Skaitymo akcijos dalyviai praplėtė žinias apie savo kraštą

Buvusi mažeikiškė Dovilė Daveluy mano, kad vienas šios akcijos privalumų – malonumas skaityti drauge. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Mažeikių viešoji biblioteka Žemaitijos metų proga surengė skaitymo skatinimo akciją „Būk Žemaitijos istorijos, kultūros ir literatūros žinovu!“, kuri tęsis iki lapkričio vidurio.
Ši akcija, vykstanti nuo kovo mėnesio, leidžia skaitytojams sužinoti daugiau apie Žemaitijos istoriją, kultūrą, šio krašto rašytojus.
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė pastebi: iniciatyva sukėlė susidomėjimą – joje iki šiol dalyvauta gana aktyviai.

Tikslas – skatinti domėtis

Pasak D. Undžienės, šios akcijos tikslas – skatinti domėtis Žemaitijos istorija, kultūra ir literatūra.
Skaitytojams pasiūlyta perskaityti 10 knygų pagal užduotis, susijusias su šio etnografinio regiono rašytojų kūryba, tautosaka, žymiais žmonėmis, istorija.
„Nuolat skelbdami įvairias skaitymo skatinimo akcijas pastebėjome, kad žmonėms patinka skaityti knygas pagal užduotis ir laimėti prizų. O šį kartą suteikta puiki galimybė atrasti naujų, dar neskaitytų knygų ir praturtinti savo žinias apie Žemaitiją“, – apie iniciatyvos motyvus kalbėjo „Santarvės“ pašnekovė.
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus darbuotojos yra parengusios užduotis atitinkančių knygų sąrašus, iš kurių galima pasirinkti, ką skaityti. Skyriaus vedėjos pastebėjimu, paprastai žmonės mieliau skaito grožinę literatūrą, o ši akcija paskatino juos perskaityti leidinius apie Žemaitijos istoriją, meną, tradicijas ir papročius, paieškoti knygų apie Mažeikių rajoną, sužinoti, kokie rašytojai yra kilę iš šio krašto, susipažinti su jų kūryba.

Akcijos iššūkiai

Norintieji dalyvauti šioje akcijoje bibliotekoje turi pasiimti užduočių lankstinuką ir į jį įrašyti perskaitytų knygų autorius ir pavadinimus. Pavyzdžiui, skaitytojams teko perskaityti Žemaitijoje gimusio autoriaus romaną, žemaitiškai parašytą knygą, knygą apie žemaičių tradicijas, papročius, tautosaką, apie jos istoriją… Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja dalijosi pastebėjimais, kas skaitytojams buvo sunkiausia, kokia literatūra – populiariausia.
„Sunkiausiai įveikiama užduotis – perskaityti žemaitiškai parašytą knygą. Tačiau įdomu tai, kad žemaitiškai parašytas knygas bando skaityti ir Mažeikių rajone gyvenantys, ir iš kitų regionų atvykę žmonės. Aukštaičiams ar dzūkams perskaityti tokią knygą yra tikras iššūkis“, – pastebėjo D. Undžienė.

Dalyvaus savo malonumui

Skaitymo skatinimo iniciatyvos pabaigoje įveikusieji iššūkius bus apdovanoti prizais. Tačiau yra ir kitokių pavyzdžių – Dovilė Daveluy, buvusi mažeikiškė, šiuo metu gyvenanti Prancūzijoje, taip susidomėjo šia akcija, kad nusprendė joje dalyvauti „dėl savęs“.
„Mane labai sužavėjo ši idėja ir, nors oficialiai dalyvauti nepavyko, bet vis tiek pabandysiu įveikti užduotis savo malonumui. Mes gyvename informacijos pertekliaus laikais, sunku išsirinkti dėmesio vertas knygas ar net knygų temas, žanrą. Ši ir panašios knygų skaitymo akcijos ar iššūkiai palengvina skaitytojų pasirinkimą, be to, malonu skaityti drauge“, – įspūdžiais dalijosi pašnekovė.
Moteris mano, kad, dalyvaudami šioje akcijoje, knygų mylėtojai praplėtė akiratį, sužinojo apie šio krašto istorinį ir literatūrinį paveldą. Taip pat prisipažįsta: ne visos užduotys jai pasirodė lengvai prieinamos ir teks gerai pamąstyti, kokias knygas reikėtų pasirinkti kiekvienoje iš kategorijų.

Populiariausi skaitiniai

Nors akcija dar tęsis iki lapkričio vidurio, D. Undžienė apibendrino: iki šiol labiausiai skaitomi yra Apolinaro Bagdono, Edvardo Rudžio žemaitiški apsakymai, Viktorijos Daujotytės eiliuotų tekstų knyga „Gīvenuvīna = Gyvenu viena“, leidinys apie Šilalės krašto kulinarinį paveldą „Pasmuokavuok, kāpskanē“.
Populiariausia knyga apie Žemaitijos istoriją – Ch. Pichel „Žemaitija“, apie Mažeikius – Jono Strazdausko „Miestas upės vingyje“, „Kviečia Mažeikių kraštas“, apie žymų žemaitį – Rimanto Šavelio romanas „Tadas Blinda“, Aldonos Ruseckaitės nauja knyga apie poetą Vytautą Mačernį „Dūžtančios formos“, Viktorijos Daujotytės „Granas: įtrūkstanti tikrovė“.
Labiausiai skaitomas iš Žemaitijos kilęs rašytojas – Romualdas Granauskas, iš Mažeikiuose gyvenančių kūrėjų – Vygandas Ostrauskis. Akcijos dalyviai skaito knygas apie Žemaitijos dvarus, bažnyčias, šio krašto meno kūrėjus ir tautodailininkus.

Džiaugiasi žiniomis

D. Undžienė pastebi, kad akcijos užduotys – nelengvos. Vis dėlto jas pasiryžo įveikti apie 70 skaitytojų.
„Patys aktyviausi – vidutinio ir vyresniojo amžiaus žmonės. Jie džiaugiasi, kad, dalyvaudami šioje akcijoje, daugiau sužino apie Žemaitiją ir Mažeikių kraštą“, – pasakojo moteris.
Skyriaus vedėja priduria: akcija tęsis iki lapkričio 15 d., bet 16 skaitytojų jau yra perskaitę visas knygas ir užpildytus akcijos lankstinukus atnešę į biblioteką. Baigiamasis šios akcijos renginys ir nugalėtojų apdovanojimas viešojoje bibliotekoje vyks lapkričio 28 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*