Sedoje atidaryta Kasdienybės meno galerija

Praėjusį penktadienį prie senojo Sedos malūno susirinko kaip niekad daug žmonių – ir sediškių, ir miesto svečių. Gintauto GRIŠKĖNO nuotr.

Sedoje, buvusiame Aleksandro Plechavičiaus vandens malūne, savaitgalį atidaryta Kasdienybės meno galerija. Savo darbus jai pateikė ir atidarymo metu prisistatė 28 Sedos krašto kūrėjai.
Šios idėjos autorė Genoveita Gricienė „Santarvei“ sakė, kad dabartinis malūno savininkas Darius Lauraitis itin geranoriškai priėmė siūlymą atnaujintame malūne įrengti meno galeriją, kurioje būtų ne tik pristatomas tradicinis menas, bet ir parodyta, kaip išmoningai sediškiai moka papuošti savo gyvenimo kasdienybę – namų aplinką, buitį.
Renovuotas malūno pastatas pora metų stovėjo tuščias, o penktadienį prie jo būriavosi kaip niekad daug žmonių.
Bet apie viską – nuo pradžių. Ir tegul pasakoja pati Genoveita.

– Matyt, Dievas apšvietė protą – važiuodama pro malūną pagalvojau, kad Sedoje reikia meno galerijos. Paskambinau ponui Dariui. Jis net nesuabejojęs iš karto pasakė: „Padirbinsiu jums raktą ir darykit, ką tik norite“.
Raktą gavau labai greitai.
Prisipažinsiu, niekada nebūčiau drįsusi imtis tokio sumanymo, jei ne mūsų Trečiojo amžiaus universiteto žmonės. Net neabejojau, kad jie sutiks, kad jiems bus įdomu, kad jie dalysis atsakomybe. Tuo labiau kad nemažai jų patys yra menininkai ir galės išstatyti savo darbus.
Taip ir buvo. Darbavomės išsijuosę. Pirmiausia reikėjo išvėdinti, išdžiovinti, prinešti žolynų, kad jų aromatas pakeistų seniai nenaudoto būsto kvapus.

Rimos Silkauskienės tapybos darbai ir Vilmos Majauskienės mezginiai. Gintauto GRIŠKĖNO nuotr.

Nustebino nuoširdi vyrų pagalba, kabinant paveikslus. Kiek išgalėdamas triūsė Algis Mockus, po darbo dienos, kad ir nuvargęs, prisidėdavo Petras Sakalauskas. Pasisekė, kad Joninės – trečia poilsio diena iš eilės. Prikibus Aldui Bružui, labai daug tą dieną padarėme. Sienose – spalvoti akmenys, vietomis baltai tinkuota, nėra lengva iškabinti paveikslus ar šalikus, mezginius, kad gerai žiūrėtųsi. O kur dar smulkūs aksesuarai…
Iš visos širdies džiaugiuosi parodos atidaryme eksponuojamais meno darbais ir jų autoriais. Apie kiekvieną noriu nors kelis žodžius pasakyti.
Tautodailininkė Vilija Juočytė Sedai nukrito kaip dovana. Ji tapo mokytoja bent kelioms moterims, savyje atpažinusioms gebėjimą kurti. Vilijos arkliukas – šilkas ir vilna. Tapyba, vėlimas. Būtent ji kažkada pasakė: „Kuriu kasdienybės meną“. Ir tikrai, patikėkite, Vilijos nuveltos šlepetės nėra šiaip sau šlepetės ir pirštinės nėra tik pirštinės…
Savo darbus galerijoje eksponuoja jos mokinės: visa galva į kūrybą pasinešusi Marytė Mineikienė, jau gerai amatą įvaldžiusi Birutė Šopienė, bandančios sekti ir kurti Joana Ruškienė, Irena Strakšienė, Janina Končienė, Zina Januškevičienė.
Galerijoje darbus išstatė ir jau gerai žinoma tapytoja Vaida Blistrubienė, pradedanti tapytoja Rima Silkauskienė (beje, kad ji pradėjo tapyti, sužinojau iš „Santarvės“ laikraščio).
Iš popieriaus karpytus rūbus demonstruoja Genovaitė Kesminienė. Mašina megztus darbus – plačiai žinoma mezgėja Vilma Majauskienė, mezgimą rankomis – Ramutė Januševičienė. Nertus aksesuarus pristatė Inga Pačerinskienė ir Vilma Neliubšienė. Gražiai parodą papildė Indrės Lileikienės ir Dovielės Bružaitės dekupažo darbeliai. Rasa Janušienė atnešė savo darytus papuošalus, siūtas rankines.
Be galo daug kruopštumo ir kantrybės reikalaujantis menas – siuvinėjimas kryželiu. Siuvinėtus paveikslus pristatė Oksana Mockienė, B. Šopienė, I. Strakšienė.

Genoveita Gricienė ir sediškiai meno kūrėjai padėkojo Dariui Lauraičiui – malūno savininkas ne tik leido jame įkurti Kasdienybės meno galeriją, bet ir įsipareigojo mokėti eksploatacines išlaidas. Gintauto GRIŠKĖNO nuotr.

Prie kasdienybės meno pridėjome ir skanius valgyti bei gražius pažiūrėti Laimos Mažrimienės tortus, Linos Anickienės skruzdėlynus, Vilmos Ročienės įvairiausių rūšių arbatžoles pačios siūtuose maišeliuose ir Gintauto Šmaižio spaustą vyną.
Žmonių atėjo labai daug, daugiau, nei galėjome tikėtis.
Vakaras neprailgo Saksofonais grojo broliukai Tomas ir Grantas Kleinauskiai. Dalis kasdienybės meno buvo pasigardžiuojant suvalgyta malūno terasoje surengtame furšete.
Kasdienybės meno galerijoje bus organizuojamos ir pavienių menininkų parodos, taip pat numatoma prekiauti meno dirbiniais, arbata bei pyragais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto