Siūloma įteisinti balsavimą internetu

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Siekiant palengvinti rinkėjų dalyvavimą rinkimuose bei suteikti jiems platesnes galimybes balsuoti, siūloma įdiegti balsavimo internetu sistemą.

Didesnės galimybės

Tai numatančias Prezidento rinkimų, Referendumo, Rinkimų į Europos Parlamentą, Seimo rinkimų, Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų pataisas įregistravo Seimo nariai socialdemokratai Juozas Bernatonis ir Rimantas Sinkevičius.
Jų nuomone, siūloma nauja balsavimo forma turėtų skatinti rinkėjus, tarp jų ir jaunesnio amžiaus, aktyviau dalyvauti įvairaus lygio rinkimuose ar referendumuose. Tokia galimybe galėtų pasinaudoti ne tik Lietuvos teritorijoje gyvenantys piliečiai, bet ir užsienio lietuviai.
Pasak projekto autorių, balsavimas internetu neribos rinkėjų teisių balsuoti tradiciniais būdais ir atitiks visus teisės aktų nustatytus balsavimo principus ir reikalavimus.
Manoma, kad balsavimui internetu įgyvendinti reikės apie 4 mln. litų.

Sumažins klastojimus

„Elektroninis balsavimas sumažins rinkimų rezultatų klastojimo galimybę bei panaikins prielaidas rinkėjų balsų pirkimui. Rezultatai bus apdorojami kur kas greičiau, bus užtikrinta asmens teisių ir duomenų apsauga, jų privatumas, bus taupomos valstybės biudžeto lėšos organizuojant rinkimus, nes įdiegus elektroninį balsavimą reikės mažiau lėšų tiek biuletenių spausdinimui, tiek rinkimų komisijų narių darbo užmokesčiui“, – sako J. Bernatonis ir R. Sinkevičius.
Įstatymų projektuose yra nustatyta, kad vykstant balsavimui internetu rinkėjas internetu gali balsuoti kelis kartus, tačiau bus skaičiuojamas tik vėliausiai gautas rinkėjo balsas.
„Tokiu būdu, sudarius rinkėjui galimybę pakeisti savo balsavimą, naikinamos prielaidos balsuojančių internetu rinkėjų papirkinėjimui. Taip pat įstatymų projektuose numatytos rinkėjų sąrašų sudarymo bei tikslinimo procedūros, kurios užtikrins, kad rinkėjo balsas bus skaičiuojamas tik vieną kartą. Įstatymų projektuose yra nustatyta, kad balsavimo internetu duomenys bus kaupiami, saugomi ir apdorojami informacinėje sistemoje, kurios valdytojas ir tvarkytojas privalės užtikrinti, kad būtų įgyvendinti Lietuvos Vyriausybės nustatyti elektroninės informacijos saugos reikalavimai“, – sako projektą įregistravę Seimo nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto