Seime – pirmas žingsnis PVM lengvatos link

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui, kad lengvatinis 5 procentų PVM tarifas būtų taikomas būtiniems maisto produktams – šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežioms tvenkiniuose išaugintoms žuvims.

Būtų taikomas pagrindiniam krepšeliui

Ketvirtadienį už tokią Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą balsavo 69 Seimo nariai, prieš buvo 8, susilaikė 5 parlamentarai. Šį klausimą toliau svarstys Seimo komitetai, į Seimo plenarinių posėdžių salę jis turėtų sugrįžti gegužės 3 d.
Konservatorius Kęstutis Masiulis tokį žingsnį pavadino „juodu populizmu“.
Liberalas Kęstutis Glaveckas pasiūlė paprašyti Vyriausybės išvados šiuo klausimu. „Nepaisant to, kad rinkimų laikotarpis, taip su viešais finansais negalima elgtis“, – piktinosi parlamentaras.
Seimo narys socialdemokratas Artūras Skardžius tvirtino, kad PVM lengvatos yra numatytos valdančiųjų programoje, ir tai nėra populizmas.
Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą Seimui ketvirtadienį pateikė ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė.
Pagal jos pateiktą projektą, „lengvatinis 5 procentų PVM tarifas taikomas pagrindiniam būtiniausių maisto produktų krepšeliui, kuris sudaromas Finansų ministerijos nustatyta tvarka“.
Po pateikimo šį projektą parėmė 62 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 5 parlamentarai.

Maisto produktų kainos bado akis

„Darbietis“ Kęstutis Daukšys siūlė įteisinti, kad „lengvatinis 5 procentų PVM tarifas taikomas būtiniausiems maisto produktams, kaip jie apibrėžti Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatyme“. Pagal šį įstatymą, „būtiniausi maisto produktai – 12 pavadinimų maisto produktų sąrašas, kurį sudaro: duona, miltai, makaronai, kruopos, pienas, kefyras, sviestas, šviežia mėsa, šviežia žuvis, aliejus, daržovės ir vaisiai, cukrus“.
Dėl šio projekto padaryta pertrauka iki kito posėdžio. Pertraukos paprašė opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.
„Šis įstatymo projektas palengvintų žmonių gyvenimą ir padėtų sutaupyti. Pripažinkime, didelės Lietuvos gyventojų dalies atlyginimai nedideli, o maisto produktų kainos tiesiog bado akis. Dažnam sunkiai gyvenančiam žmogui tenka rinktis – nusipirkti maisto ar vaistus, o kartais ir vienam, ir kitam pinigų neužtenka. Sumažinus PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams, mūsų tautiečiai tikrai turėtų pajusti palengvėjimą“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas K. Daukšys.

PVM tarifas – vienas aukščiausių Europoje.

Parlamentaras akcentuoja, kad Darbo partijos frakcijos siūlomos įstatymo pataisos ypač pagelbėtų labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms: pensininkams, daugiavaikėms šeimoms, mažiausių atlyginimų gavėjams.
Pasak politiko, sumažinus kainas būtiniausiam maisto produktų krepšeliui, žmonėms nebereikėtų taupyti maisto sąskaita ar važiuoti apsipirkinėti į Lenkiją.
„Dėl mažesnių kainų dažnas lietuvis važiuoja apsipirkti į Lenkiją ir ten išleidžia tėvynėje uždirbtus pinigus. Tačiau nėra ko stebėtis, kai Lietuvoje taikomas PVM tarifas yra vienas aukščiausių Europoje. Tad Lietuvoje būtiniausiems maisto produktams pritaikius 5 proc. PVM tarifą keltume ne kitos šalies, o savo valstybės ekonomiką“, – sako K. Daukšys.
K. Daukšys taip pat pažymi, kad Vyriausybė turi skirti ypatingą dėmesį, kad, sumažinus PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams, maisto produktų kainomis nepiktnaudžiautų prekybos centrai ir maisto produktų gamintojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto