Senasis geležinkeliečių pastatas atgyja naujam gyvenimui

Vienas seniausių pastatų mieste prikeliamas naujam gyvenimui. Autoriaus nuotr.

Stoties gatvėje esantis namas, ilgus metus įvardijamas kaip pastatas vaiduoklis, prikeliamas naujam gyvenimui. Tai vienas seniausių ir, pasak muziejininkų, savo laiku buvęs vienas gražiausių pastatų mūsų mieste.

Turi architektūrinę vertę

Pailgas stačiakampio formos dviejų aukštų raudonų plytų mūro pastatas, kuris Stoties gatvėje buvo pastatytas 1909 metais, tuo metu buvo vienas gražiausių mūrinių pastatų mieste. Jį savo būstine 1919 metais buvo pasirinkęs bolševikų karinis revoliucinis komitetas, apie tai bylojo sovietmečiu prie šio pastato pritvirtinta memorialinė lenta.
1992 metais rajono paveldo komisija pateikė siūlymą šį pastatą įtraukti į Valstybinį architektūrinių paminklų sąrašą, 2003 metais jis buvo įrašytas į Lietuvos Respublikos Kultūros paveldo objektų registrą kaip turintis architektūrinę vertę.
„Tai buvo vienas gražiausių mūrinių pastatų mūsų mieste, jame gyveno geležinkeliečiai. Dar ir dabar jame išlikęs puošnus fasadas, kurio praeivis nemato, nes jis šiuo metu yra matomas nuo sandėliukų pusės. Tai neturėtų stebinti – kai namas buvo statomas, vietoje sandėlių buvo miškas, todėl ir gražiausia jo dalis buvo atgręžta ne į geležinkelį“, – sakė mažeikiškis muziejininkas Vytautas Ramanauskas.

Darbai įsivažiavo

Iki 2000 metų pastatas priklausė AB „Lietuvos geležinkeliai“, tais pačiais metais jis buvo parduotas privačiam asmeniui. Ilgą laiką šis pastatas buvo vadinamas vienu iš miesto pastatų vaiduoklių: nors jo savininkas užmūrydavo langus, užkaldavo duris, statinys vis vien buvo niokojamas. Be to, viduje ne kartą buvo kilę gaisrai, muziejininkas pastebi, kad praėjus dar šiek tiek laiko čia viskas galėjo paprasčiausiai subyrėti.
Šių metų sausį buvo gautas leidimas atlikti kultūros paveldo objekto tvarkybos darbus ir šiuo metu vyksta rekonstrukcijos darbai. Dabartinis pastato savininkas, UAB „Plungės darna“ direktorius Darius Lauraitis teigė, kad kol kas dar nenumatyta, kas šiame pastate bus.
„Dabar jau viskas įsivažiavo, statybas saugo saugos tarnyba, o anksčiau tikrai netrūko ir niokojimo atvejų, kai atplėšiamos durys, užkaltos lentos ir panašiai. Tikimės, kad šis atnaujintas pastatas duris atvers jau kitais metais“, – sakė direktorius.
Tai ne pirmas pastatas, kurį mūsų rajone prikėlė ši bendrovė, – rekonstruotas Sedos malūnas.

Lankytinos trys vietos

Minėtas pastatas yra ne vienintelis Stoties gatvėje, kuris buvo pastatytas carinės Rusijos geležinkeliečių architektūros stiliumi, – geležinkelio stotis bei vieno aukšto raudonų plytų mūro pastatas prie miesto autobusų stoties, pažymėtas 22-uoju numeriu, yra panašaus tipo pastatai. Jie visi, kaip architektūros ir urbanistikos paminklai, yra įtraukti į Mažeikių rajono lankytinų objektų sąrašą.
Stoties g. 22 esantis pastatas taip pat 1919 metais buvo tapęs Lietuvos nepriklausomos valstybės kūrimo simboliu – čia buvo karo komendantūra, kurioje karo komendantu buvo generolas Povilas Plechavičius.
„Džiugina tai, kad jis jau seniau buvo restauruotas, nes jo likimas buvo panašus: užkalti langai ir durys. 1989 metais net buvo paruoštas projektas, kad jam būtų pristatytas antrasis aukštas ir jis būtų paverstas gyvenamuoju namu. Taip šis pastatas būtų buvęs galutinai sudarkytas. Tačiau tada Mažeikių rajono kultūros fondas tokioms idėjoms paprieštaravo ir pastatą pavyko išsaugoti tokį, koks jis buvo“, – sakė V. Ramanauskas.

One Reply to “Senasis geležinkeliečių pastatas atgyja naujam gyvenimui”

  1. Jazminas parašė:

    Pagarba tokiems žmonėms, kurie imasi apleistų projektų… dar galėtų tą apvalų grabą Laisvės g. nugriauti… nes savivaldybei giliai nusiš..kt ant miesto veido. Tokioje vietoje, pačiam CENTRE galėtų būti jauki kavinukė ar bandelių kepyklėlė, o dabar mišką ant stogo savininkas augina. Nenoriu nustatinėti diagnozės, bet tam žmogeliui tikrai kažkas su galvele negerai. Nesugebi sutvarkyti, tai parduok.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto