Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritarė parlamentaro Liutauro Kazlavicko inicijuotam nutarimo projektui, kuriuo siūloma Vyriausybei užtikrinti, kad visose šalies mokyklose nuolatos veiktų bent viena patyčių ir smurto prevencijos programa.
Programas taiko tik kas antra šalies mokykla
Sprendimas priimtas įvertinus faktą, kad vaiko teisė mokytis savitarpio pagarba grįstoje, psichologiškai, dvasiškai ir fiziškai saugioje aplinkoje šiuo metu nėra pakankamai įgyvendinama – net du iš trijų Lietuvos mokinių susiduria su patyčiomis, o įvairias, skirtingoms vaikų amžiaus grupėms pritaikytas prevencines programas, efektyviai sprendžiančias patyčių, smurto ir agresijos problemas, taiko tik kas antra šalies mokykla.
„Džiaugiuosi, kad atsiranda vis platesnis sutarimas, jog valstybė privalo užtikrinti, kad beveik pusė milijono vaikų augtų draugiškoje ir sveikoje aplinkoje, kurioje neturėtų likti vietos patyčioms ir nepagarbai. Tai yra geriausia investicija į mūsų šalies ateitį, nes kitokioje nei dabartinėje atmosferoje besimokiusi karta galėtų kurti ir kitokią visuomenę bei tarpusavio santykių kultūrą“, – teigia nutarimo iniciatorius TS-LKD frakcijos narys L. Kazlavickas.
Turėtų būti priimtas pavasarį vyksiančioje sesijoje
Parlamentaras pabrėžia, kad toks uždavinys yra rimtas iššūkis mūsų bendrojo ugdymo mokykloms, nes pokyčiai, tikėtina, nebus labai greiti ir pareikalaus nuoseklaus darbo. „Tačiau šie pokyčiai yra labai realūs, nes jau šiandien šalyje turime sėkmingai veikiančių ir pasaulyje pripažintų prevencinių programų, kurios sprendžia patyčių, smurto ir agresijos problemas, tad tereikia sudaryti sąlygas toms gerosioms praktikoms skleistis visose šalies mokyklose“, – sako parlamentaras.
Nutarimo projektu Vyriausybei taip pat rekomenduojama ateinančių metų valstybės biudžete numatyti reikiamą finansavimą, kad minėtos prevencijos programos galėtų sklandžiai ir nepertraukiamai veikti visoje Lietuvoje. Taip pat siūloma Švietimo ir mokslo ministerijai į mokyklų vadovų atestacijos tvarką reglamentuojančius teisės aktus įtraukti jų vadovaujamų įstaigų emocinės aplinkos vertinimo rodiklį. Be to, ministerija raginama ieškoti priemonių toliau stiprinti klasės auklėtojo, kaip svarbaus mokinio ugdymo proceso dalyvio, statusą ir plėtoti jo funkcijas.
Galutinis sprendimas dėl vaikų teisės į saugią aplinką ugdymo įstaigose turėtų būti priimtas dar šį pavasarį vyksiančioje Seimo sesijoje.
įdomus filmukas apie Lietuvos ateitį youtu.be/_qBBy4rUcZI