Šilumos kainą valdo monopolis?

Biokuras ne visada garantuoja mažiausią šilumos kainą. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pirmadienį mieste pradedamas šildymo sezonas. Nors Mažeikiai yra tarp mažiausiai mokančių šalyje, tačiau kai kurie mažeikiškiai mano, kad šildymo kaina galėtų būti dar mažesnė, jei biokuras būtų perkamas iš kelių tiekėjų, o ne iš vieno. Šilumininkai teigia, kad kainą nulemia ne tik tiekėjų skaičius, bet ir dujų perdavimo galios mokestis.

Kainų svyravimai

Kitą savaitę mažeikiškių namus pasieks šiluma. Šildymo sezoną šiais metais pradėsime šiek tiek mažesne sunaudotos šilumos energijos kaina, nei ji buvo pavasarį sezonui pasibaigus.
UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ internetiniame puslapyje skelbiama, kad daugiabučių namų gyventojams šiluma spalio mėnesį atsieis 22,14 cento už kilovatvalandę, o pavasarį, balandžio mėnesį, daugiabučių namų gyventojai už vieną sunaudotos šilumos energijos kilovatvalandę mokėjo po 23,36 cento.
Esant tokiam kainų svyravimui kai kurie mažeikiškiai svarsto, kad šilumos kaina turėtų būti dar mažesnė, nes didžiąją kuro dalį sudaro biokuras, o tai viena pigiausių kuro rūšių.
UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ generalinis direktorius Jonas Jurkus pripažino, kad šilumos kaina net dviem centais būtų mažesnė, jei įmonei nereikėtų mokėti dujų perdavimo galios mokesčio.
Pasak vadovo, šis mokestis dingtų, jei rajone esanti naftos perdirbimo įmonė savo reikmėms naudotų gamtines dujas.

Biokuras – pigiausias

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos viešai paskelbtais duomenimis, 1 tona naftos ekvivalento gamtinių dujų šiemet rugpjūtį kainavo 1,764 tūkst. litų, 1 tona naftos ekvivalento mazuto 2,178–2,199 tūkst. litų, o 1 tona naftos ekvivalento biokuro 0,668–1,188 tūkst. litų. Pigiausias biokuras yra skiedros, brangiausias – medžio granulės.
Mažeikiai šildomi naudojant skiedras ir pjuvenas.
„Skiedros ir pjuvenos yra pigesnės, nes granulėms pagaminti reikalingos papildomos išlaidos. Praėjusį šildymo sezoną naudojant biokurą buvo pagamina 81,2 procento visos šilumos. Šiais metais planuojamas toks pat santykis“, – paaiškino J. Jurkus.
Bendrovė yra laimėjusi 4,8 milijono litų vertės konkursą katilinei su trim biokuro katilais statyti. Planuojama, kad jai pradėjus veikti 90 proc. šilumos bus pagaminama naudojant biokurą.

Kaina priklauso nuo tiekėjo

Būtent dėl biokuro pigumo dalis mažeikiškių įsitikinę, kad sunaudotos šilumos energijos kaina mieste turi būti mažesnė. Svarstoma, kad mažinti kainą būtų galima, jeigu biokuras miestui šildyti būtų perkamas ne iš vieno tiekėjo.
Lietuvoje surinkti statistiniai duomenys rodo, kad esant monopolinėms struktūroms, atskirose savivaldybėse biokuro kaina skiriasi daugiau nei šimtu procentų.
Energetikos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Kęstutis Jauniškis internetinėje erdvėje yra pasakęs, kad ten, kur savivaldybės biokurą perka iš visų, galinčių jį tiekti tinkamos kokybės, šilumos kainos yra vienos mažiausių. O tose savivaldybėse, kur biokuro tiekimas yra monopolizuotas, t. y. pasirinktas vienas tiekėjas, biokuro kainos didesnės.
„Mažeikių šilumos tinklai“ biokurui pirkti yra sudarę ilgalaikę ketverių metų sutartį su jo tiekėju.

Sudaryta ilgalaikė sutartis

Pasak J. Jurkaus, sudarius ilgalaikę sutartį, biokuro kaina yra perskaičiuojama kas tris mėnesius.
„Iki 2010 metų 70 procentų kuro pirkdavome iš vieno tiekėjo, o likusią dalį – iš smulkiųjų tiekėjų. Bet esant šaltai žiemai, susidarė tokia situacija, kad smulkieji tiekėjai pritrūko biokuro ir mes buvome priversti miestą šildyti gamtinėmis dujomis. Todėl, kad tokia situacija nepasikartotų, buvo nuspręsta pasirašyti su vienu tiekėju ilgalaikę sutartį“, – paaiškino J. Jurkus.
Kokiomis konkrečiomis kainomis šiuo metu perkamas biokuras, generalinis direktorius J. Jurkus neatskleidė. Tik pasakė, kad Mažeikiuose naudojamo biokuro kaina mažesnė, nei neseniai atsidariusioje Biokuro biržoje.

Gandai ar teisybė?

Apie monopolį šilumos ūkyje užsiminta ir susitikime su Mažeikiuose besilankiusiais Seimo Antikorupcijos komisijos nariais. Seimo narys Stanislovas Giedraitis užsiminė apie šilumos ūkyje klestinčią korupciją ir apie rastus pažeidimus. Kalbėjo ir apie surinktą  bei prokuratūrai perduotą medžiagą.
Dauguma dalyvavusiųjų susitikime su svečiais iš sostinės suprato, kad Seimo narys kalba apie „Mažeikių šilumos tinklus“.
Tačiau J. Jurkus tikina nieko nežinąs apie jokius tyrimus ir pažeidimus.
„Mano žiniomis, metų pradžioje Seimas buvo gavęs skundą dėl trasų sujungimo, tačiau jis nepasitvirtino. Daugiau neturim jokios informacijos, kad būtų pradėtos bylos ar tyrimai. Gal Seimo narys kalbėdamas viešai galvoje turėjo atvejį su „Vilniaus energija“, nes Mažeikiuose tikrai nieko panašaus nėra“, – spėliojo J. Jurkus.
„Santarvei“ atsakymo išgirsti iš Seimo nario nepavyko, nes į skambučius niekas neatsakė.

13 Atsakymų į “Šilumos kainą valdo monopolis?”

 1. irena parašė:

  Reikia dėkoti J.Jurkui už tai ,kad rūpinasi mažeikiečiais,kad tik mažiau mokėtų už šilumą,atsipeikėkit pažiūrėkit kiek moka kiti miestai,nebūkim bambizai ir baikim zįsti,kad vis blogai ir blogai

 2. zita parašė:

  ar mazeikiuose yra pajungtas sildymas?

 3. audrius parašė:

  siulyciau zmonems irengti sawas katilines rusiuose kuriu ar taip ar taip keletas tik naudojas. bet aisku cia tik wiena problema…sukils verslininkai bei valdzios atsovai jjuk jiems sumaes pinigai ..taip zmones galetu taupyti i menesi pasisamdytu atitinkama zmogu kuris wiska priziuretu ir moketu jam alga ir iseitu manau zymej pigiau ar paimtu kad ir isteigtu paprasta firma kas priziuri aptarnauja namus.. iseitu pigiau nei moketu kaskoiems atsiprasant… pagalvokit kiek sumokat dabar uz nepadaryta darba kazkam.. ir kyla tos kainos sedi kabinete ir kava geria..
  kur nekils tos kainos kad visiems kas sedi arciau virsininku viskas giliai px

 4. Vardas neprivalomas parašė:

  Politinės prostitutės daug ko prižadėjo,kad prisibrauti iki lovio.Prie lovio telpa tik 141? ,o norinčių virš 2 tūks.Realybėje visiems viskas px. Kol bus monopolininkai kainos tik augs. dėl to bus kalti Australijos aborigenai,visuotinis klimato atšilimas,įvairiausios kryzės ir t.t. tik ne monopolininkų gobšumas. Techniškai galima atsijungti ir šildytis patiems,bet tai utopija,nes mūsų sunkiai uždirbti pinigai reikalingi utėlėms-parazitams.

 5. Vardas (privalomas) parašė:

  Mazeikiskiai jau keleta metu yra tarp maziausiai mokanciu uz silumos energija.

 6. Vardas (privalomas) parašė:

  iki rinkimų kaip ir aną kartą mokėsimi mažiausiai Lietuvoje. Net treti nuo galo pagal brangumą. O po rinkimų bus kaip ir per praeitus rinkimus – treti nuo viršaus.

 7. Antanas parašė:

  Biokuro pirkimai yra viesi, konkursa laimi tiekejas, pasiules maziausia kaina.

 8. Vardas (privalomas) parašė:

  nieko gero iš to Jurkaus. Šiaip šilumos tinklai iš savivaldybės yra gavę bene arti trijų milijonų litų, tai tiktai kaina galėtų būti mažesnė. Kažkoks absurdas, jei kuras tik iš vieno tiekėjo ir dar sutaris ilagalaikė, tai tikrai ne į naudą, per tą laiką kiek gali atsirasti tiekėjų, pigiau parduodančių kuą

 9. Vardas (privalomas) parašė:

  Buvo tas Jurkus seime ir … neiko gero. KAip nieko gero ir is Giedraicio. Tikiuosi mazeikiskiai si karta issirinks normalu kandidata.

 10. Nu pavaro parašė:

  Kainos slepiamos, monopoliai kuriami. O jeigu būtų pirkimai kuro atviri, nepompuojami pinigai Intergazui tai šilumos kaina būtų 5-10 centų mažesnė.

 11. Tadas parašė:

  Toks žmogus kaip Jonas Jurkus reikalingas Mažeikiams. Tik jo dėka už šilumą mokame vieną iš mažiausių kainų Lietuvoje. Dėl šilumos pajungimo, tai dar galima kelias dienas pakentėti – sinoptikai žada atšilimą.

 12. be abejonės parašė:

  tik Joną Jurkų į Seimą. Lietuva bent žinos, kas yra Mažeikiai. Patirtį ir pažintis ten žmogus turi.

 13. va taip parašė:

  Šaunuolis Jonas Jurkus, kad stengiasi dėl mažeikiškių ir už šilumą mokėsime daug mažiau nei kiti Lietuvos miestai. O vat Zuokui tai niekaip nepavyks. Būtų smagu, kad Jurkus vėl atsirastų seime, bent aktyvų seimūną turėtume

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto