
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Telšių departamentas informavo, kad praėjusią savaitę sergamumo gripu, COVID-19 liga ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodikliai mūsų rajone gerokai padidėjo ir peržengė epideminį lygį.
Mūsų savivaldybėje
NVSC duomenimis, 7-ą metų savaitę (vasario 10–16 d.) Mažeikių rajono savivaldybėje bendro sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis, prieš tai dvi savaites mažėjęs, vėl padidėjo ir perkopė epideminį lygį – 1512,26 (ankstesnę savaitę šis rodiklis buvo 1242,56, 5-ą savaitę – 1338,88, 4-ą – 1400,53, 3-ią – 1188,62, 2-ą – 1061,47, 1-ą – 760,95). Primename, kad šis rodiklis skaičiuojamas pagal naujus minėtų ligų atvejus, registruotus per savaitę ir tenkančius 100 tūkst. savivaldybės gyventojų.
Praėjusią savaitę rajone gerokai padaugėjo ir sergančiųjų gripu, buvo registruoti 129 gripo atvejai (6-ą sav. – 79, 5-ą – 97, 4-ą –106, 3-ią – 73, 2-ą – 36, 1-ą – 26).
COVID-19 liga sergančių rajono gyventojų pastarosiomis savaitėmis aptinkama nedaug, praėjusią savaitę registruoti 2 atvejai.
ŪVKTI praėjusią savaitę susirgo 654 žmonės, daugiausia šių infekcijų (297) ir gripo (71) atvejų registruota tarp vaikų ir jaunuolių – 0–17 m. amžiaus grupėje.
Praėjusią savaitę pagalbos į Regioninę Mažeikių ligoninę kreipėsi 38 asmenys, nė vienas jų nebuvo hospitalizuotas.
Lietuvoje
Bendras suminis sergamumo rodiklis Lietuvoje praėjusią savaitę pasiekė 1857 atvejus, tenkančius 100 tūkst. gyventojų (ankstesnę savaitę – 1806,13). Epideminis sergamumo lygis registruotas 38 savivaldybėse, didžiausi sergamumo rodikliai – Kazlų Rūdos ir Širvintų rajono savivaldybėse.
Dėl gripo šalyje buvo hospitalizuoti 162 asmenys, 9 jų gydomi reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuose (RITS), o dėl COVID-19 ligos – 13 (nė vienas nepateko į RITS).
NVSC informavo, kad praėjusią savaitę Lietuvoje nuo gripo mirė 4 žmonės (iš viso šį sezoną – 35), nuo COVID-19 ligos – 1 (iš viso šį sezoną – 53).
Pikas – dar ne visose ES šalyse
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, pastarosiomis savaitėmis stebimas padidėjęs ŪVKTI aktyvumas, registruojamas sezoninio gripo ir respiracinio sincitinio viruso sergamumo pakilimas. Didžiausią poveikį 65 metų ir vyresnių asmenų amžiaus grupei turėjo gripo ir SARS-CoV-2 infekcijos, o tarp jaunesnių nei penkerių metų vaikų – respiracinio sincitinio viruso (RSV) sukelta infekcija.
ECDC pranešė, jog visi rodikliai rodo, kad sergamumas gripu išlieka aukštas, maždaug trečdalyje Europos šalių ir toliau stebimos sergamumo didėjimo tendencijos, o likusiose šalyse aktyvumas pasiekė ar greitai pasieks piką.
Šiuo metu dėl gripo į ligonines priimamų pacientų skaičius yra panašus į tą, kuris buvo stebimas praėjusio žiemos sezono piko metu.
RSV aktyvumas ES šalyse skiriasi: vienose stebimas sergamumo padidėjimas, o kitose sergamumas jau pasiekė piką. Į ligonines dėl RSV vis dar patenka daug jaunesnių nei penkerių metų amžiaus vaikų.
ES lygmeniu SARS-CoV-2 (COVID-19 ligos sukėlėjo) aktyvumas išlieka žemas.
Ką reikia žinoti apie gripą
Gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu.
Tarp žmonių sezoninis gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, žmonių imlumas gripui yra visuotinis.
Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose ir vėdinamose patalpose. Inkubacinis periodas – 24–72 val., dažniausiai 48 val.
Karščiavimas ir kvėpavimo takų sistemos simptomai trunka 4–7 dienas, sausas kosulys bei nuovargis išlieka ir persirgus – dar vieną ar dvi savaites.
Gripas pavojingas ir dėl sunkių sukeliamų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.
Respiracinis sincitinis virusas
RSV, arba respiracinis sincitinis virusas, – pasaulyje paplitęs kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjas šaltuoju metų laiku.
Šis virusas tarp žmonių lengvai plinta per orą – kosint ar čiaudint išskiriamus lašelius. Infekcija kelia grėsmę kūdikiams, vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, lėtinių širdies ir plaučių ligų turintiems asmenims RSV gali sukelti sunkių komplikacijų, tokių kaip bronchiolitas ar plaučių uždegimas (pneumonija).
Dažniausiai pasireiškiantys RSV simptomai: bendras silpnumas, kosulys, čiaudulys, karščiavimas, sloga, švokštimas. Virusu užsikrėtę suaugę asmenys gali jausti skaudančią gerklę, galvą, gali užgulti nosį bei pasireikšti nuovargis.
Kūdikiams, užsikrėtusiems RSV, gali pasireikšti įvairūs simptomai: irzlumas ir dirglumas, sumažėjęs apetitas, pakitęs kvėpavimas, apnėja.
Vaikams, jaunesniems nei 5 metų amžiaus, respiracinis sincitinis virusas (RSV) gali sukelti sunkumą ryti, kvėpavimo pagreitėjimą, sepsį.
Šis virusas ypač pavojingas žmonėms, kurie serga lėtinėmis plaučių ir širdies ligomis, pavyzdžiui, astma, lėtine obstrukcine plaučių liga ar širdies nepakankamumu, nes jis gali sukelti ligos paūmėjimą. Dažnai RSV infekcija komplikuojasi papildomomis bakterinėmis infekcijomis, ypač pneumokokiniu plaučių uždegimu.