Šimtadienis – šėlionės prieš didįjį išbandymą

Nuotr. iš mokyklų archyvo

[nggallery id=500 template=caption]Liko kiek mažiau nei šimtas dienų iki pirmųjų brandos egzaminų. Abiturientai šią datą pažymi  švente, po kurios prasideda įtemptas laikotarpis – per 12 metų sukauptų žinių kartojimas.
Su gimnazijų ir vidurinių mokyklų bendruomenėmis „Santarvė“ kalbėjosi apie šimtadienio tradicijas, šios šventės reikšmę bei prasmę.

Datą renkasi patys

Pastarąsias dvi savaites rajono abiturientai šventė šimtadienius.
Keturiose gimnazijose, trijose vidurinėse ir Mažeikių politechnikos mokykloje jį paminėjo 742  dvyliktokai.
Kadangi kasmet keičiasi egzaminų, įskaitų laikymo tvarka, fiksuotos šimtadienio datos nėra – kada minėti šią šventę, kiekvienos mokyklos bendruomenė pasirenka savo nuožiūra. Šiemet šimtą dienų iki pirmojo egzamino žymėjo vasario 19-oji. Kadangi ši data – savaitės viduryje, šventė mokyklose buvo rengiama mėnesio 14 dieną arba savaite vėliau.
„Nors ta data tik simbolinė, tačiau jaučiam, kad šventes pakoreguoja Švietimo ir mokslo ministerija. Anksčiau visi žinių patikrinimai prasidėdavo po paskutinio skambučio, todėl šimtas dienų buvo skaičiuojama nuo tos datos. Dabar, kai egzaminai, įskaitos prasideda anksčiau, ta data suprantama kitaip“, – kalbėjo Viekšnių gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Audronė Buzienė.

Dominuoja teminiai vakarėliai

„Santarvės“ kalbinti abiturientai, mokyklų vadovai pastebėjo, kad šimtadieniui kasmet pasirenkamos tam tikros temos. Per pasirinktą formą, nuotaikingas užduotis abiturientams primenama, kad iki egzaminų liko visai nedaug laiko, tad pats metas suskubti jiems ruoštis.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos dvyliktokai, nusipirkę bilietus į ateitį, lėktuvu apskrido įvairius žemynus. Sedos gimnazijos abiturientai gyvenimo skrydžiui ruošėsi įstrigę oro uoste, o „gabijiečiai“ egzaminų link judėjo tango ritmu.
Ne vienoje mokykloje šimtadienis palydėtas teikiant apdovanojimus.
„Temos gimsta savaime, o nominacijos mūsų mokykloje rengiamos kasmet. Ryškiausi gimnazistai apdovanojami už mokslą, sporto pasiekimus, asmenybės išskirtinumą, įsimintinus poelgius. Paprastai nominuojama 15 žmonių, tačiau šventė skiriama visam būriui gimnazistų. Tos nominacijos tik forma šventei pateikti, o pats šimtadienis daromas visiems abiturientams“, – tikino Gabijos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja popamokinei veiklai Živilė Nagienė.

Tradicijos įvairios

Pedagogai pastebi, kad bėgant metams šimtadienio tradicijos keičiasi.
Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė prisimena, kad anksčiau šventės būdavo kiek kitokios: dvyliktokai daugiau laiko skirdavo linksmybėms, mokykloje būdavo rengiamos diskotekos, ko dabar nebėra.
„Seniau šimtadienių metu abiturientai organizuodavo užduotis mokytojams, ta šventė vykdavo po pamokų. Pastaraisiais metais mūsų mokykloje šimtadienis organizuojamas pamokų metu, rengiami teminiai koncertai, teikiami apdovanojimai. O ir pati šventė ilgai neužsitęsia“, – kalbėjo dvidešimtmetį ugdymo įstaigoje dirbanti direktorė.
Ž. Nagienė laikosi kiek kitokios nuomonės. Ji pastebi, kad šimtadienio tradicijos jų gimnazijoje gilios, turinčios tam tikrą istoriją. Keičiasi tik jų pateikimas, tematika.

Keičia požiūrį

„Santarvės“ kalbinti dvyliktokai pastebi, kas praėjus šimtadieniui ne vieno jų požiūris į mokslą, ateities planus gerokai pasikeičia.
„Šimtas dienų – pagrindinis ruošimosi egzaminams metas. Tada ir gali daugiausiai nuveikti. Kai turi daug laiko, nesusikoncentruoji į dalykus, o kai jauti, jog egzaminai artinasi, pradedi labiau stengtis. Supranti, ką geriau moki, kur dar reikia pasistengti, kam skirti daugiau dėmesio“, – kalbėjo Gabijos gimnazijos dvyliktokas Gytis Gabalis.
Nors dvyliktokams tam tikromis linksmomis užduotimis ir stengiamasi priminti apie artėjančius egzaminus, tačiau šventės metu apie laukiančius išbandymus jie teigia negalvoją. Nerimas dėl artėjančio patikrinimo apima tik po šventės.
„Laikas bėga greitai, tad po šimtadienio gal atsirado daugiau  noro ir ūpo imtis veiklos, padaryti tai, ko dar nespėjai. Tikimės, kad kažką per likusį laiką dar padarysime“, – kalbėjo abiturientė iš Sedos Agnė Domarkaitė.

Rezultatai gerėja

Tiek pedagogai, tiek ir patys dvyliktokai pastebi, kad artėjant egzaminams pagerėja mokymosi rezultatai. Mokiniai lažinasi, kas geriau išlaikys egzaminus, ragina vieni kitus mokytis, primena apie neatliktas užduotis.
„Pradeda mokytis net ir tie, kurie į mokslą žiūrėdavo atmestinai. Pažiūrėjus į bendrą klasės vidurkį, kartais jis pakyla net keletu balų“, – sakė G. Gabalis.
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Laima Bartkuvienė pastebi, kad po šimtadienio vaikai tarsi tampa savarankiškais žmonėmis, pedagogų akyse kasdien vis auga. Tačiau nerimas ir stresas laukiant egzaminų neaplenkia nei mokinių, nei pedagogų.
„Tai toks momentas, kada, atrodytų, ir kvėpuoti negali“, – situaciją apibūdino pedagogė.
Tačiau Viekšnių gimnazijos mokinė Vaiva Rupeikytė sako, kad pasitaiko ir tokių dvyliktokų, kurie ateinančių išbandymų per daug nesureikšmina.
„Vieni su nerimu galvoja apie būsimus egzaminus, kiti jų laukia mąstydami, kaip ištrūkti iš kaimo vietovės, išvažiuoti, kur daugiau užsiėmimų, veiklos. Yra ir juokaujančių, kad egzaminai dar ne rytoj, tad jiems pasiruošti dar bus laiko“, – pasakojo viekšniškė.

Linki puoselėti vertybes

Pedagogai, susivokdami, kad kasdien lieka vis mažiau laiko pabendrauti su mokiniais, pasidalinti žiniomis, apie būsimą išsiskyrimą tikina nenorintys galvoti ir patys. Per likusį laiką jie sako tiesiog besistengiantys mokinių galvose palikti kuo gražesnius prisiminimus.
„Kai abiturientai gyvena egzaminų nuotaikomis, šimtadienis – tai menkutis stabtelėjimas, pasibeldimas į jų širdis, primenant, kad ne rezultatai ir pasiekimai yra svarbiausia.
Savo kalbose visada sakau, kad liko tas šimtas dienų, kada dar gali spėti suvalgyti tą mielą grikių košę, pasakyti jog kažką myli arba kad kažkas tau brangus ir padaryti tai, ko dar nespėjai“, – įsitikinusi Ž. Nagienė.
Merkelio Račkausko gimnazijos vadovė Asta Žukauskienė pastebi, kad po šimtadienio dienos vertė neabejotinai padidėja, stengiamasi išnaudoti kiekvieną sekundę.
„Nei procentais, nei centimetrais tų pokyčių neišmatuosi“, – įsitikinusi gimnazijos direktorė.
O štai L. Bartkuvienė teigia tą šimto dienų laikotarpį įprasminanti matematiniais simboliais. „Aš visada dvyliktokams sakau, jog mūsų gyvenimas tarsi metro ilgio liniuotė, padalinta į šimtą centimetrų. Į kiekvieną langelį dvyliktokai įsirašo po vieną darbą, tad linkiu, kad tas šimtas darbų teiktų džiaugsmą, gyvenimo išsipildymą“, – kalbėjo direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

One Reply to “Šimtadienis – šėlionės prieš didįjį išbandymą”

  1. Ernesta parašė:

    Gal kas į lovytę nusitemps?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto