės rimtų ir svarbių visam rajonui darbų.
Po kelių dienų gavau atsakymą, kad mano išsakytos mintys ir pasiūlymai yra priimtini ir todėl prasidėjo diskusijos. Mano ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ norai sutampa – neleisti socialdemokratams Savivaldybėje daryti tai, ką jie nori“, – paklausus, ar jis prisidėjo prie politinių jėgų pergrupavimo, planuojamo valdžios kėdžių perstumdymo, atsakė V. Sungaila.

Nusitaikyta į daugiau postų

L. Rimkienė patikino, kad konservatoriai patys jokios iniciatyvos nerodė dėl naujos koalicijos formavimo, prisijungti juos pakvietė „tvarkiečiai“. Tai patvirtino ir partijai „Laisvė ir teisingumas“ atstovaujantis mero patarėjas Ramūnas Bertulis.
Konservatoriai buvo sulaukę ir kvietimų burtis į koaliciją su socialdemokratais ir „valstiečiais“, bet atsisakė, nors buvo viliojami ir svarbiais postais.
„Man buvo siūlomos vicemerės pozicijos, tačiau aš šį postą „iškeičiau“ į 40 vaikų žaidimo aikštelių projektą Mažeikiuose ir tuo didžiuojuosi.

Manau, kad šiandien situacija nestabili, kad kiekviena pozicija būtų paversta manipuliacijos lauku“, – pastebėjusi, kad aukštesnės pareigos leistų daugiau nuveikti, kalbėjo L. Rimkienė.
V. Sungaila teigė, kad ir jis pats, ir jo kolegė O. Kelpšienė taip pat buvo viliojami įvairiomis pareigomis.
„Aš tikrai dabar negalvoju apie jokias pareigas. Nes atsisėsti šalia manęs gali tik stiprūs ar labai stiprūs žmonės. Jei tokių atsiras dauguma, tai man bus smagu, vadinasi, tas mano žingsnis dėl naujos Mažeikių vizijos buvo teisingas.

Mano svarbiausias postas yra sąžininga tarnystė gyventojams, nesiekiant bet kokia kaina už tai gauti atlyginimą“, – tikino V. Sungaila.
Kad ir kaip būtų, bet besiformuojanti naujoji dauguma dėlioja planus, matymus ir dėl postų, kuriuos jie ketina atimti iš „valstiečių“ ir socialdemokratų. Jau pradėti rinkti parašai dėl Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojų atstatydinimo.
O vėliau planuojami ir kiti žingsniai dėl mero pavaduotojos, patarėjos. Diskusijų taikinyje jau atsidūrė ir „valstiečiams“ priklausantis Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas bei miesto seniūnas.

Vieni kitiems negaili replikų

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Jonas Jurkus, kalbėdamas su „Santarve“, neigė, kad jis bandąs kurti naują politinį darinį ir kad į jį vilioja kitas frakcijas, siūlydamas joms vienokias ar kitokias pareigas.
„Vyksta priešrinkiminiai žaidimai, o tai neįneša stabilumo. Socdemai nieko negali – nei postų duoti, nei jų atimti. Tai vyksta balsavimu, o kandidatūras į mero pavaduotojus, Savivaldybės administracijos vadovus teikia meras“, – kalbėjo politikas.
Jis neigė ir tai, kad socialdemokratų planuose buvę iš „tvarkiečių“ atimti svarbius postus. Esą kadencija eina į pabaigą ir ją reikėjo baigti stabiliai dirbant.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, Lietuvos valstiečių-žaliųjų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Eimantas Salatka teigė girdėjęs, kad renkami parašai ir dėl jo atstatydinimo.
„Tegu jie prisiima atsakomybę. Jeigu mes vadinami socialdemokratų marionetėmis, jie patys žino, kaip kalbėjo su mumis ir bandė paversti marionetėmis, tačiau nepavyko. Mes dirbame su tais, su kuriais galime normaliai kalbėtis, bendrauti, derintis, su kuriais sutariame dėl bendrų nuostatų ir jaučiamės ne kažkokie trečiarūšiai partneriai. Tai kodėl mes neturime su jais bendrauti?“ – dėl kaltinimų, jog vykdantys socialdemokratų politiką, samprotavo pašnekovas.

E. Salatka Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas eina nuo kadencijos pradžios ir teigė, kad blaškymosi nenori, tuo labiau kad jo tikslas nėra išsaugoti kėdę.
„Vieną dieną parašus „prieš“ dedame, kitą kartą – jau draugystė… Tai žemina politiko vardą. Jei darome pigius šou, ką žmonės apie mus galvoja? Aš koncentruojuosi į tą darbą“, – apie tai, kas dabar vyksta rajono politikoje, nuomonę išsakė pašnekovas.

Gresia tiesioginis valdymas?

„Santarvė“ primena: šią kadenciją kaip niekada Tarybą drebina nesutarimai, valdžios postų dalybos. Birželio mėnesį pareiškus politinį nepasitikėjimą iš vicemerės pareigų atleista Sigutė Bernotienė, dar anksčiau dėl šios priežasties prieš terminą pareigų neteko ir buvusi Savivaldybės administracijos direktorė Laima Nagienė, ir mero pavaduotoja Lina Rimkienė.
Planus dar kartą perstumdyti valdžios kėdes Savivaldybės meras V. Macevičius vertina kaip keršto akciją: „Jūs man įkandote, aš jums.“ Meras „Santarvei“ sakė tokių dalykų nepalaikąs, nes tai tikrai nėra naudinga miestui, išbalansuoja Savivaldybės administracijos darbą. Tuo labiau kad tų žmonių, kuriuos norima atstatydinti, darbu meras patenkintas.

Savivaldybės administracijos direktorius, pavaduotojai atstatydinami posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių daugumos valia. Norint atstatydinti vicemerą, reikia, kad iš dvidešimt septynių narių „už“ balsuotų keturiolika. Besiformuojanti dauguma tiek balsų surenka ir be V. Macevičiaus (jis per rinkimus buvo dabartinės partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatų sąraše) balso – jei už tai balsuotų visi galimos naujos koalicijos nariai.
Meras „Santarvę“ patikino, kad tikrai nepalaikys „keršto akcijos“, kaip ir nepalaikė kitų atstatydinimų. Jo iniciatyva iš mero pavaduotojos pareigų atstatydinta tik L. Rimkienė.
Kas būtų, jeigu politikams vis dėlto pavyktų atstatydinimo planai?

„Kandidatus eiti vicemero, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas, suderinus su direktoriumi, teikia meras. Sakiau: jei darysite veiksmus, kurie trukdys dirbti administracijai, tiesioginį valdymą garantuoju. Jei per du mėnesius nepaskiriamas direktorius arba jo pavaduotojas, tada galimas tiesioginis valdymas“, – apie tolesnius veiksmus kalbėjo meras.
Pasiūlymą dėl tiesioginio valdymo įvedimo savivaldybės teritorijoje Seimui teikia Vyriausybė, o galutinį sprendimą priima Seimas.

V. Macevičius stebėjosi, kad politikai, prieš imdamiesi veiksmų, nesiaiškina teisės aktų. Daug klausimų kyla, ar bus paskelbta nauja, šią kadenciją penktoji dauguma, kas liks opozicijoje, nes jai priklauso Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkų pareigos.
Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

16 Atsakymų į “Savivaldoje bręsta dar vienas perversmas?”

 1. antanas parašė:

  Jurkus,Bugnevičius,Trakinis tai branduolys tarybos geležinis.

 2. Mazeikiai parašė:

  Visus von nafik

  1. to Mazeikiai parašė:

   O tave pirmą :))))))

 3. Hm parašė:

  Realiai neturim mero poste lyderio, tik Bartuko statytini. O atleistos bobos bus pristatomos kaip alternatyva, kad išrinktų kaip nuskriaustas personas, kaip kad atsitiko su Nagaina. Maski šou tęsis, kol neateis nauja karta su savarankiškais lyderiais. Prašymas savivaldybės ir partijų pensininkams: eikit ilsėtis, gi nedaug liko to gyvenimėlio:)

 4. Brolis parašė:

  Kazanovai , gal į veidrodį pats ar pati pasižiūrėk , manau , kad už L.R. blogiau atrodai kokį 13 kartų

 5. Kazanova parašė:

  Kas atsitiko, Linute? Kokia graži, retušuota buvai ant Seimo rinkimų stendo. Į ką dabar panaši tapai? Fee..

 6. Taškas parašė:

  Vicemeru turi būti sungaila ir taškas

  1. Taškuotam parašė:

   Tai gal tiesiai į merus šitą proto bokštą? :-)))))

 7. jonis parašė:

  KLIPATU KOMANDA VALDO RAJONA.

 8. Ponia parašė:

  Vajergau! Vėl kėdžių stumdymas, vel nauja valdžios vizija, vėl vienų nuvertimas ir kitų užkariavimas. Kada mūsų rajone baigsis tie ginčiai, nesutarimai, kaltinimai. Tai bjaurastis! Net nežinau rinimuose už ką balsuoti. Išpjauti darbštūs žmonės:L.Nagienė, S.Bernotienė, …..Kas bus toliau. Kur mero valdymas, patarėjai? Dirbkit rajono labui, o ne po stalčius kramalikitės, Toks vaizdas susidaro, kad kiekvienas, kas yra opozijoje laukia ką pasakys, ką blogo padarys, kur suklys. Nusivyliau šios kadensijos rajono valdžia….

 9. Zyle parašė:

  Bijokit Dievo įsileisti į valdančiuosius Rimkiene-tada prasidėtų diktatūra ne tik savivaldybėje,bet ir ant visų Mažeikių.Toks yra koncervatoriu valdymo principas,matome,kas darosi seime

 10. Anonimas parašė:

  Suprantu ir pateisinu valdžios perversmą, jei ta valdžia tampa niekam tikusi. Tačiau kur garantija, kad atėjusi nauja valdžia pradės dirbti, o ne tik posėdžiauti. Jau keli mėnesiai Tirkšliuose prie autobusų stotelės išardytas asfaltas, gadinamos mašinos, o darbų jokių. Sugriauti yra lengviausia. Rajono valdžiai į tai nusispjaut. Reiškia, reikia ją keisti. Bet keisti reikia su sąlyga: atėjus naujai valdžiai darbai minėtoje vietoje turi būti pradėti ne vėliau, kaip po trijų parų ir pabaigti iki rudens.

 11. you parašė:

  Visi ten lavonai tiesiogine prasme

 12. Liuda parašė:

  Greičiau mestu lauk ta Mera . Tegul eina i užtarnauta poilsį. Tegul ateina jauni žmones. Kur turi naujų ideju. Kaip prisiūti prie tu kedžių. Bijo palikti šiltas vietas

 13. nu taip parašė:

  Kaip sunys pjaunasi,kur rimkiene ten pjautynės

  1. Agentas parašė:

   Stebekit juos visus, kai ateis diena X kad nepabegtu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto