Seimas vienbalsiai pritarė pensijų kompensavimo tvarkai

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka pritarė Vyriausybės parengtam per krizę sumažintų pensijų kompensavimo mechanizmui.

Pritarta vienbalsiai

Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo projektui pritarė 88 Seimo nariai, balsavusiųjų prieš ar susilaikiusiųjų nebuvo.
Nors parlamentarų balsavimas buvo išskirtinai vieningas, diskusijų Seime nepritrūko. Svarstant klausimą dėl esminės idėjos – didinti pensijas ar jas kompensuoti – susipriešino opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius ir valdančiųjų vadovas, Premjeras Algirdas Butkevičius.

Kompensavimas – teismo įtvirtintas prioritetas

A. Kubilius kartojo konservatorių poziciją, esą „Sodros“ lėšos privalo būti naudojamos tik pensijų didinimui, tuo metu Premjeras oponavo, kad pensijų kompensavimas yra Konstitucinio Teismo (KT) įtvirtintas prioritetas.
„Turime kalbėti labai aiškiai ir tiesiai: tai, ką jūs pasiūlėte dabar, nepasiūlydami viso paketo, iš tikrųjų reikėtų sąžiningai vadinti kompensacine apgaule, nes Jūs nieko nekalbate apie pensijų didinimą. Atsigaunant ekonomikai ir atlyginimams (per šiuos metus atlyginimai vidutiniškai augs 5 proc.,), jūsų patvirtintame „Sodros“ biudžete numatant 3 metų prognozes labai aiškiai įrašyta ir šiandien patvirtinta: pensijos iki 2016 m. nebus didinamos. Tuo tarpu vietoje pensijų didinimo Jūs pradedate kalbėti apie kompensacijas. Kompensacijos taip pat yra svarbios, bet jos turi būti dedamos ant didinamų pensijų, nes tai, kas turėtų būti skirta pensijų didinimui, jūs pavadinate kompensavimu. Jūs žaidžiate ne visai sąžiningus žaidimus“, – į valdančiuosius kreipėsi A. Kubilius.
Opozicijos lyderis siūlė Seimui Vyriausybės pareikalauti aiškaus plano dėl pensijų didinimo ir kitų kompensacijų vykdymo.

Pasirinko kompensavimo prioritetą

Savo ruožtu Ministras Pirmininkas A. Butkevičiaus aiškino, kad „Sodros“ viršplaninės pajamos, šiuo metu sudarančios daugiau nei 90 mln. litų, gali būti nukreiptos dviem kryptimis: arba beveik 13 mlrd. litų sudarančiam „Sodros“ deficitui mažinti, arba kitiems finansiniams įsipareigojimams, kuriuos pripažino KT, dengti. Tačiau tai, pasak Premjero, yra tokia pati skola.
„Šita Vyriausybė ir dauguma pasirinko kompensavimo prioritetą, nes mus tam įpareigojo KT. (…) Šita Vyriausybė ir Seimo dauguma pati, be jūsų pagalbos, ir kompensuos, ir padidins pensijas, bet tribūnoje kalbėkime atsakingiau, jauskime atsakomybę prieš žmones, bet nekalbėkime apie tai, kas mūsų tikrai nenuteikia geram valstybės valdymui“, – opozicijos lyderiui atsakė Premjeras.

Išmokės per tris laikotarpius

Išmokėti kompensacijas už per krizę sumažintas pensijas ir tokiu būdu įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą ketinama iki 2016 metų. Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui prireiks apie 460 mln. litų.
Kompensavimas bus paskirstytas į tris laikotarpius: nuo 2014 metų ketvirtojo ketvirčio bus išmokėta 20 proc. sumos, o 2015 ir 2016 m. bus kompensuota po 40 proc. nepriemokos. 2015 ir 2016 m. kompensacijas siūloma mokėti kas ketvirtį, išmokant pinigus paskutinį ketvirčio mėnesį.
Siūloma nustatyti išimtis tais atvejais, kai sumažintų pensijų nepriemokos nesiekia 100 litų. Tokiu atveju visa suma būtų išmokama šių metų pabaigoje.
„Taip pat siūloma netaikyti bendros taisyklės tuo atveju, jei išmokėjus kurią nors procentinę dalį, nepriemokos likučio procentinė dalis neviršija 100 litų. Tokiu atveju ir likutis po 10 proc. neskaidomas ir nustatyto procentinio dydžio išmokamas atitinkamų metų pirmojo ketvirčio paskutinįjį mėnesį“, – yra aiškinusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Bus kompensuojama iš „Sodros“ viršplaninių lėšų

Per krizę sumažintos pensijos šiemet bus kompensuojamos iš „Sodros“ viršplaninių lėšų, tam numatyta 90 mln. litų. Tuo metu 2015 ir 2016 m. pensijų kompensavimui iš valstybės į „Sodros“ biudžetą bus atlikti tiksliniai asignavimai.
Pensijų kompensacijas gaus apie 350 tūkst. senatvės pensininkų, o bendras kompensacijų gavėjų skaičius sieks 840 tūkst.
Mažiausia kompensacija sudarys apie 100 litų. Pensijų nepriemokos bus išmokamos įprastu gavėjams būdu: pervedant į sąskaitą, pristatant į namus ar kitu pasirinktu būdu. Papildomų prašymų pinigų gavėjams rašyti nereikės, visi reikalingi duomenys bus surinkti iš „Sodros“ duomenų bazių, išskyrus atvejus, kai pensijos mokėjimas yra nutrauktas.
Vyriausybės siūlymu galimybė paveldėti kompensaciją nenumatyta.
Pensijos dėl ekonominės krizės praėjusios kadencijos Seimo sprendimu buvo sumažintos 2010–2011 metais.

2 Atsakymai į “Seimas vienbalsiai pritarė pensijų kompensavimo tvarkai”

  1. sefas parašė:

    man labai idomu nuo kada seimo lovy tik 88 parsai guli…… kazi kada cia tuos etatus sumazino? o gal kaip ir priklauso- kiaule paaugo ir po peiliu iskeliavo…

  2. vaje parašė:

    O kur jie, suskiai, dings? Jeigu neprabalsuos uz pensiju grazinima, kas juos rinks kitai kadencijai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto