Siūloma iki penkių VMDU didinti rinkimų užstatą

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Siekiant išvengti rinkėjų apgaudinėjimo, siūloma nuo 2 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VMDU) iki 5 VMDU didinti rinkimų užstatą ir žymiai sugriežtinti sąlygas, kada šis užstatas yra grąžinamas.

Įregistravo įstatymo pataisą

Seimo narys, Peticijų komisijos pirmininkas Petras Čimbaras siūlo užstatą partijoms ar rinkimų komitetams grąžinti tik tada, jeigu keliamame kandidatų sąraše nėra nė vieno išrinkto kandidato, einančio pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, ir atsisakiusio tarybos nario mandato.
Tokį Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravęs politikas sako, kad jo rengimą paskatino įvykusių savivaldybių tarybų rinkimų patirtis, kai nemažai į savivaldybių tarybas išrinktų asmenų iki pirmojo savivaldybės tarybos posėdžio atsisakydavo savo mandatų. Taip būdavo sudaroma galimybė savivaldybės tarybos nario mandatą įgyti asmenims, kurie neturėjo didžiausio rinkėjų pasitikėjimo.

Apgaudinėti – ydinga praktika

„Rinkimų praktika parodė, kad dažnai į rinkimų sąrašus žymūs, populiarūs asmenys (sportininkai, mokyklų direktoriai, gydytojai, seniūnai ir kt.) yra įrašomi sąmoningai, iš anksto žinant ir planuojant, jog jie, tapę savivaldybių tarybų nariais ar įgiję teisę į tokį mandatą, nevykdys tarybos nario veiklos. Atkreiptinas dėmesys, kad ši praktika kartojasi – asmenys, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, vėl įrašomi į sąrašus, nors ankstesniuose savivaldybių tarybų rinkimuose mandato iki pirmojo posėdžio jie jau buvo atsisakę“, – sako P. Čimbaras.
Pasak jo, galima manyti, kad dabar įstatyme nustatytas dviejų VMDU dydžio (apie 4800 Lt) užstatas nėra pakankama priemonė, kuri neleistų apgaudinėti rinkėjų.
„Projekto tikslas – užkirsti kelią rinkėjų apgaudinėjimui, siekti, kad kandidatais į savivaldybių tarybas būtų keliami tik tie asmenys, kurie tikrai nori jais tapti, sumažinti pasyviosios rinkimų teisės savivaldybių tarybų rinkimuose piktnaudžiavimo galimybes“, – sako projekto iniciatorius ir rengėjas Seimo narys P. Čimbaras.

Užstatas ne visada gražinamas

Šiuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme yra nustatyta, kad, jeigu partijos ar rinkimų komiteto keliamame kandidatų sąraše yra įrašyti kandidatai, einantys pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, rinkimų užstatas už kiekvieną tokį kandidatą yra dviejų VMDU dydžio. Jei išrinktas tarybos nariu asmuo iki pirmo tarybos posėdžio atsisako tarybos nario mandato, užstatas negražinamas.
Įstatyme taip pat yra nustatyta, kad šis užstatas (už kiekvieną kandidatą nustatant atskirai) grąžinamas jį sumokėjusiai partijai, rinkimų komitetui ar kandidatui, jeigu rinkimų užstatas tampa grąžintinu pagal šiame įstatyme nustatytus reikalavimus, bet kandidatas nebuvo išrinktas, taip pat jeigu kandidatas buvo išrinktas arba buvo pripažintas išrinktu ir atsisakė pareigų, nesuderinamų su savivaldybės tarybos nario pareigomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto