Seimas pritarė Konstitucijos pataisai dėl šeimos sąvokos

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas po pirmojo svarstymo pritarė Konstitucijos 38 straipsnio papildymo projektui, kuriuo iniciatoriai siekia pripažinti neatsiejamą ir neginčijamą santuokos ir šeimos ryšį įtvirtinant, kad šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką.
Be to, siūloma nustatyti, kad šeima taip pat kyla iš tėvystės ir motinystės.

Diskriminacijos bus daugiau?

Antradienį už tai numatančią Konstitucijos pataisą balsavo 74 Seimo nariai, prieš buvo 19, susilaikė 20 parlamentarų.
Seimo narė liberalė Dalia Kuodytė pasiūlė Seimo Pirmininkei Loretai Graužinienei kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją prašant išsiaiškinti, ar tie Seimo nariai, kurie sulaužė santuokos sakramentą, neturi nusišalinti nuo šios Konstitucijos pataisos svarstymo.
„Galvoju, kad ironija čia ne vietoje. Šia ironija įžeidėte mane ir daugelį Seimo narių“, – taip į tokį siūlymą reagavo L. Graužinienė.
D. Kuodytės nuomone, Seimas tik imituoja sąlygų šeimoms gerinimą ir atvirai tyčiojasi iš žmonių, iš naujo bandydamas susiaurinti šeimos sąvoką Konstitucijoje tiesiogiai susiejant ją su santuoka.
„Iniciatyvos dirbtinai siaurinti šeimos sąvoką veda tik į tai, kad kartu gyvenantys žmonės, šeimos, neįteisinusios savo santykių, bus dar labiau diskriminuojamos. Pavyzdžiui, ir dabar artimųjų ligos atveju kartu realiai gyvenantys žmonės neturi esminių teisių. Tą spragą reikia užpildyti“, – teigia D. Kuodytė.

Balsuos prieš

Pasak parlamentarės, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija Seime balsuos prieš siūlomas Konstitucijos 38 straipsnio pataisas, įtvirtinančias šeimą per santuoką.
„Įžūlu, kad dalis Seimo narių šeimos sąvoką, o kartu ir visus Lietuvos žmones bando „sukišti“ į savo riboto supratimo rėmus. Valdžiai kištis į žmonių asmeninį gyvenimą ir lipti jiems ant galvos tampa prasto skonio tradicija. Kodėl Seimo nariai, rodantys apsimestinį susirūpinimą šeima, nuo pat 2006 metų nepriima naujo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo? Kodėl vaikai, kurie žudosi, negali gauti psichologinės pagalbos? Kodėl šeimos, ypač socialinės rizikos šeimos, iki šiol negauna pakankamos paramos? Sąrašas nepadarytų darbų ilgas. Čia reikia nukreipti jėgas vietoj to, kad dešimtmečius ir toliau tuščiai ginčytumės dėl paprasto ir aiškaus šeimos apibrėžimo“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė D. Kuodytė.
Kritiškai vertindamas Konstitucijos pataisą Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas svarstė, kas atsitiks su vaikais, kurie gyvena šeimynose, kas atsitiks su tais asmenimis, kurie šiandien gyvena kartu, bet nesudarę santuokos, kurie gyvena antroje, trečioje santuokoje? „Kiek jie tu šeimų – dvi, tris?“, – klausė jis.
Nepalaikyti ir nekaitalioti Konstitucijos, kuri yra labai gera Lietuvoje, kvietė ir Seimo narys Linas Balsys.

Santuoka yra įsipareigojimas

Tuo tarpu Seimo narys „tvarkietis“ Petras Gražulis ragino palaikyti Konstitucijos pataisą „vardan mūsų ir mūsų vaikų“. Jo nuomone, viskas būtų buvę gerai, jeigu ne Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl šeimos sąvokos.
„Jeigu pritartume tokiai Konstitucijos nuostatai, tai greitai šeima laikysime žmogų ir gyvūną, jeigu yra emocinis ryšys. Siekiama vienintelio dalyko – kaip nors įteisinti homoseksualų santuoką ir įvaikinimą“, – mano politikas.
Seimo narės Rimos Baškienės nuomone, „santuoka yra įsipareigojimas, mes siekiame atsakingos visuomenės, nebijančios prisiimti įsipareigojimą“.
„Jeigu siekiame atsakingos visuomenės, mes privalome balsuoti už Konstitucijos pataisą“, – sakė R. Baškienė.

Priimta po beveik trejų metų

Dar 2013 m. lapkričio 15 d. per šimtą Seimo narių iš įvairių frakcijų užregistravo Konstitucijos 38 straipsnio pataisą, kuria siūloma apibrėžti, kad šeima kyla iš vyro ir moters santuokos, tėvystės ir motinystės.
Šiuo metu Konstitucijos 38 straipsnis skelbia, kad „šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“, „valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę“, „santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“, „sutuoktinių teisės šeimoje lygios“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto