Patirtį bugeniškė perduoda į jaunas rankas

Regina BRAZDAUSKIENĖ turi ko pamokyti jaunąjį bendruomenės pirmininką Dovydą BAUBLĮ. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Užsispyrusi, drąsi, darbšti, žodžio žmogus, – taip bugeniškių apibūdinama pustrečios kadencijos kaimo bendruomenėi vadovavusi Regina Brazdauskienė.
Savo pareigas perleidusi dvidešimtmečiui Dovydui Baubliui buvusi pirmininkė dar tebegyvena bendruomenės rūpesčiais.

Bendruomenės namai – įgyvendinta svajonė

Pasak R. Brazdauskienės, pirmasis ir vienas didžiausių darbų per jos kadenciją buvo projektas dėl bendruomenės namų remonto. Bendruomenės namus bugeniškiai įsirengė, rekonstravę nenaudojamą ūkinį pastatą. Šiandien jie jau turi kuo pasididžiuoti – bendruomenės namai ypač jaukūs ir noriai lankomi.
Nors nuo projekto įgyvendinimo jau praėjo šiek tiek laiko, pirmininkei atrodo, kad viskas vyko tik vakar. Regina prisimena nelengvą šių namų rekonstrukcijos laikotarpį: kaip ieškojusi kur nusipirkti pigesnių statybinių medžiagų, kaip padedant sūnui Egidijui sutaupiusi pinigėlių, kurių būtų reikėję statybininko, staliaus ir net elektriko darbams apmokėti.
Pasak moters, ne šiaip sau buvo griežtai taupoma: sutaupius net devynis šimtus litų, iš skirtų jiems dvidešimt penkių tūkstančių, buvo leista išsibetonuoti patalpų grindis.
Regina džiaugiasi, kad šiandien į suremontuotus namus susirenkančius bugeniškius šiluma lepina židinys, pastatytas iš jų pačių surinktų lėšų bei 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, skirto bendruomenės reikmėms.
Pernai iš to paties dviejų procentų mokesčio surinktų pinigėlių bendruomenė susitvarkė pastato kanalizaciją ir vandentiekį.
Pasak Reginos, jaukūs bendruomenės namai – tai itin iniciatyvių bugeniškių bei jos vaikų nuopelnas.
„Mano sūnūs Egidijus ir Tadas, buvusi bendruomenės pirmininkė Biruta Rūdienė, kaimo bibliotekos vedėja Irena Cilinginienė, felčerė Regina Šatkavičienė ir kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Genoveita Gricienė – tai žmonės, kurie daugiausiai prisidėjo prie šių namų sukūrimo“, – didžiausius pagalbininkus vardijo R. Brazdauskienė.

Išgarsino kova su danais

Daug darbų padaryta, daug bendrauta, daug džiaugtasi ir išgyventa per penkerius pirmininkavimo metus. Bugenių bendruomenė visoje šalyje išgarsėjo dėl kovos su danų verslininkais, įsigijusiais seną kiaulių kompleksą ir bandžiusiais jį išplėsti.
R. Brazdauskienė prisimena visus kryžiaus kelius, nueitus kartu su bendruomene nuo tos dienos, kai jai paskambino Stasys Skurvidas ir Vaidotas Jermolavičius. Pasak buvusios bendruomenė pirmininkės, nesanti ji didelė kovotoja, bet kvietusi žmones į piketus, rinkusi parašus, kiek tik galėjusi – ir taip prisidėjusi prie kaimo gyventojų kovos už švarią gamtą ir gryną orą.
„Šiandien mes, bugeniškiai, turime nusilenkti tiems dviem iniciatoriams, kurie tiek daug padarė, net sunkiausiais momentais nenuleido rankų“, – tvirtino „Santarvei“ R. Brazdauskienė, nepamiršdama ir tuometinės rajono valdžios, ir Kalvarijos (Marijampolės r.), Radviliškio, Pakruojo, Pasvalio žmonių pastangų bei palaikymo.

Pirmininko vargai ir džiaugsmai

R. Brazdauskienė akcentavo, kad pirmininko darbas itin sunkus, nes dar ne visiems žmonėms reikia bendruomeniškumo, ne visi supranta, kad bendruomenės pirmininkas dirba be atlygio. Jai pačiai teko girdėti replikų, esą bendruomenės pirmininkai, rašydami projektus ir gaudami finansavimą, pasilieka ir sau į kišenę… „Tai tiesiog šmeižtas“, – piktinosi Regina. Juk visos išlaidos yra griežtai apskaitomos ir tikrinamos.
Moteris įsitikinusi, kad vis tik geriau būtų įsteigti bendruomenės pirmininko etatą. O dar teisingiau būtų, pasak buvusios pirmininkės, kad valstybė kažkiek pinigėlių skirtų ne vien seniūnijoms, bet ir atskirai bendruomenei, kuriuos jos nariai galėtų ir valdyti.
Nors teko susidurti ir su sunkumais, ir su nesuprantančiais žmonėmis, R. Brazdauskienė sako vis dėlto esanti patenkinta, kad teko padirbėti bendruomenės pirmininke.
Keturių sūnų mama stengėsi suspėti visur: planų buvo begalės, darbas darbą vijo.
„Tie metai man labai daug davė: ir žinių, ir pažinčių, ir draugų, ir net priešų“, – pirmininkavimo patirtį apibendrino R. Brazdauskienė. Ji pasidžiaugė ir itin išaugusiu bendruomenės narių skaičiumi: jei prieš penketą metų jų buvo tik 26, tai šiandien – 156.

Daug pamatyta ir sužinota

Per savo pirmininkavimo laikotarpį Reginai teko parašyti septynis projektus. Įgyvendindami juos bendruomenės nariai galėjo pasižvalgyti ne tik Žemaitijoje, bet aplankyti Ventspilį, Rygos zoologijos sodą, vandens parką Jūrmaloje bei pramogų centrą, dalyvauti sveikatingumo paskaitose, mokytis, kaip suteikti pirmąją medicinos pagalbą.
Įspūdžių ir naujų sumanymų bugeniškai parsivežė iš Lietuvos kaimo bendruomenių ir žemdirbių sąskrydžių, vykusių Telšių ir Kelmės rajonuose, Molėtuose, Klaipėdoje.
Reginos sūnaus Tado dėka šiandien bugeniškiai gali pasidžiaugti patrauklia bendruomenės interneto svetaine. R. Brazdauskienė prisimena, kaip visi bugeniškiai noriai ruošėsi Bugenių 350osioms metinėms pažymėti, kaip vežė ir statė didelį akmenį, skirtą šiai sukakčiai įamžinti.

Patirtis – jaunatviškai energijai

Ką tik bendruomenės vadovo pareigas R. Brazdauskienė perdavė dvidešimtmečiui Dovydui Baubliui. Regina žino, kad naujojo vadovo laukia nelengvas kelias – ypač jei teks susidurti su skeptiškai ar net priešiškai nusiteikusiais bendruomenės nariais (gerai, kad jų tik vienas kitas).
Tačiau buvusi pirmininkė sako pasitikinti ir tikinti jaunu žmogumi. Juo labiau ji pasirengusi patarti, padėti – kaip ir jai kažkada padėjo pirmoji bendruomenės pirmininkė B. Rūdienė.
„Dovydą Bugeniuose visi gerai pažįsta, o veiklumo, išmonės jaunuoliui tikrai netrūksta. Ir vienbalsiai pirmininko pareigoms bugeniškių jis buvo išrinktas ne šiaip sau: mes Dovydu pasitikime, įvertinome jo nuolatinį dalyvavimą bendruomenės veikloje. Jis yra pareigingas, jaunas, pilnas idėjų žmogus“, – savo ir bendruomenės nuomonę apie naująjį pirmininką išsakė R. Brazdauskienė.
D. Baublys savo ruožtu patikino nebijąs naujų pareigų, bet, suprantama, – nerimo yra. Pasak naujojo bugeniškių bendruomenės vadovo, jokio darbo jis nebijo nuo pat mažens, sunkumų taip pat. „Be to, tikiu savo bendruomenės žmonėmis“, – pridūrė Dovydas.
Jo planų pirmasis punktas – pradėti , bet nebaigti darbai Bugeniuose: išasfaltuoti ar išgrįsti trinkelėmis bendruomenės namų kiemą, likimo valiai nepalikti buvusios mokyklos, stebėti, kaip bus tęsiami bei pabaigti kaimo vandentvarkos darbai.
„Visuomet vadovaujuosi mano mylimos Ruzgų mokyklos mokytojos Jūratės Baranauskienės žodžiais – niekada nenuleisti rankų ir labiau pasitikėti savimi“, – sako dar tik keletą savaičių pirmininko pareigas einantis D. Baublys, pats jauniausias iš visų rajono bendruomenių pirmininkų.

4 Atsakymai į “Patirtį bugeniškė perduoda į jaunas rankas”

 1. As. parašė:

  Šaunuolis tu Dovydai! Sėkmės tau ir stiprybės atliekant savo pareigas! Tavimi tikinčių žmonių daug, tad pirmyn! Tu gali!

 2. Klasiokams parašė:

  Būtumėt geri žmonės, padėtumėt, o ne pagalius savo bjauriais komentarais kaišiotumėt. Jūs įsivaizduojat, kad vienui vienas be tvirto užnugario žmogus gali būti tvirtas. Tam Jūs visi bendruomenės nariai ir reikalingi. Būkit tuo užnugariu, nes vis tik lyderiui ar pirmininkui tenka visos „strėlės“.

 3. Rūta parašė:

  o gal klasiokai tiesiog pavydi? Sėkmės jaunuoliui buriant kaimynus

 4. Klasiokai parašė:

  Mūsų Dovydas drąsus tik kaimo kieme, už jo ribų nei drąsos nei kalbos nerasta. Demonstratyvus iškalbai artimų draugų rate, už jo ribų nei sakinio surezga nei rašinio parašo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto