SEB: silpstantis euras naudingas Lietuvai

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Naujausiame SEB analitikų leidinio „Lietuvos makroekonomikos apžvalga“ numeryje skelbiama, kad energetinių išteklių kainų tendencijos stumia Lietuvą į defliaciją.

Pakeitė prognozę

SEB bankas nekeičia prognozuojamų šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo 2015 ir 2016 m. rodiklių – jie išlieka atitinkamai 2,6 proc. ir 3,5 proc.
Kaip ir anksčiau manoma, kad fiskalinis deficitas šiemet sudarys 1,5 proc. BVP, kitąmet – 0,5 proc. BVP.
„Lietuvos makroekonomikos apžvalgos“ numeryje skelbiama, kad 2015 m. infliacijos prognozė sumažinta nuo 0,4 proc. iki minus 0,4 proc., kitų metų – nuo 0,7 proc. iki 0,3 proc.

Gali tikėtis naudos

Pasak SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, šiuo metu vyksta „tylieji“ valiutų karai, kuriais kai kurios šalys mėgina spręsti savo ekonomines problemas. „Vienas iš „tyliųjų karų“ regionų – euro zona, kuriai be ilgai trunkančių struktūrinių reformų beliko tik du ekonomikos gaivinimo svertai – kiekybinis skatinimas ir silpnas euras“, – sakė G. Nausėda.
Ekonomisto teigimu, pastarasis kelias padeda atstatyti europietiškų prekių konkurencingumą dolerio orbitos šalyse, t. y. pirmiausia JAV ir Pietryčių Azijoje.
„Lietuvos gamintojai gali iš šito proceso tikėtis naudos patys eksportuodami prekes į minėtuosius regionus arba laimėti netiesiogiai iš spartesnės Vokietijos, Prancūzijos ir kitų daug eksportuojančių šalių plėtros“, – sakė G. Nausėda.

JAV verslininkams – nepelninga

Anot ekonomisto, Federalinis atsargų bankas turi galios veikti euro ir dolerio kursą, signalizuodamas rinkai apie savo palūkanų normų didinimo planus, kurie stiprina dolerį, palyginti su euru.
„Kol kas greitai besiirianti į priekį JAV ekonomika gali leisti sau prabangą toleruoti aukštą dolerio kursą, tačiau doleriui stiprėjant toliau vis labiau nepatenkinti bus amerikiečių verslininkai, kurie patiria eksporto operacijų pelningumo mažėjimą“, – teigė G. Nausėda.

Jei energetiniai ištekliai imtų brangti…

Pasak SEB analitiko, Lietuvos vidaus rinkos būklė nėra tokia jau nepriekaištingai tvirta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Nors vartotojų pasitikėjimo indeksai Lietuvoje pakilo iki senokai neregėtų aukštumų, šį optimizmą, be kita ko, lėmė energetinių išteklių pigimas, atlaisvinęs namų ūkių pajamas kitoms prekėms pirkti arba tiesiog taupyti.
„Jeigu degalai ir kiti energetiniai ištekliai vėl imtų brangti dėl didėjančių pasaulinių naftos kainų ar euro silpnėjimo dolerio atžvilgiu, vartotojų nuotaikos vėl suprastėtų“, – teigė ekonomistas.
Be to, 2015 m. sausio–vasario mažmeninės prekybos duomenų analizė rodo, kad daugelio prekių apyvartos metinis augimo tempas sulėtėjo. Tiesa, apčiuopiamos įtakos šiam reiškiniui turėjo žmonių pratinimasis prie naujos valiutos.

Kiti palaikymo šaltiniai

Anot G. Nausėdos, tvariausias vartotojų pasitikėjimo palaikymo šaltinis – vidutinio darbo užmokesčio augimas ir nedarbo lygio mažėjimas.
SEB ekonomistai prognozuoja, kad 2015 m. ir 2016 m. vidutinis darbo užmokestis ūgtelės šiek tiek mažiau nei 2014 m. – atitinkamai 4,2 proc. ir 4,8 proc. Kita vertus, dėl prognozuojamos šiųmetės defliacijos realusis darbo užmokestis turėtų išaugti daugiau nei nominalusis – tai artimiausiais metais augintų gyventojų perkamąją galią ir vartojimą.

One Reply to “SEB: silpstantis euras naudingas Lietuvai”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    pernai gegužės mėn. minimali alga buvo 300 eurų,arba 420$. Šiandien 300 eurų =300 $.Laimėjo tik tie,kas turėjo $ sąskaitas.Kas už eurus perka $ tiems ragai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto