Seimas linksta riboti atsiskaitymus grynaisiais

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas linksta pritarti atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimui.

Tikisi suvaldyti „šešėlį“

Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė Atsiskaitymų grynais pinigais ribojimo įstatymo projektui ir lydinčių teisės aktų pataisoms. Už balsavo 56 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 44 parlamentarai.
„Mes pasirinkome gerą variantą, tai bus gera priemonė suvaldyti „šešėlį“, kurį stebime ir mes, ir teisėsaugos institucijos – didelės grynųjų pinigų apyvartos matomos, pavyzdžiui, maisto produktų, medienos, naudotų automobilių prekyboje, vykdant nekilnojamojo turto operacijas“, – Seime vardijo finansų ministras Rimantas Šadžius.

Apribojimai atsiskaitymams

Atsiskaityti grynųjų pinigų sumomis, viršijančiomis 3 tūkst. eurų, būtų draudžiama, kai bent viena tarpusavyje atsiskaitanti šalis yra juridinis asmuo arba fizinis asmuo, besiverčiantis komercine veikla. Jei sandoryje dalyvauja du fiziniai asmenys, atsiskaityti grynaisiais būtų galima iki 5 tūkst. eurų sumos.
Apribojimai atsiskaitymams ar kitiems mokėjimams būtų taikomi nepriklausomai nuo to, keliomis operacijomis atsiskaitoma pagal sandorį, t. y. nebūtų galima atsiskaityti pagal tą patį sandorį grynaisiais pinigais keliais tarpiniais mokėjimais, kaskart neviršijant 3 tūkst. eurų, arba 5 tūkst. eurų ribos, jeigu bendra sandorio suma viršys įstatymu nustatytas minėtas ribas.

Kada apribojimas nebūtų taikomas

Apribojimas nebūtų taikomas, atsiskaitant ar atliekant kitus mokėjimus grynaisiais per banką, valiutos keityklose ar įnešant grynuosius pinigus į bankomatus.
Taip pat jis nebūtų taikomas tais atvejais, kai atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai tarp asmenų negrynaisiais pinigais, negali įvykti dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, atsiskaitymų ir mokėjimų vietoje šių paslaugų teikėjai jų neteikia laikinai, teikia tik poilsio dienomis. Tačiau apie tai nustatyta tvarka bus būtina informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją.

Svarstys gegužę

Atsiskaitymų grynaisiais ribojimo klausimas gegužės 14 d. į Seimą dar sugrįš galutiniam svarstymui, o jei teisės aktams bus pritarta, jie įsigaliotų 2015 m. liepos 1 d.
Atsiskaitymų grynaisiais ribojimo praktika yra taikoma Latvijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Danijoje Slovakijoje, Italijoje ir kitose šalyse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto