Penktadienį Mažeikių bendruomenės centre vyko seminaras „Neįgalumo lygio vertinimo kriterijai“, kurio metu specialistai pateikė nemažai naudingos informacijos, atsakinėjo į susirinkusių mažeikiškių klausimus. Tiesa, ne visi gautais atsakymais buvo patenkinti.
Nesulaukė tinkamų atsakymų
Minėtas seminaras jau trečiasis vykdant projektą „Kartu mes galime daugiau“. Jo sumanytojų nuomone, kiekvienas seminaras padeda žmonėms suvokti dabartinę aplinką ir įstatymų pasikeitimus.
„Savo centro nariams ir kitiems žmonėms, turintiems artimųjų su negalia, ne visada pavyksta viską laiku sužinoti. Kai kurios naujovės nustatant neįgalumo lygį pribloškė savo nelogiškumu, bet įstatymai yra įstatymai ir nelabai mes, eiliniai žmonės, ką galime pakeisti. Todėl tikėjomės, kad seminaro svečiai padės išsiaiškinti opiausias problemas ir bendromis jėgomis rasti jų sprendimo būdus“, – „Santarvei“ seminaro tikslus apibūdino viena iš jo iniciatorių Mažeikių bendruomenės centro direktorė Audronė Šimkuvienė.
Jos teigimu, tėvai, auginantys vaikus su negalia, turėjo ir daugiau klausimų, į kuriuos svečiai nesugebėjo kvalifikuotai atsakyti.
„Kur buvo elementarūs klausimai, jie atsakė gana išsamiai, bet išgirdę sudėtingesnius, nurodydavo kreiptis į aukštesnes instancijas, neva jie esą tik įsakymų vykdytojai“, – sakė A. Šimkuvienė.
Kilo diskusijų
Viena iš daugiausiai diskusijų sukėlusių naujovių – kad tėvai privalės įvertinti savo vaiko su negalia esamą sveikatos būklę.
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Plungės teritorinio skyriaus vedėjas Vladimiras Ivanovas kartu su svečiais iš sostinės susirinkusiuosius informavo apie nuo šių metų birželio 1-osios įsigaliojusius pakeitimus dėl vaikų neįgalumo nustatymo tvarkos.
Nuo šiol vertinimas apims ne tik medicininę diagnozę, bet ir socialinius neįgaliojo gebėjimus. Dabar jo socialinės būties vertinimą turės atlikti ir patys tėvai. Jie privalo atvykti į NDNT, nes nuo 4 iki 18 metų amžiaus vaikams privaloma pildyti klausimyną ir jį pasirašyti. Seminare dalyvavusių mažeikiškių nuomone, tai yra neteisinga.
„Kaip gali tėvai įvertinti savo vaiko būklę? Juk yra nemažai specialistų psichologų, kurie tai gali padaryti objektyviau. Sunku įsivaizduoti, koks tėvas galėtų rašyti apie savo vaiką neigiamus dalykus, tai yra tai, ko jis nesugeba padaryti. Juk kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas, kad ir su negalia, būtų kuo sveikesnis“, – kalbėdamasi su „Santarve“ keistais įstatymų pokyčiais stebėjosi A. Šimkuvienė.