Seniūnaičiui tenka ne tik įstatymuose numatytas tarpininko vaidmuo

Užgavėnės. Krakių kaimo bendruomenės aktyvas su Viekšnių kultūros centro darbuotojais
ir svečiais iš Tirkšlių.

Tęsdami publikacijų ciklą „Seniūnai ir seniūnaičiai“ šiandien pristatome Mažeikių apylinkės seniūniją ir Krakių, Purvėnų bei Bugenių seniūnaitijų vadovus.
Pokalbių su „Santarve“ tema – kuo buvo svarbūs praėję metai, kas planuojama šiemet, kokių savo veiklos patirčių ir įžvalgų seniūnaičiai yra sukaupę.

Mantas BADAUKIS,
Mažeikių apylinkės seniūnas:
– Mūsų apylinkės seniūniją dažniausiai identifikuoja kaip Mažeikių priemiesčio gyventojų teritoriją. Nors seniūnaitijų yra tik trys, tačiau ji viena iš didžiausių – joje gyvena apie keturis tūkstančius registruotų gyventojų.
Kalbėdamas apie seniūnaičius, galiu sakyti tik pagiriamuosius žodžius. Krakiuose aktyviai darbuojasi seniūnaitė Vilma Drungilienė bei bendruomenės pirmininkė Milda Bakienė. Jos vieningai ir nuosekliai sprendžia gyventojų problemas, prisideda gražinant aplinką, organizuoja kaimo šventes. Ir visada pasiūlo naujų idėjų.

Bugenių seniūnaitijai vadovaujantis Dovydas Baublys, šio kaimo bendruomenės pirmininkė Raimonda Vaičienė ir Ruzgų kaimo bendruomenei vadovaujanti Birutė Jonaitienė turi su kuo aktyviai dirbti – kaimuose veikia dvi aktyvios bendradarbiaujančios bendruomenės – Bugenių ir Ruzgų.
Purvėnų seniūnaitijos vadovė Silva Bulauskienė, bendruomenės pirmininkas Artūras Pekauskas, Laižuvos kultūros centro direktorė Laima Virkutienė geba suvienyti jėgas ir pasiekti norimą rezultatą.

Seniūnaičių veiklą vertinu labai gerai ir jaučiu jiems didžiulį dėkingumą bei pagarbą. Žmonės dirba neatlygintinai, aukoja savo asmeninį, šeimos laiką. Ypač džiugu, kad visada randame bendrą sutarimą ir suprantame vieni kitus, stengiamės padėti bendruomenės žmonėms. Ne tik pinigai nulemia mūsų veiklos planus, bet ir asmeninės iniciatyvos. Iniciatyvų yra, todėl visada randame ir priemonių jas įgyvendinti.
Su visais seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais esame įsijungę į labdaringas veiklas: „Mums ne dzin tavo problema“ – lankome nepasiturinčias šeimas bei vienišus žmones. Šiandien džiaugiamės sėkmingais VŠĮ ,,Būk su manimi“ darbais. Šios organizacijos narių dėka pritraukiame į seniūniją daug rėmėjų, kurie teikia labdarą maistu, daiktais. Taip atsiranda galimybė padėti likimo nuskriaustiems žmonėms.

Praėjusiais metais palankus Savivaldybės administracijos požiūris padėjo pritraukti į seniūniją nemažai lėšų, tad taip turėjome galimybę įgyvendinti projektus. Pernai gautus pinigus (188,3 tūkst. eurų) „sudėjome“ į kelius ir gatves: užbaigėme Krakių kaimo Krakių gatvės ir Ruzgų kaimo Varduvos gatvės kapitalinius remontus; parengėme dar vienos gatvės techninį projektą; sutvarkėme Purvėnų kaimo Vingio ir Vakarų gatves. Liko pinigų ir vietinės reikšmės keliams bei gatvėms su žvyro danga ir su asfaltbetoniu prižiūrėti. Prie Varduvos gatvės Ruzgų kaime kapitalinio remonto prisidėjo ir Savivaldybė – skyrė beveik 51 tūkst. eurų.

Bet ne tik savo buitimi rūpinamės. Prisimename ir tuos, kuriems skolingi už šiandieną. Todėl Sovaičių kaime pastatėme atminimo ženklą šiame krašte žuvusiems partizanams.
Maloniausia akcentuoti tai, kad visi seniūnaičiai yra tolerantiški žmonės, kad kiekvienas ramiai priima susitarimus dėl idėjų įgyvendinimo terminų ir kantriai laukia.

Dovydas BAUBLYS,
Bugenių seniūnaitijos vadovas:
– Seniūnaitis esu nuo 2017 metų. Išrinko ir antrai kadencijai. Bugenių seniūnaitija pagal gyventojų skaičių seniūnijoje yra didžiausia. Jai priklauso Bugenių, Kalnėnų, Kuodžių, Kurmaičių, Linksnakių, Pumpurų, Ruzgų, Troškučių ir Zastaučių kaimai. Susitinku su savo seniūnaitijos gyventojais, išklausau jų pasiūlymus, prašymus, padedu spręsti problemas. Visada prisidedu prie kaimo bendruomenių organizuojamų švenčių.

Kai pradėjau dirbti seniūnaičiu, Kurmaičiuose opiausia problema buvo prie konteinerių gyventojų sunešamos šiukšlės (žalienos, padangos ir kitos stambiosios atliekos). Seniūnijai padedant, kiekvienais metais organizuojame talkas, kad sutvarkytume aplinką ir tokias vietas. Sodininkų bendrijos „Jazminas“ ir „Šaltinėlis“ tokią šiukšlių problemą išsprendė savaip ir labai efektyviai – pasistatė stebėjimo kameras.
Bugeniuose kartu su bendruomene, seniūnijos darbuotojais pastatėme ženklą „BUGENE“, aplink jį pasodinome šermukšnių. Vis gražesni ir labiau pastebimi mūsų Bugeniai.

Dar norėčiau pasidžiaugti gausybe renginių Bugenių seniūnaitijoje. Bendruomenė įspūdingai organizavo Vaikų gynimo dieną, tradicines vasaros ir Obuolių šventes, žvejų varžybas. O kur dar kalėdinės vakaronės kiekviename kaime, bendruomenėje.
Kurmaičių sodų bendrijos praėjusiais metais taip pat organizavo dvi dideles šventes – Rudenėlio ir eglės įžiebimo. O svarbiausia, kad jie ne tik šventes pradėjo organizuoti, bet ir projektus rašyti. Editos Končiuvienės dėka Kurmaičiuose šiais metais atsiras vaikų žaidimo aikštelė.

Ruzgų bendruomenė praėjusiais metais laimėjo net penkis projektus ir visus juos įgyvendino. Įgyvendinus šiuos projektus, bendruomenės namuose įrengta šildymo sistema „oras–oras“, pradėtos įrengti pirtis, pavėsinės. Projektą tęsime šiemet, kad užbaigtume šiuos darbus.
Kiek galėdamas ne tik darbais, bet ir patarimais, konsultacijomis prisidedu prie šių projektų.

Opiausia problema Bugenių seniūnaitijoje – dviračių tako į sodininkų bendriją „Kurmaičiai“ poreikis. Šis ruožas ypač pavojingas vasarą, kai žmonės į sodus važiuoja dviračiais. Kelio Kurmaičių link ruožas pavojingas, tad, sakyčiau, iki nelaimės – tik vienas žingsnis. Tačiau šis pasakymas nebetinka, nes vyresni sodininkai dar prisimena itin žiaurią tragediją. Jos neįmanoma net norint pamiršti (aut. pastaba: automobilio vairuotojas, mirtinai sužalojęs mergaitę, pats nusižudė). Dėl dviračių tako ne vienus metus diskutuojame su politikais, bet tai vis dar tik kalbos…

Vilma DRUNGILIENĖ,
Krakių seniūnaitijos vadovė:
– Kai man pasiūlė tapti Krakių seniūnaite, sutikau, kadangi šis kaimas man yra pats brangiausias. Jame gyvena gražiausi mano vaikystės atsiminimai. Ir šilti žmonės čia gyveno. Noriu, kad visi žmonės Krakiuose bendrautų taip pat maloniai kaip ir anksčiau, kad ir naujakuriai čia jaustųsi gerai. Suprantama, vienam žmogui viso šito pasiekti nepavyks, bet kartu su puikia bendruomenės pirmininke Milda Bakiene ir taryba tai darome. Bendruomenei „šildyti“ sugalvojome tradicinę šventę „Krakiai – mano gimtinė“. Teko jai labai aktyviai ieškoti rėmėjų ir atlikėjų. Ir šiais metais, paskutinį liepos šeštadienį, tokią šventę organizuosime. Privalome kurti naujas tradicijas!

Krakių bendruomenės žmonės rengia kalendorines šventes, aktyviai dalyvauja talkose, kartu su bendruomene Krakiams atstovavome Mažeikių kalėdinėje mugėje, visus vaišinome troškiniu „La Krakiai“, pardavinėjome žvakes, medienos gaminius, mano vaikų pintas apyrankes, medų, naminę duoną… Renginių ir šiemet bus: dabar ruošiamės Vasario 16-ajai, Užgavėnėms.

Žinoma, ne tik švenčiame, rūpi ir kasdieniai reikalai. Aktyviai bendrauju su seniūnija kaimo apšvietimo ir kelių būklės klausimais. Mano iniciatyva ir seniūnijai padedant Krakių pagrindiniame parkelyje buvo įrengta vaizdo stebėjimo kamera.
Dabar pagrindinis mano tikslas – įrengti dviračių taką Mažeikiai–Krakiai. Gal šiai mano minčiai pritars ir Viekšnių bei Palnosų žmonės?

Silva BULAUSKIENĖ,
Purvėnų seniūnaitijos vadovė:
– Seniūnaitė esu nuo 2011 metų. Per tą laikotarpį problemų ir darbų pasitaikė labai įvairių. Kartais savo bendruomenei būni labai reikalingas, bet pasitaiko atvejų, kai esi tik tarpininkas tarp seniūnijos ir kaimo žmonių. Seniūnaite mane išrinko tuomet, kai žmonės buvo dar ne tokie drąsūs – patys nenorėjo kreiptis į valstybės ar savivaldos institucijas. Kadangi dirbu Mažeikių politechnikos mokykloje, esu švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkė, man tenka nemažai bendrauti ir su mokyklos administracija. Gal dėl mano gebėjimo tartis ir buvau pasirinkta tapti seniūnaite.

Tik man pradėjus dirbti, svarbiausias klausimas buvo kelio nuo Purvėnų iki Žiogaičių kaimo asfaltavimas. Mūsų kreipimasis su gyventojų parašais pasiekė net tuometinį susisiekimo ministrą. Ir buvome išgirsti, darbai pajudėjo, po to jau ir rajono valdžios atstovai mums padėjo.
Šiuo metu kaime dar turime kelias neasfaltuotas gatves, bet tai jau dideli projektai. Laukiame savo eilės, kad juos įgyvendintume.

Pernai pagaliau įgyvendinome didelį projektą – kaime atsirado krepšinio aikštelė. Didžiausias iniciatorius ir darbų atlikėjas – mūsų bendruomenės pirmininkas Artūras Pekauskas.
Iš įvairiausių iniciatyvų ir lėšų, skiriamų Savivaldybės, iš bendruomenės pirmininko A. Pekausko parengtų ir finansavimą laimėjusių projektų, prisidedant Laižuvos kultūros namų direktorei Laimai Virkutienei, bendruomenė dabar turi neblogai įrengtą bendruomenės salę su židiniu, baldais, televizoriumi, buitiniais reikmenimis. Turime įsigiję ir sportinio inventoriaus. Bendruomenė kruta, gana aktyviai dalyvauja renginiuose, L. Virkutienės organizuojamose ekskursijose.

Patirtis parodė, kad turime stengtis visi. O seniūnaitis yra kaip keltininkas tarp įvairių institucijų ir kaimo bendruomenės.
Kalbėjosi Kristina JUSTAUDIENĖ
Nuotr. iš asmeninių archyvų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto