Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje – „Atminties kelias“

Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Beveik 200 šalies bendrojo lavinimo mokyklų ir švietimo įstaigų, pakviestų Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos, prisimindamos per holokaustą sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“. Prie šios akcijos prisijungė ir Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos bendruomenė.

Apie sediškių mokinių ir mokytojų nuveiktus darbus pasakoja gimnazijos direktorė Genoveita Gricienė.
Paminėjimui pradėjome ruoštis anksčiau – skatinome mokinius paklausinėti vyresnio amžiaus žmonių apie Sedoje gyvenusius žydus (apie žymesnius ar mažiau žinomus žmones, jų vardus, profesijas, vietą, kurioje gyveno ir, žinoma, tų žmonių likimus).
Iš anksto paprašėme mokinius pasirinkti lauko akmenų, ant kurių būtų galima užrašyti mieste gyvenusių žydų vardus, pavardes.
 Į paminėjimo vietą – žydų kapines – keliavome pėsčiomis, pradinių klasių mokiniai žingsniavo tik prie buvusios žydų sinagogos.

Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Išeinant ant mokyklos laiptų apie žydų bendruomenę Sedoje kalbėjo istorijos mokytoja Regina Montrimienė, vasaros stovyklos-ekspedicijos dalyviai Albertas Inta ir Monika Mažonaitė pasidalijo sediškių prisiminimais apie žydų bendrystę, jų geranorišką ir kasdienę pagalbą lietuviams. Seda garsėjo žydų prekybininkais, žymiu gydytoju Samueliu Sauchata….
Tiek prie žydų sinagogos, tiek kapinėse menamoje bendro kapo vietoje buvo dedami akmenėliai. Didelė jų dalis buvo su vardais ar pavardėmis, papuošti vaikų piešiniais. Iš visos širdies, su rūpesčiu dėl praeities, dėl tragiškos žydų tautos likimo vaikai ir mokytojai  išdėliojo broliško kapo kontūrus.
Genoveita GRICIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto