Savo darbais dailininkė nori palikti pėdsaką Žemaitijoje

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Muziejininkė Aldona Butkuvienė, prieš dvejus metus parengusi projektą apie rajono vandens malūnus, dabar atidaro personalinę aliejinės tapybos darbų parodą „Mažeikių rajono Romos katalikų bažnyčios tapyboje“ bei pristato projektinį šios parodos darbų katalogą.
Ant kartono tapytuose darbuose dailininkė užfiksavo aštuoniolika mūsų rajone esančių bažnyčių.

Unikalios savo architektūra

Parodos autorė A. Butkuvienė sako nevertinanti, kas svarbiau – ar parodai parengti darbai, ar šimto egzempliorių tiražu išleistas jų katalogas.
„Man labai svarbu viskas. Paruošiamasis darbas su paveikslais užtruko apie penkerius metus, katalogo išleisti nė neplanavau. Kadangi rašiau projektinį darbą, mane parėmė Savivaldybė, paskui radau dar vieną rėmėją. Ir man svarbi ne ta piniginė parama, bet tai, kad esu įvertinta už tą darbą“, – teigė būsimos parodos autorė.
Aštuoniolika rajono bažnyčių dailininkei pasirodė įdomios dėl to, kad jos unikalios savo architektūra: aštuonios yra mūrinės, o kitos medinės, taip pat aštuonios jų įtrauktos į Lietuvos kultūros vertybių registrą.
„Tapiau nedidelio formato, daugiau molbertinės tapybos darbus. Dirbu pagauta kažkokio įspūdžio – atrodo, viena bažnyčia graži, kita – dar gražesnė. Taip ir išėjo visa paroda. Kai rinkau medžiagą apie malūnus, visada pastebėdavau ir kaimuose ar miesteliuose esančias bažnyčias: nepastebėti jų neįmanoma“, – tikino pašnekovė.

Jeruzalėje išgyveno euforiją

Kataloge yra pačios A. Butkuvienės informacija apie save, pamąstymai apie darbą, prie kiekvienos bažnyčios reprodukcijos pateikta truputį žinių apie ją, taip pat pateikta paveikslų metrika.
Pastaruoju metu intensyviai tapančios dailininkės darbuose ne tik bažnyčios – yra apie pusantro šimto didesnių ir mažesnių įvairios tematikos darbų, o bažnyčios – viena iš mažeikiškės tapybos krypčių.
„Esu nutapiusi ciklą iš kelionių, gėlių, portretų, kuriuos vežiau parodyti į gimtinę, o bažnyčios – lyg apgaubiančios mano kūrybą, šventadienio darbas“, – kalbėjo muziejininkė.
Mintis, pirmasis akstinas tapyti bažnyčias buvo kelionė į Jeruzalę. Dailininkė jautėsi pagauta  euforijos – įsiminė pasivaikščiojimai Kristaus vietomis: prie Jordano upės, Galilėjos ežero, Alyvų kalnas, išlikę dviejų tūkstančių metų alyvmedžiai…
„Man buvo labai svarbu pačiai išgyventi, pajausti tą aplinką. Pamaniau, kad visa kita, ką tapau, yra ne tiek reikšminga – bažnyčios yra sakralu, dvasios atgaiva, lyg žmonijos pradžių pradžia ir pabaiga. Ir bene prieš penkerius metus sode ant molberto pasikabinau drobę, buvau viena, susikaupusi, sekmadienį ataidėjo bažnyčios varpai, tad savaime gimęs mano pirmasis sakralus darbas buvo Kristaus kančia. O paskui atėjo ir bažnyčios“, – prisimena menininkė.

Parodos atidarymas ir katalogo pristatymas vyks kitą penktadienį, rugsėjo 18 d., 18 valandą  Mažeikių Turizmo ir verslo informacijos centre.

Plačiau skaitykite šeštadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*