
Ketvirtadienį Savivaldybės taryba pritarė sprendimų projektams Mažeikių krašto kultūros premiją paskirti Sedos kultūros centro direktoriui Gintautui Griškėnui, o Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos premiją – prof. Aušrai Martišiūtei-Linartienei, knygos apie mūsų kraštietį Juozą Vaičkų autorei.
Pasiūlė bendruomenė
Taryba nusprendė Mažeikių krašto kultūros premiją skirti Sedos kultūros centro direktoriui G. Griškėnui – už aktyvų Mažeikių krašto kultūros garsinimą, etninės kultūros puoselėjimą, naujų kultūrinių formų įgyvendinimą, aktyvų organizacinį darbą.
G. Griškėnas ypač daug dėmesio skiria etnografinės kultūros, žemaitiškos tapatybės, pilietiškumo puoselėjimui. Jis pelnė ne vieną svarų apdovanojimą, yra tapęs Kultūros ministerijos premijos „Už aktyvią, kūrybingą veiklą kultūros centruose“ laureatu.
G. Griškėno kandidatūrą Krašto kultūros premijai gauti pasiūlė Sedos bendruomenė.
Žinomi ne tik mūsų rajone
Sedos kultūros centro kolektyvai žinomi ne tik mūsų rajone, bet ir už jo ribų, folkloro ansambliai „Rėmolee“ dalyvauja įvairiuose renginiuose, festivaliuose, dainų šventėse. Vadovo iniciatyva Sedoje kasmet organizuojamas folkloro festivalis „Gėid vuolongelė“, vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Kalns unt lygė lauka…“, vaikų ir jaunimo folkloro stovykla Pagardės kaime.
Apie sediškių kultūrinių tradicijų tęstinumą pasakoja direktoriaus iniciatyva išleistos knygos „Sedos kultūros centro folkloro ansamblis Rėmolee 30“, „Seda – jurginų suostėnė“.
G. Griškėnas yra Sedą garsinančių kasmetinių projektų „Sedos krašto etninio paveldo fiksavimas ir sklaida“, „Sedos apylinkių gyvosios tradicijos tęstinumas“, „Sedos jurginas“ ir kitų iniciatorius bei rengėjas. Centro edukacinės programos gaminys – pusmarškonė košė buvo pripažinta tautinio paveldo produktu.
Puoselėja ir tęsia
Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos premiją Taryba nusprendė šiemet paskirti Lietuvos muzikos ir teatro Meno istorijos ir teorijos katedros profesorei, humanitarinių mokslų daktarei A. Martišiūtei-Linartienei. Apdovanojimo ji nusipelnė už išskirtinį indėlį į kultūrinę-švietėjišką veiklą, Mažeikių krašto, iš jo kilusių kūrėjų garsinimą, kultūros ir mėgėjų meno Mažeikiuose puoselėjimą, už tęsiamas švietėjiškas M. Pečkauskaitės veiklos tradicijas, susijusias ir su Mažeikių krašto kultūrine atmintimi.
Profesorės kandidatūrą garbingam apdovanojimui pasiūlė Mažeikių kultūros centras.
Išskirtinė reikšmė
Išskirtinės reikšmės Mažeikiams ir visai Lietuvai turi A. Martišiūtės-Linartienės parašyta bei 2022 m. išleista monografija „Juozas Vaičkus – lietuviško teatro ir kino spiritus movens“. Šioje knygoje autorė atskleidžia daug įdomių faktų ir įžvalgų apie iškilią Mažeikių krašto asmenybę, akcentuoja J. Vaičkaus svarbą Lietuvos teatro raidai.
Be akademinės veiklos, profesorė tęsia ir plečia švietėjiškas humanistines vertybes puoselėjančią misiją – prisideda prie kultūros sklaidos, įkvėpdama jaunąją kartą domėtis lietuvių literatūra ir teatru.