Seniūnaičiai – papildoma našta Savivaldybei?

Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Nuo kitų metų seniūnaičiai už savo veiklą galės gauti kompensacijas, jeigu tam pritars Savivaldybės taryba. Tačiau dalis politikų mano, kad tai būtų nereikalinga finansinė našta biudžetui, nes daugelyje seniūnaitijų seniūnaičio statusas yra tik formalus, o realiai veikla nėra vykdoma.


Turės apsispręsti

Seimas pritarė Vietos savivaldos įstatymo pakeitimams, kurie leidžia nuo kitų metų sausio pirmosios seniūnaičiams (seniūnaitis – gyvenamosios vietovės bendruomenės atstovas – aut. past.) kompensuoti su seniūnaičio veikla susijusias kanceliarines, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidas. Rajono Savivaldybės taryba turės apsispręsti dėl šios galimybės. Nuo politikų priklausys, kokio dydžio bus ši kompensacija. 
Mažeikių rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Romaldo Paradniko teigimu, klausimas dėl seniūnaičių veiklos apmokėjimo buvo iškilęs dar pernai, tačiau tuomet Savivaldybės juristas paaiškino, kad nėra jokio teisinio pagrindo jiems mokėti vienokį ar kitokį atlygį ar kompensacijas.
„Nuo kitų metų toks pagrindas jau bus. Savivaldybės taryba galės nuspręsti, mokėti ar ne ir kokio dydžio kompensacijas, nes jos nėra privalomos“, – „Santarvei“ paaiškino R. Paradnikas.


Abejoja reikalingumu 

Dalis politikų abejoja seniūnaičių reikalingumu, esą daugumoje seniūnaitijų jie yra tik formalūs ir jokios veiklos nevykdo, todėl nėra reikalo ir jiems mokėti kompensacijas. 
„Nuo pat pradžių nemačiau prasmės steigti seniūnaitijas ir rinkti seniūnaičius, nes daugeliu atvejų jų veikla dubliuojasi su bendruomenių veikla. Buvo atvejų, kai seniūnaičių atsiradimas tik sukėlė nereikalingą trintį“, – savo nuomonę dėstė Tarybos narys Andriejus Virkutis.
Seniūnaičių reikalingumu esą abejoja ir patys gyventojai, nes vangiai dalyvauja jų rinkimuose ir nenoriai kelia kandidatūras. Kai kurios seniūnaitijos net per dvejų metų kadenciją nė karto nebuvo išsikėlusios kandidatų į seniūnaičius. Krakių seniūnaitija – viena iš jų.
Pasak A. Virkučio, pasisekė toms seniūnaitijoms, kur bendruomenių pirmininkai prisiėmė sau ir seniūnaičių pareigas.
„Gal kai pradės mokėti, tai ir norinčių būti seniūnaičiais atsiras daugiau, nes dabar viskas primetama lyg per prievartą. Niekas nenori dirbti visuomeniniais pagrindais. Kitos seniūnaitijos apsiėjo be seniūnaičių ir nieko blogo nenutiko“, – svarstė A. Virkutis.

Apie pasvarstymus ir galimybes rajono seniūnaičiams kompensuoti su jų veikla susijusias išlaidas, skaitykite šeštadienio „Santarvės“ laikraštyje.  

23 Atsakymai į “Seniūnaičiai – papildoma našta Savivaldybei?”

 1. Eleda parašė:

  Apskritai kam reikalingi seniunaiciai juk yra kaimo bendruomeniu pirmininkai?

 2. Vardas (privalomas) parašė:

  Geriau savo etatus perziurekit! Ar ne per daug bezdielniku sedi ir tik pinigus ima?!

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  elytė

 4. Dziuljeta parašė:

  Musu seniunaitis kiek suprantu gerai ivaldes rusu kalba, nes keikiasi rusiskais keiksmazodziais.

 5. Gintei parašė:

  O bendruomenės pirmininkas gerai mokėjo anglų kalbą? Ir jie laisvai bendravo?

 6. Gintė parašė:

  Reikia būtinai patikrinti, ar seniūnaičiai gerai moka anglų kalbą. Atvažiaviavo vasarą į mūsų kaimą svečiai iš Anglijos, o seniūnaitė angliškai nė gu- gu. Apturėjome didžiulę gėdą.

 7. Linas, mažeikiai parašė:

  Sūlau bapkes skirtas seniunaičiams atiduoti vaikų namams.

 8. Julija parašė:

  Nejaugi neturim kur pinigus deti? Prisiveisia visokiu ir dar jiems pinigus mokek.

 9. rinkėja parašė:

  Visi vieningai pasakykim griežtą NE tiems psiaudo seniūnaičiams,ir kas išrado tą nesąmoningą pavadinimą? Bendruomenės egzistuoja jau seniai,pirmininkai renkami,dirba gyventojams,tai kam tie SENIŪNAIČIAI išrandami,kokios jų pareigos?Ir dar pinigus mokėti…Nesąmonė didžiausia…Iš neturėjimo ką veikti kažkas sugalvojo tokią pareigybę.o visi tuoj puola vykdyti.NESĄMONĖ didžiausia.Nešvaistykim pinigų be reikalo ir neveiskime daugiau biurokratų ant savo vargšių galvų.

 10. nepritarianti parašė:

  Valdžia vėl savo išrinktiesiams raudoną kilimą tiesia. Ką tie seniūnaičiai dirba: kai ką reikia nuveikti seniūnai kreipiasi ne į seniūnaičius, o į bendruomenės pirmininkus. Tai jiems reikia algas mokėti: projektus rašo ir vykdo bendruomenės aktyvas, pažiūrėkite, ar seniūnaičiai atremontavo pirtis, įrengė sporto aikštynus, poilsio zonas- čia bendruomenės nuopelnas. Kai kurie pirmininkai dirba jau seniai ir savivaldybės ignoravimas bendruomene, pirmininkus ir bendruomenių aktyvistus skatina visuomeniniais pagrindais nebedirbti.

 11. Laura parašė:

  Pažiūrėkit į vadinamus seniunaičius, ką jie dirbą ir ką padirbo? Ogi nieko tai už ką jiems mokėt? Tai gal seniūnus su savo biurokratais reikėtu paspaust kad savo darbus atliktų kaip priklauso tai tada ir jokių pakalikų nereiktų? O juk tų vadinamų seniunaičių rinkimai grynas farsas………………………

 12. Juozas parašė:

  Ka cia Zana nusisneki savivaldybėj pinigų uzteks visiems. O partijos sekretoriai tvarkai palaikyti reikalingi visiems kaip ir tarybiniais laikais dar ir su laipsniais. Jauciu kad man pritartu daugelis.

 13. nesuprantu parašė:

  tai kam tada reikia rinkti, jei tai papildoma našta ir jie nereikalingi

 14. Žana parašė:

  Kaimuose gyventojų sparčiai mažėja, o valdžios aparatas plečiasi. Duokite normalų išlaikymą bendruomenių pirmininkams, kad iš jų galėtumėt pareikalauti atsiskaitymo už darbą ir to „ryšininko“ tarp bendruomenių ir seniūnų nebereikės. Seniūnaičio ir bendruomenės pirmininko darbai tame mažame kaimelyje labai dubliuojasi, užtenka vieno gero vado su stipria taryba, kuri nepamiršta visų eilinių žmonių, dalijasi su jais ir vargu, ir džiaugsmu. O jei, reikalas pradeda suktis apie kompensacijas, tai jos reikalingos vienodai abiem. Už kompencasijas vienodai abu atsiskaito. Gal seniūnaičiai būtų reikalingi tokiu atvaju, jei būtų naikinamos kai kurios seniūnijos, didinamos teritorijos ir jie stsiskaitytų rajono savivaldybėje. Kitu atveju palieku „nesupratusi“, kam seniūnaičiai reikalingi juk jie ne partijos sekretoriai?

 15. Susidomejusi parašė:

  Apie Pikeliu Vilija zmones irgi yra ivairios nuomones:vieni uz,kiti pries.Nereikia perdaug kelti ja i aukstumas.

 16. Nijolė parašė:

  Yra rajone seniūnaičių, kurie dirba labai gerai, viena iš tokių Pikelių seniūnaitė Vilija. Paklauskit pikeliškių ir pamatysit, tikrai, kad reikalingas toks aktyvus ir veiklus seniūnaitis.

 17. Vardas (privalomas) parašė:

  NIEKAM NEREIKIA YRA SENIŪNAI IR.

 18. Vardas (privalomas) parašė:

  nereikia visai tokių veikėjų

 19. As parašė:

  Jei ir vyksta tie seniunaiciu rinkimai,bet jie buna neskaidrus:kad tik nereiketu rengti pakartotinu rinkimu,yra prirasoma ,,duseliu“. Arba isvis nera iskeliami tie kandidatai i seniunaicius,kuriuos gyventojai pasiulo,o pati seniunija nusprendzia kas jiems tinka ,o kas ne ir nepaiso zmoniu nuomones.

 20. atsakymas parašė:

  tikrai nieko nenuveikė jokie seniunaičiai….ir jie niekam nereikalingi 1000procentu…..vien tik pavadinimas…seniunaitis….

 21. privilegija parašė:

  Tai dabar viskas suprantama,kodėl kitose seniunijose taip veržiamasi I seniūnaičio vieta……turbūt sužinojo kad bus mokamas atlygis…pries du metus bent Bugeniuose reikėjo jieškoti kas norėtu užimt šita vieta,o dabar trys kandidatai…..net veržiasi tie kurie pries kiek metu skundėsi kad nebenori dirbti tokio darbo….argi nejuokinga…

 22. Leckava parašė:

  Seniūnaičiai – papildoma rakštis Savivaldybei

 23. KLAUSIMAS parašė:

  Prašau parašykite ar yra nors vienas seniūnaitis,kuris atliko bent vieną darbą.Iš anksto dėkoju.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto