Šilumą butuose sureguliuos tik renovacija?

Radiatorių temperatūra butuose skyrėsi vos vienu ar dviem laipsniais, tačiau dėl skirtingo sandarumo, šiluma butuose užsilaiko nevienodai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Redakciją pasiekė kai kurių miesto gyventojų skundai, jog jų butuose per šilta. Žmonės piktinasi, kad yra priversti „šildyti“ lauką, o už suvartotą šilumos energiją reikės mokėti beprotiškus pinigus.
Šilumos tiekimą reguliuojantys specialistai tvirtina: tinkamai sureguliuoti šilumą butuose gali padėti tik namo renovacija.

Neįmanoma išvėdinti

Mažeikiškė Bronė, viena iš pernelyg šiltai gyvenančių Ventos g. 45-ojo namo gyventojų, teigia, kad per speigus, kai lauke buvo minus 30, jos trijų kambarių bute temperatūra siekė beveik 40 laipsnių šilumos.
Moteris skundėsi dėl tvankaus oro bute pablogėjusia sveikata.
„Net pravėrus langą atgaivos nebūdavo, nes į butą veržiasi dūmai nuo duonos kepyklos. Per tas kelias dienas nebuvo kuo kvėpuoti. Kai šalčiai atlėgo, temperatūra bute rytą nukrito iki 25 laipsnių šilumos. Per dieną temperatūra nukrinta dar pora laipsnių“, – aiškino moteris.
Per didele temperatūra butuose skundžiasi ir kai kurie Reivyčių (buvusios ETG) gyvenvietės butų savininkai.
Problemą paaštrino ir per speigus padidėjęs miesto užterštumas kietosiomis dalelėmis, vadinamasis smogas. Žmonės skundėsi, kad norėdami išvėdinti namus, jie atidarydavo langus, tačiau naudos nebūdavo –  į vidų plūstelėdavo smogas.
Tai patvirtino ir oro kokybės tyrimų stoties užfiksuoti duomenys, kurie bylojo, kad oro užterštumo kietosiomis dalelėmis paros norma Mažeikiuose vietomis buvo viršyta beveik keturis kartus.

Sureguliuoti negalima

Daugiabučius namus Mažeikiuose administruojančios įmonės „Admituras“ direktorius Antanas Barvydis „Santarvei“ sakė, kad kol namai nėra renovuoti, neįmanoma atskirai butuose reguliuoti oro temperatūros.
„Paprastai daugiabučiuose būna kelios dešimtys butų. Šiluma juose priklauso ir nuo buto sandarumo, ir nuo langų kokybės. Vidurinėse laiptinėse gyvenantys žmonės visada gauna daugiau šilumos, nei kraštiniai. Todėl viename bute temperatūra yra vos 18 laipsnių, o kitame – 24 laipsniai. Šilumos tiekimo sumažinti visam namui negalime, nes tokiu atveju viename iš butų temperatūra nukristų žemiau higienos normų“, – aiškino A. Barvydis.

Temperatūra atitinka normas

A. Barvydis, iš „Santarvės“ išgirdęs Ventos g. 45-ojo namo gyventojų nusiskundimus, situacijos išsiaiškinti nuvyko į vietą. Jis sakė abejojantis, ar iš tiesų bute galėjo būti tokia aukšta temperatūra – net plius 40.
Direktorius atvyko kartu su UAB „Mažeikių butų ūkis“ specialistu ir butuose matavo oro temperatūrą. Temperatūra svyravo nuo 18 iki  24 laipsnių.
UAB „Mažeikių butų ūkis“ Senamiesčio tarnybos viršininkas Darius Kesminas teigė, kad tokia temperatūra atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytas higienos normas.
„Minėtame name šilumos tiekimas yra prisuktas iki minimumo. Jei prisuktume dar truputėlį, kai kuriuose butuose temperatūra nukristų žemiau 18 laipsnių, o tai jau prieštarauja higienos normoms“, – paaiškino D. Kesminas.
Be to, pamatavus butuose esančių radiatorių temperatūrą, duomenys skyrėsi vos vienu ar dviem laipsniais. Vadinasi, šiluma į butus tiekiama vienoda, tik vienur ji užsilaiko geriau, kitur – blogiau.

Nori mažiau mokėti

Pasak UAB „Mažeikių butų ūkis“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Povilo Stankevičiaus, žiemą be galo sunku įtikti žmonėms – vieniems bute esant aštuoniolikai laipsnių yra per karšta, o kitam net kai dvidešimt du laipsniai – per šalta.
Šį teiginį patvirtino ir „Santarvės“ kalbinti Ventos g. 45-ojo namo gyventojai. Vieni tikino norintys, kad šildymas butuose būtų sumažintas, kiti baiminosi, jog prisukus šildymą, namuose pasidarys be galo šalta.
Tačiau visi tvirtino, kad nori mažesnių sąskaitų už šildymą, ir administratorių teiravosi, kaip būtų galima šilumą taupyti.
UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ interneto puslapyje skelbiama, kad šio namo gyventojai už sausio mėnesį jiems tiektą šilumą mokės po 4,12 Lt už vieną kvadratinį metrą, tai yra 0,53 lito mažiau, nei vidutinį šilumos kiekį sunaudoję mažeikiškiai.

Per šilta laiptinė

Atsakydami į gyventojų klausimus, kaip sutaupyti, specialistai patarė pradėti nuo laiptinės ir sumažinti jose esančių radiatorių skaičių. Mat pamatavus laiptinių oro temperatūrą paaiškėjo, kad ji didesnė nei kai kuriuose butuose ir siekia net 21–22 laipsnius.
„Net butų šildyti nereikia! Jei gyventojai laikytų butų duris atidarytas, butas prišiltų iš laiptinės“, – juokavo P. Stankevičius.
Tačiau toks pasiūlymas iš karto sulaukė neigiamos reakcijos.
„Bet jei laiptinėje nebebus radiatorių, bus labai šalta, tai geriau tegu jie lieka“, – kalbėjo vienas iš Ventos g. 45ojo namo garbaus amžiaus gyventojų.
Specialistai žmonėms aiškino, kad galima palikti vieną radiatorių tik pirmame aukšte prie įėjimo į laiptinę, o kituose dviejuose aukštuose juos panaikinti.
„Mes patys savo iniciatyva to padaryti negalime, nes reikalingas gyventojų sutikimas. Jie turėtų surinkti parašus, tačiau mūsų pasiūlymas iki šiol nebuvo išgirstas. Atsijungus nereikalingus radiatorius, nauda turėtų iš karto pasijausti, nes laiptinės šildymas kainuoja tiek pat, kaip ir vieno buto šildymas“, – įsitikinęs A. Barvydis.

Vargu ar padės

Kaip dar vieną išeitį, norint sureguliuoti šilumą name, UAB „Mažeikių butų ūkis“ specialistai siūlo tokį dalyką: kiekvienai laiptinei pastatyti atskirus šilumos srauto reguliatorius, – tada būtų galima kiekvienai laiptinei tiekti skirtingos temperatūros šilumą.
Tiesa, minėtus prietaisus galima pastatyti tik vasarą, kai yra išjungtas šildymas. „Be to, už specialius šilumos srauto reguliavimo prietaisus reikėtų susimokėti patiems gyventojams“, – paaiškino P. Stankevičius.
A. Barvydis įsitikinęs, kad minėti prietaisai nepadėtų, nes kol nebus visas namas apšiltintas ir visur sudėti plastikiniai langai, temperatūra butuose skirsis.
„Galima dėti kiek tik norime šilumos srauto reguliatorių, tačiau jei bent vienas butas šals, mes būsime priversti padidinti šilumos tiekimą visam namui“, – tvirtino „Admituro“ direktorius.

Išeitis – renovacija

A. Barvydžio teigimu, visas problemas dėl šildymo išspręstų namo renovacija, tada kiekviename bute būtų galima ant radiatorių sudėti termostatus. Tuomet gyventojai už šilumą mokėtų ne pagal buto kvadratūrą, o pagal prietaiso rodmenis – tai yra, kiek konkrečiai buvo sunaudota šilumos energijos patalpoms šildyti. Dar vienas privalumas – gyventojai galėtų patys spręsti, kaip nori gyventi: šilčiau ar vėsiau.
„Ventos g. 45-asis namas yra įtrauktas į antrajame etape numatomų renovuoti namų sąrašą. Todėl nereikėtų skubėti statyti kiekvienai laiptinei atskiro šilumos srauto reguliatoriaus, nes numatoma renovacija viską išspręs“, – patikino A. Barvydis.
Antrajam daugiabučių namų renovacijos etapui mūsų mieste numatyta skirti 21 mln. litų. Šis etapas jau prasidėjo – pasirašytos trys finansavimo sutartys.
Antrasis etapas tęsis iki 2015 m., planuojama atnaujinti 14 namų, dar trys daugiabučiai yra rezerviniai – jie bus tvarkomi, jei bus sutaupyta pinigų.

8 Atsakymai į “Šilumą butuose sureguliuos tik renovacija?”

 1. Antanas parašė:

  Mano nuomone renovacija yra tik pinigų plovimas. Arba geriausiu atveju ne renovacija, namo atnaujinimas iš išorės. Po kurio laiko namas pradeda pelėti, nusilupinėja.. Turiu oras vanduo šildyma ir kol kas nesiskundžiu ir nenoriu jokios renovacijos.

 2. >Ventiliacijai parašė:

  Labas. Galima palikti mikroventiliaciją, bet vargu to pakaks. Butas tur kvėpuoti i š t i s ą parą, arba kondensatas kaupsis bet kokiu atveju. O jei radiatoriai yra šiek tiek už šikną šiltesni, o lauke – drėgna, tai butą tik atšaldysi, bet neišventiliuosi.

  Reziumė: plastikiniai langai turi būti kvėpuojantys (kokius kiša į dabar renovuojamus?), o šiluma turi būti pigesnė, bet daugiau jos, kad būtų galima tinkamai „iškvėpuoti“ butus nesušalant.

 3. Ventiliacija parašė:

  Kambarius reikia vedinti, Jurkus uz tave neateis ir neisvedins tavo kambario. Negi taip sunku suprasti, kad dregme, kuria isskiria zmones, geles, dziustantys rubai, verdantys puodai, ir kuri anksciau iseidavo pro nesandarius langus, niekur nedingsta, susidejus plastikinius langus, ji lieka bute. Vokietijoje montuojamuose languose yra ispjautas gabalas virsutines tarpines, kad nauji langai ‘kvepuotu“

 4. pritariu Vardui parašė:

  Dar pridurčiau: kai žmonės susidėjo plastikinius langus ir dėl to Jurkus sumažino šilumos padavimą, butuose itin intensyviai pradėjo kauptis drėgmė, ypač – virtuvės apatiniuose kampuose. Drėgmė naikina radiotariaus vandens padavimo vamzdžius palei grindis, blokų suvirinimo siūles. Taupymas atsieis košmaru – sutrūnys blokų suvirinimo siūlės, sukiuš radiatorių vamzdžiai, namai taps avariniais. Tada teks plėšti grindis, visame name pervirinti blokų sujungimo siūles.

  Kiek suprantu, namas, nors ir blokinis, turi gerai ventiliuotis. Bet jei namo apšiltinimo metu jį „įmaus“ į kokią drėgmei iš vidaus nelaidžią plėvę, tokio namo dienos suskaičiuotos.

 5. sutinku parašė:

  prie ko čia renovacija? Vienas pasakė, kitas patikėjo ir padarė išvadą. O kitų nuomonė? nejaugi mazeikiuose nėra kitų protingų žmonių?

 6. Perskaičius parašė:

  Sausio pabaigoje, kai prasidėjo šalčia iki pat vasario 9 dienos kambaryje radiatorius buvo normaliai šiltas, o bute temperatūra laikėsi apie 20 laipsnių šilumos (butas kraštinėje laiptinėje) Kai paskaičiavo už sausio mėn, šildymo kainas (už kv.m. 4,66Lt. ) atvyko butų ūkio vyrai ir kažkodėl atsuko šildymą daugiau, tai dabar, kai lauke nebetaip šalta, radiatorius karštas, kambaryje 23 laipsniai šilumos . Čia ne renovacija reikalinga, o protingas šilumos regulioutojas . Šildymą atsuko daugiau, kad už vasario mėn, mokėtume dar daugiau ir turbūt atsigriebtų šilumos tinklai už tuos mėnesius kai temperatūra buvo teigiama.

 7. Vardas (neprivalomas) parašė:

  Ta visiems per prievartą brukama „renovacija“ ne rinkos kainomis-žmonių mulkinimas. Dauguma tų blokinių namų iš esmės jau avariniai. Kodėl? Pažiūrėkite patys-nespėja blokų tuo tepalėliu glaistyti, vis trūkinėja ir trūkinėja. Dabar bent matosi dar, kur griūti pradeda. Apdės polistirokiu, geriausiu atveju vata ir viskas. Defektų nebesimato. Apie blokų suvirinimo siūles iš viso patyliu, visos surūdyjusios, kada nusibaigs, kelių metų klausimas. Iš esmės dauguma tų namų yra GRIAUNAMI, ypač Naftininkų gatvėje, kur pirmuose aukštuose karaliauja šaraškinų kontoros, kurios neaiškiu būdu gavo leidimus perplanavimui, atraminių sienų griovimui. „Šedevras“ -Žemaitijos 25, kur kažokiu būdu leido visą namo kampą nugriauti!!! Ar verta investuoti į tokias griuvenas? Kam šalta, gali iš vidaus polistiroliu apsišiltinti. Pigiau, tiesa vietos kažkiek prarandama. Kas liečia šilumos kainą už sausį, tai viskas prie proto, tikrai daug mažiau negu kituose miestuose. Jei vasarį nebus siurprizų, tai pagarba šilumos tiekėjams.

 8. Algis parašė:

  Kol negalesim butuose savarankiskai reguliuotis siluma,tol ir bus bordakas,o vien apvilkti kailiniais nama tai tik lasas juroje,kada prades tikrinti tuos kas gyvatuku grindis sildo,kas prasiplatino gyvenamas patalpas i balkonus ir nedeklaravo?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto