Šiuolaikiniai knygų skaitytojai renkasi tarp patogumo ir tradicijų

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pirmadienis, kovo 16-oji, kalendoriaus lapelyje pažymėta kaip Knygnešio diena. Viekšniuose ji paminėta akcija „Atnešk mainams knygą ir pasiimk kitą“.
Ta proga „Santarvė“ domėjosi šiuolaikinių skaitytojų poreikiais bei skaitymo įpročiais.

Tradicijos kinta

Knygnešystė kaip unikali, pasaulyje atitikmenų neturinti veikla 2004-aisiais buvo pripažinta ir įvertinta UNESCO.
1864–1904 metais Rusijos imperijos valdžia draudė leisti knygas lietuvių kalba, jos turėjo būti leidžiamos rusišku raidynu. Minėtam draudimui buvo aktyviai priešinamasi. Didžiulį darbą atliko lietuviškas knygas slapta platinę knygnešiai. Buvo rizikuojama gyvybėmis, sveikata. Už draudžiamos spaudos, lietuviško žodžio platinimą grėsė tremtis.
Dabar, kai kiekvienas gali pirkti ir skaityti kokią tik nori literatūrą, susiduriama su kitomis problemomis. Dėl didelio kasmet išleidžiamų knygų kiekio tapo sunku atsirinkti, ką skaityti. Knygos dažnu atveju perkamos sėdint prie kompiuterio, jų nepavarčius, neapžiūrėjus, o knygnešio funkciją neretai atlieka kurjeris, atgabenantis užsisakytą prekę tiesiai į namus, darbovietę ar kitą pasirinktą vietą. Skaitytojams atsirado galimybė rinktis tarp tradicinių popierinių ir elektroninių leidinių.

Leidiniai skaičiais

Šiandien Lietuvos gyventojų skaitymo įpročiai stipriai pakitę. Tam įtakos turėjo sparti interneto plėtra.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2013 m. internete naujienas skaitė 62 proc. visų 16–74 metų amžiaus gyventojų, arba 91 procentas asmenų, kurie naudojosi internetu, o 2003 m. tokių buvo atitinkamai 15 ir 61 procentas.
Didėjant besinaudojančiųjų internetu skaičiui, vietoje nestovėjo ir spaudos leidybos mastai. Išleidžiamų žurnalų ir kitų periodinių leidinių tiražai mažėjo, tačiau jų buvo leidžiama daugiau pavadinimų. Pavyzdžiui, 1995 m. leista 212 skirtingų pavadinimų žurnalų ir kitų periodinių leidinių, o 2013 m. – jau 529 skirtingų pavadinimų žurnalai.
2013 m. šalyje išleista 3 356 pavadinimų knygų, iš jų 1 398 – grožinės literatūros knygos.

Ką apie šiandieninį knygos kelią iki skaitytojo mano mažeikiškiai, plačiau skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto