***SKAITYTOJO NAUJIENA*** Kaip į namus ateina duona…

Šiais laikais vaikų supratimu duona „atsiranda“ parduotuvėje, tad „Gintarėlio“ vaikai susipažino su duonos kepimo tradicijomis. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Duona yra vienas iš seniausių valgių, ji ir ugnis lydėjo žmogų nuo gimimo iki mirties. Lietuviai, kaip ir kitos žemdirbių tautos, duoną pelnė sunkiai ir vargingai, todėl ją labai brangino, gerbė, net sudievino.
Šiais laikais vaikų supratimu duona „atsiranda“ parduotuvėje, ir jie nežino, kokį ilgą kelią turi nueiti duonelė, kol atkeliauja ant mūsų stalo.

Susipažino su papročiais

Norėdama susipažinti su duonos keliu lopšelio-darželio „Gintarėlis“ Gudručių grupė dvi savaites vykdė projektą „Ilgas duonutės kelias“.
Vaikai buvo supažindinti su lietuvių liaudies papročiais ir tradicijomis, su senoviniais darbo įrankiais, lygino, kaip seniau ir šiais laikais kepama duonelė.
Vaikai išmoko daug eilėraščių, dainelių, žaidimų, patarlių ir priežodžių apie duonutę.Labai didelį įspūdį vaikams paliko apsilankymas bendrovėje „Mažeikių duona“, kur jie stebėjo duonos gamybą.
Projekto pabaigoje vaikučiai tėvelius ir šeimos narius sukvietė į liaudišką vakaronę apie duoną.
Atvykusius svetelius su duona ir druska pasitiko Viltė ir Matas.

Apie duoną pasakojo tautosaka

Sugužėję į salę, vaikučiai ir gaspadinė (auklėtoja A. Buivydienė) rado gaspadorių (auklėtoja E. Matutienė), gaminantį ližę.
Vaikai sveikino visus susirinkusius svečius, kai netikėtai į salę atėjo vilkas (auklėtoja B. Antanavičienė).
Vilkas, užuodęs duonutės kvapą, užsimanė jos paragauti. Vaikai dainelėmis, eilėraštukais, žaidimais, pasierzinimais, patarlėmis, posakiais vilkui pasakojo duonutės kelią nuo grūdo pasėjimo iki duonutės kepaliuko.
Vilkas, supratęs, koks ilgas duonutės kelias, nusprendė, kad apsieis ir be jos, tad iškeliavo atgal į mišką.

Vaišinosi namine duona

Vakaronėje tėveliai buvo ne tik žiūrovai, jie taip pat turėjo užduotėlių: rinko iš grūdų pupeles, sakė posakius apie duoną, Viltės mamytė pasakojo, kaip namie kepa duonelę, kokių priedų galima į ją dėti.
Šventės pabaigoje vaikučiai vaišinosi namine duonele su medumi, kitais skanumynais iš grūdinių kultūrų ir namine gira.

Auklėtoja Erika Matutienė

Jeigu ir Jūs turite naujienų, kviečiame pasidalinti su santarvė.lt skaitytojais. Informaciją ir nuotraukas galite atsiųsti, portalo viršuje paspaudę mygtuką „Atsiųsti naujieną“.
Kas mėnesį geriausios informacijos autorių apdovanosime.

Vaikai dalijosi eilėraščiais, dainelėmis, žaidimais, patarlėmis ir priežodžiais apie duonutę. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Vakaronėje tėveliai buvo ne tik žiūrovai, jie taip pat turėjo užduotėlių. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

4 Atsakymai į “***SKAITYTOJO NAUJIENA*** Kaip į namus ateina duona…”

 1. Palle parašė:

  Norėčiau, kad Kabalos mokslininkai tialkisu panagrinėtų indigo vaikų fenomeną, ir tik tada pateiktų atsakymą žmonėms, nes atsakymas; Tai patys egoistiškiausi vaikai, priklausantys kartai, kuri privalo pradėti taisytis pagal kabalos metodiką, kitaip patirs kančias, kurias sukels pati savo neištaisytu elgesiu. neatitinka realios tikrovės tiesų.su pagarba Parapsichologas mediumas Vidma –

 2. skaitytojai parašė:

  ,,teisingai“ pastebėjai , vaikų ugdymu ir auklėjimu tegu rūpinasi auklėtojai ir mokytojai , o jums įdomiau kas su kuo permiegojo ar kas ką nužudė…

 3. skaitytojai parašė:

  Napatinka -neskaityk, kame problemos,man įdomu kas vyksta mūsų rajone.

 4. skaitytoja parašė:

  ir vėl darželių savireklama,kiek galima….darželių laikraščiu patapot….
  kieno eilė dabar? kas dar į mišką ar biblioteką nuvažiavo? juk tai kasdienis auklėtojų darbas…tai gal rašykim kasdien į kokį reisą šiandien išvažiavo Jonas,o rytoj kur važiuos Petras… nusibodo darželių auklėtojų savireklama…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto