Savivaldybės raginamos nedelsti atkuriant nuosavybės teises į žemę miestuose

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ragina savivaldybių administracijas imtis neatidėliotinų priemonių, kad nuosavybės teisės į žemę miestuose būtų atkurtos tinkamai ir laiku.

Sudėtingas procesas

Žemės reformos įstatymo pakeitime, įsigaliojusiame nuo gegužės 25 d., numatyta, kad savivaldybės administracijos direktoriai privalo iki 2018 m. sausio 1 d. patvirtinti miesto teritorijų, kuriose bus formuojami perduodami neatlygintinai nuosavybėn nauji žemės sklypai piliečiams nuosavybės teisėms į miesto žemę atkurti, sąrašą ir jį viešai paskelbti savivaldybės interneto svetainėje, taip pat iki 2019 m. sausio 1 d. į savivaldybės biudžetą pardavus valstybinės žemės sklypus pervestomis lėšomis organizuoti miesto teritorijose žemės valdos projektų ar teritorijų planavimo dokumentų rengimą ir juos patvirtinti.
Nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesas, pasak žemės ūkio viceministro Artūro Bogdanovo, yra sudėtingas, nes būtina derinti iki žemės nacionalizacijos buvusių savininkų, asmenų, kuriems žemė buvo suteikta naudotis po to, kai žemė buvo nacionalizuota, ir, galiausiai, visos visuomenės interesus.
„Šis procesas tęsiasi neatleistinai ilgai – jau daugiau nei 20 metų – todėl šiandien nuosavybės teisių į žemę atkūrimas yra prioritetinis Lietuvos valstybės uždavinys. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos įgyvendinimo plane žemės grąžinimo užbaigimas numatomas 2019 m. III ketvirtį. Siekdami, kad šis procesas būtų užbaigtas laiku, išsiuntėme savivaldybių administratoriams raginimus imtis neatidėliotinų priemonių, kad nustatyti įpareigojimai būtų įgyvendinti tinkamai ir laiku. Taip pat tikimės iki šių metų rugsėjo 1 d. gauti informaciją iš savivaldybių apie priimtus sprendimus“, – teigia žemės ūkio viceministras A. Bogdanovas.

Savivaldybių įtaka – didelė

Sprendimą atkurti nuosavybės teises į žemę, esančią miestuose, perduodant neatlygintinai nuosavybėn piliečiams naują žemės sklypą individualiai statybai, NŽT vadovas arba jo įgaliotas teritorinio padalinio vadovas priima pagal miestų teritorijų dalių, žemės sklypų grupių, žemės sklypų detaliuosius planus arba žemės valdos projektus ir savivaldybės administracijos direktoriaus pateiktas žemės sklypų kadastro duomenų bylas, piliečiams pasirinkus žemės sklypą pagal nustatytąją eilę, o sprendimą atkurti nuosavybės teises į žemę, iki 1995 m. birželio 1 d. buvusią miestams nustatyta tvarka priskirtose teritorijose, natūra grąžinant laisvą (neužstatytą) žemę turėtoje vietoje, – pagal savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintus žemės sklypų planus.
Taigi nuosavybės teisių į žemę atkūrimo proceso sparta miestuose didžia dalimi priklauso nuo miestų (rajonų) savivaldybių veiksmų.
Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) skelbiamais 2017 m. liepos 1 d. duomenimis, nuosavybės teisės į žemę miestuose atkurtos į 90,73 proc. ploto, nurodyto piliečių prašymuose, kai tuo tarpu kaimo gyvenamosiose vietovėse – į 99,75 proc. ploto, nurodyto piliečių prašymuose.

Parengta pagal LR žemės ūkio ministerijos pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto