Seimas ėmėsi planuoti, kaip gyvensime kitąmet

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Ketvirtadienį Seime prasidėjo pirmasis ateinančių metų šalies biudžeto projekto svarstymas. Politikai pirminį biudžeto projektą siūlė didinti per 2 mlrd. litų.


„Pinigų visiems neužtenka“

Šį spalio 22 d. Seimui pateiktą dokumentą jau apsvarstė Seimo komitetai. Ketvirtadienį komitetų pirmininkai ketina pateikti savo išvadas.
Pirmasis išvadą apie biudžetą pristatęs pagrindinio, Seimo Ekonomikos ir biudžeto komiteto, pirmininkas Bronius Bradauskas sakė, kad sulaukta pasiūlymų padidinti išlaidas 2 mlrd. 93 mln. litų.
„Aišku, tai yra didelė suma, ir Biudžeto komitetas, be abejo, negalėjo pritarti visiems siūlymams. Ką padarysi… Pinigų visiems neužtenka“, – sakė B. Bradauskas.
Anot jo, Vyriausybei buvo pasiūlyta svarstyti 79 mln. litų asignavimus. Biudžeto projekte kultūros ir meno darbuotojams siūloma padidinti atlyginimus nuo liepos 1 d. ir tam surasti 25 mln. litų. Apie 10 mln. litų siūloma padidinti finansavimą Policijos departamentui. Seimo Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkas išskyrė kaimo klausimą, kur siūloma papildomai 11 mln. litų padidinti asignavimus tiesioginėms išmokoms, kurių šiuo metu neužtenka, 33 mln. litų – melioracijai. Komitetas pagal galimybes pasiūlė svarstyti aplinkos apsaugai padidinti asignavimus 231 mln. litų, viešajai tvarkai – 158 mln. litų, socialinei apsaugai – 33 mln. litų, sveikatos apsaugai – 312 mln. litų, švietimui, kultūrai, sportui – 78 mln. litų.
„Taigi yra daug tokių siūlymų, kuriuos, manau, Vyriausybė išnagrinės ir priims pagal galimybes, atrinks pačius opiausius projektus, kuriuos reikia finansuoti“, – dėstė Seimo narys.


Vyriausybei siūlo peržiūrėti asignavimus

B. Bradauskas kalbėjo apie galimybes finansuoti per krizę sumažintas pensijas. Komitetas taip pat savivaldybėms pasiūlė didinti metinį grynąjį savivaldybės skolos limitą nuo 10 iki 15 proc. 
Politikas priminė, kad į 2014 m. biudžetą siekiama įnešti įtampos, tačiau B. Bradauskas priminė Konstitucinio Teismo sprendimą, kuriuo įpareigojama anksčiau pradėti grąžinti pensijas ir pakelti algas kultūros darbuotojams, bibliotekininkams, vidaus reikalų tarnybai, socialinei apsaugai, kur yra patys mažiausi atlyginimai.
„Deja, dėl šio sprendimo kai kurias priemones turime atidėti, bet jų nesiūlome atidėti kažkur į labai gilų krepšį, o esant galimybei (…), viršplaninėms pajamoms, pradėti spręsti ir šitas problemas. Taigi biudžetas visada dažniausiai yra orientuotas į socialines išlaidas. Visoms sritims yra padidėjęs finansavimas ir pagal išgales siūlome Vyriausybei peržiūrėti asignavimus“, – siūlė parlamentaras.


Numatomos 800 mln. litų didesnės išlaidos

Komitetai, frakcijos ir pavieniai Seimo nariai visose valstybės biudžeto projekto svarstymo stadijose gali siūlyti didinti projekte numatytas išlaidas tik nurodydami šių išlaidų finansavimo šaltinius.
Kaip numato Seimo statutas, iki lapkričio 25 dienos valstybės biudžeto projektas turi būti apsvarstytas Seimo posėdyje.
Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo valstybės biudžeto projekto pirmojo svarstymo skiriamas antrasis svarstymas, jo metu Vyriausybė pateikia pagal gautus pasiūlymus ir pastabas pataisytą projektą.
Po diskusijos balsuojama dėl įstatymo, patvirtinančio valstybės biudžetą, priėmimo paskyrimo viename iš artimiausių Seimo posėdžių.
Pagal Konstituciją, jeigu valstybės biudžetas laiku nepatvirtinamas, jo išlaidos biudžetinių metų pradžioje kiekvieną mėnesį negali viršyti praėjusių metų valstybės biudžeto 1/12 išlaidų.
Biudžetiniais metais Seimas gali pakeisti biudžetą. Jis keičiamas pagal tą pačią tvarką, pagal kurią sudaromas, priimamas ir patvirtinamas.
Seimo pritartame kitų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte numatomos 800 mln. litų didesnės išlaidos nei šiais metais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto